Taekwondoda ayak  krampları

taekwondo2.jpg (11235 bytes)AYAK KRAMPLARI VE ALINACAK ÖNLEMLER
Bir kasın veya kas gurubunun tamamının veya bir bölümünün isteğimiz dışında kasılmasına kramp denir.En sık olarak ta uyluk  ve baldırımızda görülür.Bu nedenle taekwondoda en sık kullanılan bölgeler olması nedeniyle uyluk ve baldır krampları büyük  önem taşırlar.
Kaslarınızın esneme limitlerini zorladığınız zaman ağrılı ayak kramplarıyla karşı karşıya kalmışsınızdır.Bu nedenle krampların nasıl aniden ve ne kadar çok aşırı ağrıya neden olduğunu bilirsiniz.
taekwondo1.jpg (14962 bytes)
Ayak kramplarının sebepleri içinde en önemlisi vücudun susuz kalmasıdır.Kilo kaybetmek için diüretikler kullanılması ve kasların limitleri dışında kullanılması krampların baş sebepleridir.Aşırı sıcaklarda ,yüksek dozda eksersiz yapılması antrenman sonuna doğru kramp oluşumlarını sıklaştırır.Ayrıca müsabaka evvelinden kilo düşmek amacı ile aşırı su ve sodyum kaybı, sıcak bir ortamda uzun süren müsabakaların sonlarında sık ayak krampları oluşumuna nedendir.Kramplar her kişide aynı sıklıkla görülmez.Kişiden kişiye görülme sıklığı değişir.Aynı şartlarda bir sporcuda görülmezken ,diğer bir sporcuda sıklıkla meydana gelebilir.
Krampın oluşum mekanizması tam olarak bilinmemektedir.Kas ve sinir zarlarının aşırı çalışması sonucunda ortaya çıktığı sanılmaktadır.Kas ne kadar fazla kasılmışsa ağrıda o kadar fazla olmaktadır.Yorgunluğa bağlı olarak atık maddelerin hücreler arasında birikmesi ve kan dolaşımının zayıflaması da bir etkendir.Bazen ağrının şiddetine göre bir iki gün kas ağrısının devam ettiği durumlar olabilir.
Ayak krampları ile karşılaştığınızda yapacağınız basit yöntemler şunlardır.
Antrenmana veya müsabakaya başlamadan önce ısınmalı, kaslarınızı esnetmeli ve bol sıvı almalısınız.
Buna rağmen krampla karşılaşırsanız.
A-Esnetme ve masaj: Yere yatınız bacağınızı doğrultunuz.Ayak topuğunuz yukarı bakacak şekilde kaldırınız.Bacaklarınızı  yavaş şekilde ovunuz, kasların gevşemesini sağlayınız.Bu konuda bir arkadaşınız varsa size yardımcı olması gerekir.
B-Baldır krampları için: Ayağa kalkınız.Ağırlığınızı kramp olan ayak üzerine veriniz.Yavaşça dizinizi bükmeye çalışınız.
C-Uyluk krampları için: Ayağa kalkınız.İki ayağınızıda bir hizada düzgün tutunuz.Belinizi ileriye doğru bükünüz Baldırlarınızı iki elinizle ovunuz.
     Kramp giren bölgeye nemli ve sıcak bir havlu ile sarmak ağrıyı hafifletici ve açılmayı kolaylaştırıcı bir etkendir.
Sürekli ayak krampları ile karşılaşıyorsanız, düzenli olarak günlük 300 I.U vitamin E almalısınız.Çalışmalar göstermiştir ki düzenli E vitamini alınımı krampların oluşumunda değişik oranlarda azalmalar meydana getirmiştir.
Ayrıca diyetlerin potasyum bakımından zengin olması da krampların önlenmesinde önemli bir etkendir.Patates, kereviz, dolmalık biber, kayısı, üzüm suyu, portakal suyu, kavun  gibi gıdalar krampların önüne geçilmesi için harika besinlerdir.


Aşağıda Kramplarla fazla karşılaşmamak için alacağınız besinlerle ilgili bir tablo görülmektedir.

MİNERAL ADI

KAYNAKLARI

YETERSİZLİĞİ

Kalsiyum

Süt ve süt ürünleri

Kramplar

Kuru meyvalar

Meyvalar

Sinir iletiminde bozukluk

Sodyum

Tuz

Kas yorgunluğu

Süt ve ürünleri

  Ağrı,kramp, solunum yetmezliği

Magnezyum

Kurubaklagiller,tahıl,yeşil bitki

Kas kasılması,sinir iletiminde bozukluk