Self defansın temelleri:
Kişinin tehlikelere karşı konumunu
ve mutlu yaşamını sürdürebilmesi

Öncelikle bu yazıları dikkatlice ve olumlu yaklaşarak okuyun.Sonra self defansın kural ve kaidelerini iyi özümseyin ve benimseyin. Çünkü bu kaideler saldırı ve zarar amaçlı değil saldıranın bile iyilik ve menfaatini gözeten barışçıl amaçlı prensiplerdir.Mutlu olabilmek için bakış açınızı  devamlı olarak geniş tutun .Tüm insanlara karşı aynı tutum ve davranışta olun ve hiç birisine karşı ön yargılı davranmayın.Fiili bir saldırı gelmediği müddetçe hiç bir insanı potansiyel tehlike olarak görmeyin ve dostça yaklaşın.Bu kaideler saldıran birine karşı nasıl defans veya atak yapılacağını bilmek kadar önemlidir.
   Self defans güçle başlar; fiziksel ,akli ve ruhi melekelerin güçlendirilmesi esas temeldir.Sef defans için iyi bir diyet, iyi bir eksersiz eksersiz ,iyi bir hazırlık ve insanın kendisine karşı yüksek saygısı ve güveni lazımdır.
Eğer kendinize güven içinde iseniz ,saldırılardan mümkün olduğunca uzak kalırsınız.Kendine güven duygusu içinde olan bir insan her zaman iyi duygularını ön plana çıkarır ve tehlikeli durumaların hep uzağında kalır.Misal kadınlardaki zaafiyet ve kendine güven duygusunun azlığı tarih boyunca onların eşleri veya erkek arkadaşları tarafından taciz edilmelerine ve duygularının sömürülmelerine yol açmıştır.Halende bu böyledir.Kendine güven duygusu olmayan zaaf içindeki bir kimse başkalarının aşırı etkisinde kalarak onların istediği şekilde yönlenebilir.
İşte taekwondo ve diğer self defans döğüş sistemlerinin insana öncelikli faydası sadece gerekli defans becerilerini vermek değil, insanın kendine öz güvenini geliştirmek ve başkalarına göre değil kendi iradesine göre hareket etmesini sağlamaktır.Bu insanın mutluluğunu yakalamasındaki en önemli faktördür.Kendine saygı ve özgüven.Bir insan düşünün kendini sevmiyor. Boyum küçük, zayıfım, bacaklarım çarpık, çirkinim, gibi komplekslerle kendini taşıyan vucuduna saygısı yoksa hayatı boyunca nasıl mutlu olabilir.Halbuki Allah (C.C:) herkesi belli bir mükemmellikte dizayn etmiştir. Mutluluk öncelikle  insanın kendini sevmesidir.Önemli olan o güzellikleri keşfetmektir.Taekwondo işte insana bu özellikleri kazandıran mükemmel bir öğreti  metodudur.
   Bir insanın yaşamını mutlu ve tehlikeden uzak sürdürebilmesi için tercih edilen kaideler
1-Potansiyel tehlike arzeden yerlerden ve olaylardan uzak durun.(misal tek başınıza ıssız karanlık yerlerden ve adı kötüye çıkmış semtlerden uzakta durun.Kalabalıklardan kaçının.Misal bir fanatik futbol taraftar gurubunun olduğu bölgeden geçmeyin.Protesto kalabalıklarının arasından geçmeyin..Tek başınıza, kavga eden gurupları ayırmaya kalkmayın ,gücünüzün yetmiyeceği tehlikeyi berteraf etmeye çalışmayın..)
2-Böyle bir durum içine istemeyerek düşerseniz panik yapmadan ama acele olarak o bölgeyi terkedin.
3-Eğer önünüz kesilirse, karşıdakini cesaretlendirmeyin kızdırmayın ,ihtilafı yükseltmeyin.Çok sakin olun.
4-Eğer size karşı bir atak gelecek gibi ise, hemen özür diliyerek mümkünse oradan hızlı şekilde uzaklaşmaya çalışın.Erkeklik veya kahramanlık taslayıp olayı körüklendirmeyin.
5-Eğer uzaklaşamazsanız, Bağırın ve dikkat çekin.Kötü durumda olduğunuzu çevrenize duyurarak ,size saldırganın etkilenip kaçmasını sağlayın
6-Eğer yardımınıza gelen hiç kimse yoksa, saldırganı yorana kadar kaçmayı deneyin.saldırgan amaçsız olduğundan daha çabuk yorulur ve pes eder sizi takip etmez.
7-Eğer bu şekildede tehlikeyi berteraf edemezseniz..ve başka bir alternatif yoksa kendinizi korumak için artık taekwondoya veya güce başvurabilirsiniz.
8-Koruma tekniklerini bilmeyen bayanlar eğer tecevüze uğruyorlarsa asla bağırmayı ve yardım istemeyi terk etmemeliler.Çünki saldırgan her zaman korku içindedir ve eylemini yarım bırakma telaşı her zaman vardır.
Unutmayın çok iyi savunma tekniklerine sahip olsanızda öncelikli kaide tehlikeden uzaklaşmaktır.Uzaklaşarak kurtulamıyırsanız kuvvet uygulamaya girişmelisiniz.Çünki ne kadar savunma tekniklerini bilsenizde tabancadan çıkan bir mermiye yapacak bir şeyiniz yoktur.Ben çok iyi taekwondo bilirim deyip kendinizi ispata kalkmayın...Tehlikeden kaçmak bir kişilik zafiyeti ve aşağılık durum değildir.Kötü insanlarla muhattap olmamak kedi ile , köpek ile muhattap olmamak gibi erdemli bir şeydir.Köpek veya kediye saldırmaz ve kendinizi ispat etme gereği duymazsanız ,size saldıran sarhoş ve kendini bilmez bir densizide muhattap almayıp uzaklaşmak aynı şeydir.
   Kaçamadınız ve teklike ile karşı karşıyasınız ve saldırı bekliyorsunuz:Bu durumda:
Self-Defansın 3 ana temeli:
1-Dayanma gücü: Güçlü bir saldırgana karşı saldırıyı engellemek için yeterinde çarpıcı ve yüklenici olmak lazımdır.Saldıracağını hissettiğiniz anda direnç ve gücünüzü ortaya çıkartın ve ondan daha sert ve asabi hale gelin.
2-Refleks:Çok sakin olmak ancak atağa ve saldırıya karşı anında tepki vermek lazımdır.Bu saldırganı ürkütürrAsla korkmadan, paniklemeden donup kalmadan anıda refleks saldırı çok önemlidir.Yani teknik zamanlamasında geç kalmayın.
3-Teknik:Tekniğinizi çok ani hızlı seri ve güçlü çıkartınız.Asla saldırganı bi korkutayım ikinci bir teknik denerim demeyin.Size saldıran insan herşeyi göze almıştır.Kesinlikle ikinci kez saldıracağından buna fırrsat tanımayın.Daha ilk vuruşunuzda hastahanelik olmalıdır.

Tekniğiniz
a-Güçlü
b-Hızlı
c-Doğru olmalıdır.

Yumruklarınız ve ayaklarınız tüm kas gurupları ve vucudunuzun yüklenmesiyle olmalı.Tek vuruşla rakibi alt etmelisiniz.
Son derece sürhatli teknik atınız .Tekniğin hızı gücünü arttırır.Zayıf kas gurupları bile hızlı çalışırsa kuvveti 2-3 katına çıkar.Saldırganın kaslı ve iri olması değil sizin hızınız önemlidir.Nereye vuracağınız bellli olmalı ve asla ıskalamamalısınız.Yani saldırganın hayati organlarına tek vuruş yapmalısınız.Saldırganın sırtına veya baldırına vurmanın bir anlamı olamaz.Kafa, karaciğer, kasıklar, mide, göğüs gibi tek vuruşla kişiyi bayıltacağınız vuruş bölgelerini seçmelisiniz.Bunlar size çalışma programlarında öğretilmektedir.
     Teknik,güç ve hız çalışmasını antrenmanlarda defalarlca ve sabırla yapınız.Taekwondoda self defans teknikleri çabuk öğrenilen.Ama sık tekrar edilmezlerse çabuk unutulan hareketlerdir.Haftada en az bir gününüzü özellikle self defans tekniklerine ayırınız ve çalışınız.Çalışan beyler ve hanımlar zaten hafta sonları bu çalışmalara katılırlar .Onların amacı sporculardan ayrı olarak sadece savunma amaçlı olduğundan Cumartesi ve Pazarları iyi çalışmalılar ki bir  hafta boyunca boş durmaları formlarını etkilememelidir.Eğer iki gün iyi antrenman yapmazlarsa aradan geçen 5 gün oların hız ,güç ve teknik yeteneklerinin tekrar kaybolmasına yol açar.Yani salonlara bu iş için ödedikleri paralar kendi gayretsizlikleri yüzünden boşa gider heba olur.
Self defans teknikleri aslında tüm döğüş sanatlarında son derece basit tekniklerdir.Herkes kolayca yapabilir.Bu ketnikler ayrı bir kilo kaybına ve dirençsizliğe yol açmazlar.Yani antrenmanlar kişiyi yormak ve hırpalamaktan ziyade biş eğlence havası içinde geçer.Güç, dayanıklılık ve esneklik kendiliğinden gerçekleşir.Haftada 3 saatlik bir çalışma bile kişiye bu yetenekleri kazandırabilir.Haftada 3 saatte kimseyi günlük uğraşlarından alıkoymaz.
Eğlence havasında size sunulan self defans eğitimine katılın ..Hayattaki tehlikeler size bir sizek vızıltısı kadar kolay ve basit gelsin...