Taekwondonun terapiden daha iyi bir yöntem olduğuna dair 10 temel neden

Akli ruhi sağlığınız için hangisi daha iyidir. Taekwondomu yoksa  psikoterapi mi? Taekwondo ile uğraştığımdan ve bu konu ile çeşitli makaleler yazmaya başladığımdan beri bu benim kendi kendime sık sık sorduğum bir sorudur. Gerek bir bakıma hekim olmam nedeniyle muayenehanemde ve gerekse taekwondoya olan ilgim nedeniyle Dojankta farklı yaş guruplarına sahip kişilerin sosyal problemleri ile karşılaşıp onların biraz daha kendilerini iyi hissetmeleri konusunda sıkça yardımlarım olmuştur.Terapistlerle söyleşilerimde onların, genelde müşterilerinin duygularını kendilerini onların yerine koyarak anlamaya çalıştıklarını ve aynı problemi birlikte yaşıyormuşcasına beraber çözmeye çalıştıklarını öğrendim.Hatta bunu belli bir grup terapisi içinde yaptıklarında başarının çok daha kolay geldiği gerçeğini öğrendim.Yani aynı problemi beraber yaşıyan insanlar bir arada o sıkıntılarının üstesinden daha kolay gelebiliyorlar ve topluma adapte olabiliyorlar.
  Taekwondoda bir bütün olarak bundan daha farklı birşey değildir.Taekwondo kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayan ve bizi hayatın zorluklarına hazırlayan bir eğitim yöntemidir.Taekwondo kişilere güven duygusunu, disiplin li hareketi ve otokontrol duygusunu geliştirerek bri psikiyatristin uzun çabalar sonucu hastasına kazandurmaya çalıştığı melekeleri bir eğlence ortamı içinde sunar.

Bu nedenle hangi aktivite düzenli bir yaşam için daha iyidir sorusunu sorabiliriz. Psikoterapimi yoksa taekwondomu? Akli,ruhi depresyonlarda,tavsiye ve yönlendirme ile iknaya çalışışan insanlar kendilerini biraz iyice hissederler.Ama yanlızlık ve sosyal adaptasyon sıkıntısı çeken insanlar bir süre sonra aynı problemlerle yine karşılaşacaklardır.Kendilerini bir süre sonra sürekli terapi ve tedavi ihtiyacıiçindee hissetmeye başlamalarıda bir problem doğurur.Oysa taekwondo kişiyi topluma kazandırma, kendine güven, karar verme, ve arkadaşlık duygularının kazandırılması bakımından maddi bir masrafda girilmeden hazır bir ortam sağlar.

İşte size Taekwondo salonlarının terapiye göre avantajlarını ortaya koyan 10 temel sebep?
10- Terapi bir grup tedavi yöntemidir.Aslında hiç bir şey bir araya gelen ve birbirlerine dayanılmaz sıkıntı ve problemlerini anlatan insanların arasında olmak kadar çekilmez değildir.Dert anlatacaksınız ve dert dinleyeceksiniz de tedavi olacaksınız.Bunun içinde üstelik vizite ücreti ödeyeceksiniz.Oysa taekwondoda kendinizi hazır bir gurubun içinde bulursunuz,Taekwondoda birbirlerine destek olarak hoş şeyler yapan,bir yandan eğlenirken birbirlerine yardımcı olan, destek olan ve çalışmayı eğlenceye dönüştüren neşeli bir gurubun içinde kendinizi buluverirsiniz.Yani hazır eğitimli bir toplum ve her
türlü sıkıntıyı eğlenceye dönüştürme yeteneğindeki kişiler sizin veya çocuğunuz için bulunmaz bir fırsattır.

9-Taekwondo salonuna girerken dabok denilen ünüformayı giyersiniz,kendinize aynada bakıp zevk alırsınız.Bruce lee, Chack Norris,Chagi Chan gibi yani kendinizi farklı hissedersiniz.Taekwondoda kendinizi beğenir (gurur ve kibir anlamında değil) ve farklı şeyler yaptıkça güvenmeye başlarsınız.Halbuki terapi seansında kendinizi hasta gibi hissedersiniz.Çünki herkes size hasta gözüyle bakar.Basit bir depresyonunuz belkide dahada içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

8- Taekwondoda bol bol bağırırsınız.Terapide ise bol bol ağlanır.Ağlanılması ve böylece ruhsal boşanılma tavsiye edilir.Nedern ki?Hem ağlayıp duracaksınız hemde vizite üsreti vereceksiniz.Bana göre bağırma, ağlamaya nazaran daha verimli bir boşalma yöntemidir.Taekwondoda bol bol bağıran kimse kendini daha rahat ve iyi hisseder.

7-Çok samimi teşvikler ve cesaretlendirmelerle karşılaşacaksınız.Belki terapistiniz yapar veya yapmaz ,ama taekwondo eğitmeniniz muhakkak yapacaktır. Taekwondoda en ufak bir ilerleme kaydettiğinizde, antrenörünüzün teşviki ve cesaretlendirmesi ile karşılaşırsınız.Diğer üye sporcuların teşviğini, yardımını cesaretlendirmesini, görürsünüz.Yani sadece tek kişinin değil birçok üyenin teşvik ve cesaretlendirmesini alırsınız.

6-Bire bir terapi seansları çok pahalıdır.Her saatine vizite ücreti ödersiniz.Düşünebiliyormusunuz.Birine bol    bol para ödeyeceksiniz.Satiniz ve seansınız belli.Gidip ondan para ile teşvik, cesaret,moral  alacaksınız.Halbuki taekwondo salonları çok cüzi aidatı ile size daha büyük olanaklar sunar.

5-Taekwondoda kırın dökün (mermer,tahta tuğla v.s),bağırın çağırın. Serbesttir.Oysa terapisler seanslarda birşeyleri kırmaya başladığınızda epey kızarlar.

4-Mükemmel eksersizler yapmaya başlarsınız ve fiziksel kapasiteniz artmaya başlar.Çalışmalar kişiyiılımlı hale getitir.Yumuşatır.Eksersizin antideprasyon etkisi vardır.Kişideki günün depresyon ve sıkıntılarının atılmasına yardımcı olur.Esneme eksersizleri ,oldukça yaşlı kimselerde bile elastikiyeti geliştirir.Taekwondo çok basiteksersizlerle güçlü bir elastikiyet sağlar.Terapide spor ve eksersizin, depresyon ve strese olan olumlu etkisini bulamazsınız.

3-Taekwondo çalışmaları kişinin çalı8şma seansları dışındaki boş vakitlerdir.Dolayısıyla kişinin zamanını çalmaz.Ekonomik verimliliğini azaltmaz.Yani taekwondoya ayıracağınız zaman sizin yaşantınızı olumsuz etkilemez ve gözünüz arkada kalmaz.Terapide zamanının ,ekonuminizi , günlük haftalık planlarınızı etkiler.İşinizi terapiye göre ayarlarsınız.Buda sizi maddi ve ruhi sıkıntıya sokar.

2-Ruhi disiplinin ve kontrolün değerini öğrenirsiniz.Terapisler kendini kontrol hakkında pek konuşmazlar.Fakat ruhi kontrol kişinin gelişimi ve mutluluğunun anahtarıdır.Taekwondodadaki basit törenlerin bir anlamı vardır.Taekwondodaki tüm törenler, selamlamalar, eğitmene ve diğer sporculara olan saygı ifadeleri,salonun selamlaması Vs hepsi kişinin nefsi kontrolu ve gelişimine yarayan pratrik yöntemlerdir.Taekwondo tekmeleri ve yumrukları değil kişinin nefsini kontrol edebilme mekanizmasıdır.

1-Taekwondo bir eğlencedir.Zevk alırsınız.Yeni arkadaşlıklar kurar ,yeni seyahatler yaparsınız.Farklı kişiler ve kültürlerle muhattap olur, dünyanın dört tarafından dostluklar kurarsınız.Terapide yanlızlık vardır.Taekwondo kişiyi topluma kazandırması ve sosyalleşmesi açısından çok daha fazla geniş imkanlar sunar.Önüne hazır bir ortam koyar.