AYAK VURUŞLARINA KARŞI SAVUNMA

Aşağıdan Yapılan Ayak Vuruşları

ayak1.jpg (7707 bytes)Hasmınız incik kemiğini,kaval kemiğini veya topuk kemiğini hedef tutarak aşağıdan tekme savurmaktadır.
Bacağınızın üst tarafı oynatmadan,dizinizi hızla bükerek ayağınızı geri çekin(Ayağınızın ucu yere sürtünerek)
Şekil-1 de olduğu gibi.
A-)Ayağınızı yere basmadan,geri çekiş hareketini bir hız alış hareketi olarak kullanın ve sizde atağınızı ileri savurarak,ucuyla dize veya incik kemiğine bir atemi yerleştirin Şekil-2 de olduğu gibi
ayak2.jpg (8889 bytes)
B-)Ayak geri çekildikten sonra yere koyun ve bu ayağın parmakları üzerinde içten dışa doğru bir dönüş yaparken öteki ayağın topuğu ile hasmınızın karın altına veya incik kemiğine bir ayak atemisi yapın.

2.METOD
Aynı şekilde bir saldırı ile karşılaştırıldığınızda ,ilerideki ayağınızı ,yere parmak uçları süründürerek gerideki ayağınızın yanına çekin...Ayağınızı yere basmadan iyice, bu hareketi bir hız alma olarak kullanınve ayağınızı şittetle ileri savurun , hasmın karın altına veya dizinin iç tarafına ayağınızın dış keskinleşmesi ile bir atemi yapın.AYAK BURNU İLE YAPILAN VURUŞLARA KARŞI SAVUNMA
ayak3.jpg (4464 bytes)
Karşınızdaki hasmınız, karın altınıza doğru sağ ayağını savurarak, ayağının burnu ile vuruş yapmaktadır.
1-)Sola doğru dörtte bir daire çizdirerek sağ ayağınızı bir adım geriye basın, vucudunuzu sağa doğru açın.
2-)Sol elinizle hasmın ayağını bileğiden yakalayın ve bacağını havaya kaldırın.(şekil3)


ayak4.jpg (3604 bytes)3-) Vucudunuzun sağ tarafını ileri verin, sağ elinizle hasmın sağ ayağını yalkalayın ve iki elinizi aynı yönde hareket ettirerek bacağı solunuza yukarı çekin.
4-)Aynı anda karın altına sağ ayağınızla bir atemi yapın.(şekil-4)
ayak5.jpg (3058 bytes)
DEĞİŞİK ŞEKİL-)
Sağ bacağınızla hasmız sol bacağını içten dışa doğru tıpanlayın. Bunun için sol elinizle sağ ayağını sol kolunuzun altına çekin ve sağ elinizlede hasmı göğsünden şiddetle itin.Bu itme anında sağ bacağınız hasmın dizi gerisinden tırpan atacaktır.(Şekil-5)