Antrenmanda ne içmeliyiz.

Antrenman yaparken ve hele yaz aylarında antrenmanın şiddetine göre belli oranlarda su kaybederiz. Antrenmanın süresi , şiddeti, giyilen elbise ve ekipmanda sıvı kaybetmemizde rol oynarlar.
Vücut ağırlığımızın %1 ,%2 si kadar sıvı kaybettiğimizde susama hissi rahatsızlık ve iştah kaybı kendini gösterir.
Bu oran %3-4 e ulaştığında İdrar atılımı yok olur.Mide bulantısı, bitkinlik, ağız kuruluğu ve ciltte kızarıklık başlar.
Kayıp oranı %5-6 olunca vücudun ısı dengesi bozulur.nabız düşer ve solunum sayısı azalır.Konsantrasyon ve bilinç kaybı ortaya çıkar. %8 lerde ise kuvvet tamamen ortadan kalkar ve şuur kaybı meydana gelir.

%10 üzerindeki sıvı kayıpları ise ölümle neticelenir. Kolera veya yanık vakalarında ölüm genellikle sıvı kayıplarının %10 u aşmasından ortaya çıkaran bir durumdur.

Bu nedenle kaybolan sıvı kaybının yerine konulması şarttır. Sporcular olarak sıvı alınımı için ila susuzluk hissinin beklenmesi diye bir şey söz konusu değildir.yapmamız gereken sıvı kaybının olabileceğini bilerek önceden o sıvıyı yerine koymaktır.
Antrenmanlarda az miktarlarda ama sık sık su içmeliyiz ve sıvı kaybını daha vücudumuzda sıkıntılar oluşmadan telafi etmeliyiz.Çünkü susama ve karın ağrısı başlarsa ne kadar su alırsak alalım  bu problemler belli süre devam edeceğinden antrenmanımız verimli olmayacaktır.
Genel metot şudur.
Her kilo kaybı için o miktarda su alınmalıdır.Bunu ölçmek için bir antrenmana başlarken ve antrenman sonu kilonuzu ölçün ve ne kadar kilo kaybınız olmuş tespit edin.Antrenman süresince o miktar suyu aralıklarla düzenli olarak için.

Antrenmanınız 1 saati aşmaz ise sadece su içmek sıvı kaybı için yeterlidir.
ancak uzun süreli antrenmanlarda su yayında vücudun elektrolit dengesini sağlamak için meyve suları ile tatlandırılmış sporcu içecekleri son derece yayarlıdır. lucozade, gatorade, fit aktive gibi enerji içecekleri önerilebilir.. Bunların hem emilimi kolay kana karışım hızları yüksektir.

Antrenman süresince her zaman idrarınızın saf beyaz su kıvamında olmasına dikkat ediniz.Eğer koyu sarı idrara sahipseniz vücut sıvı dengeniz bozulmuştur.i