Parmak eklemlerinde  çıkıklar

Değerli arkadaşlar, biliyorsunuz parmak çıkıkları taekwondomuzda sık rastlanan bir olgudur.Hemen her maçta 10-15 civarında sporcu bu sıkıntıyı yaşar.Müsabakaya flaster yardımı ile devem eder.Son günlerde görüldü ki eldivenler bu çıkımaları önlemede yetersiz kaldı.Çünkü eldivene güvenen sporcular yumruk sıkmada biraz esnek davranıyorlar.Eldiveni koruyucu bir metaryal görüyorlar.Buda sakatlanma riskini arttırıyor.
Taekwondocularda sık görülen ve genelde parmakların küçük eklemlerinde görülen bu çıkmalar antrenörler tarafından müsabakada hafifçe çekilerek yerine oturtulur ve flaster eşliğinde maça devam edilir.
Peki yapılan işlem doğru olarak nitelendirilebilir mi?
    Taekwondoda parmak çıkmaları parmağa direk gelen darbeler sonucu oluşur.Parmaklar açıkken tekmenin direkt olarak parmağa gelmesi bunu doğurur. Bu tip çıkıkların yüzde 80'i küçük parmak ve baş parmakta olur. Parmakta çıkık oluştuktan sonra ciddi bir şekil bozukluk gelişir, çıkık olduğu hemen tanınır.Aslında bu tip çıkıklar en rahat hemen yapılan müdahaleler ile yerine konur. Ancak bu tip çıkıklar her zaman masum basit çıkıklar olmayabilirler. Bazen bu tip sakatlıkta basit çıkık olmaz. Küçük veya büyük kırıklar olaya katılabilir. Bu bakımdan müsabakalar sonunda mutlaka röntgen filmlerinin çekilip, konunun ciddiyet derecesi öğrenilmelidir.

    Çıkık yerine konduktan sonra çıkık parmak, sağlam diğer parmağa flaster ile yapıştırılarak tespit edilir. Bazen flaster tespiti yerine özel plastik veya aluminyum atel yapılır. Bu tip çıkıklarda parmak çok uzun süre hareketsiz bırakılmaz. Uzun süre hareketsiz bırakılırsa daha sonra çıkık olan eklemde sertlik ortaya çıkar ve zaman zamanda bir miktar kalıcı sertlikler oluşabilir.
    Bu tip çıkıkları yerine koyarken doğru olan tabiki deneyimli bir hekim tarafından yerine konulmasıdır. Deneyimsiz kişiler ekleme zarar da verebilirler.
    Eğer çıkık anında yerine konulamadıysa zaman geçtiyse veya çıkık yerine konulmak için deneme yapıldı ancak yerine oturtulamadıysa, daha dikkatli olmak gerekir. Çünkü bu çıkıklarda eklem kapsülü araya sıkışabilir veya ters yöne çıkık gelişerek çıkığın yerine oturması zor olabilir. Böyle durumda çıkık bir daha denenmeden önce mutlaka röntgen filmi çekilerek acaba kırık mevcut ta ondan mı yerine oturmuyor diye araştırmak gerekir.
   
    Lokal anestezi gerek
    Gecikmiş olarak çıkık yerine konulacak ise mutlaka lokal anestezi yapılmalıdır. Yoksa ekleme zarar verilebilir. 2. veya 3. haftada flaster tespiti tamamen açıldıktan sonra çok zorlanmadan yaralanmış ekleme hareket kazandırıcı egzersizlere başlamak gerekir. Bu tip çıkıklar sonrasında kesinlikle çok zorlamamak gerekir.
    Çıkık tabiki sadece sporcularda olmaz. Bir çok kişide işinde veya ev işlerinde, bahçe işleri sırasında da bu çıkıklar oluşabilir.

 tecrübeli olmayanlar, çıkığı yerine oturtmak için deneme yapmamalı muhakkak hekime başvurmalıdırlar.