Taekwondo eksersizinde sıvı alınımı  

   Bir sporcu bol miktarda sıvıya iki sebepten dolayı ihtiyaç duyar.
Birincisi terlemeden dolayı kaybedilen vücut sıvısını yerine koymak.İkincisi ise vücudu serin tutmak içindir. Terleme vücudun kliması gibidir.Terleme ile olan buharlaşma vücut ısısını düşürür.Aşırı ısınan vücut soğuyabilmek için aşırı terler buda vücut sıvılarını bitirir.Terlemenin yavaş yavaş buharlaşarak olması en idealdir.Terlemenin akıcı şekilde damlalar halinde olması vücut sıvı kaybını aşırır arttırır.Üstelikle bu aşırı terlemeye rağmen vücut ısısı düşmez.Buda sporcuyu olumsuz etkiler.Vücut ısısını düşüren faktör terlemenin buharlaşma yolu ile olmasıdır.
70 kilo gelen bir sporcu aşırı sıcak bir günde eksersiz sonucu vücut ağırlığının % 1 i ile % 6 sı arasında bir ağırlığı kaybeder.Tabi ki bu kaybedilen yağ değil sıvıdır.
Bir vücut ağırlığının yüzde biri sıvı olarak ani olarak kaybedildiğinde performans bozulur.Sporcu iyi hareket edemez.Bu nedenle kaybettiği sıvıyı yerine vücut depolarındaki sıvı rezervlerinden yerine koyması lazımdır.
Bu nedenle bir sporcu susuzluk hissi duymadan sürekli olarak su içerek su rezervlerini dolu tutması lazımdır.
Saf su bu konuda ideal olanıdır. Ancak saf suyun yerini de tutan ve vücut sıvısını düzenleyici daha iyi alternatiflerde vardır.Saf su idrar  üretimini uyarır.Saf suyun iyi bir miktarı idrar torbası tarafından tutulur.
İdeal bir içecek az bir miktar şeker ve biraz tuz içermelidir.Tuz şeker emilimini uyaran bir maddedir.şeker demek enerji demektir.Kandaki şeker miktarının ani olarak hücreye geçerek yakılması ve enerjiye dönüşmesi için.Kanda hazır  şeker miktarının yeterli konması lazımdır.Tuz da kasların şeker emilimini uyarması bakımından gereklidir.
Şeker miktarın içilen suda %8  kadar olmalıdır.Fazla miktar şeker midede suyun oturmasına  ve midenin çalkalanıp durmasına neden olur.Yani aşırı şekerli suda suyun midede fazla kalmasına neden olur ve emilimini geciktirir..
Bu nedenle içeceğinizi yaparken tuz ve şeker oranları ne fazla ne az olmalıdır.

Sıvınızda bu miktarlar:
çorba kaşığı şeker(15 ml), bir tutam tuz, bir çorba kaşığı portakal özü, 200 ml kadar su olmalıdır.
( bir su bardağı içine çorba kaşığı kadar şeker, bir tutam tuz ve çorba kaşığı portakal özü (oralet gibi)
Sıvınız asla soğuk olmamalıdır  ılık olmasına dikkat ediniz.
Su, şeker ,tuz karışımı sıvınız sizin için kaslarınızın enerji tankı sayılır.