SEZİNLEME

"SEZİNLEME" kişinin çevresinde olacak şeyleri önceden anlama , farkına varma yeteneğidir. Kişi başına gelebilecek çok sert tehlikelerden bile ,eğer onları önceden sezinleyebilmişse kurtulabilir. Tekhlikenin oluşumunu önceden sezinlemişseniz, onu değiştirerek kurtulma şansınız olabilir. Başınıza gelen süpriz bir atağı önceden sezinler ve defansa geçersenzi kendinizi ilk sert darbeden korur, daha rahat savunursunuz.
     
Bu Ön sezinleme ve hissetme olgusu çoğu Do spor okullarında, polis akademilerinde bu ön sezinleme duygusu renk kodları ile ilişkilendirilerek anlatılır.Bu renkler sezme duygusunun seviyelerini izah eden en basit yöntemdir.

KOMPLE GEVŞEKLİK ANI.Çevrenizde olan herşeye ilgisiz davrandığınız andır.. Mİsal: Kendi evinizde olduğunuz veTV de  çok sürükleyici bir flim izlediğiniz andır.Bu anda her tehikeye açıksınızdır. Dikkatiniz çevrede değil sadece televizyondaki filimdedir.
ANLIK SEZİ
Bu seviyede çevrenizdeki olup bitenlerin farkındasınızdır.Tesadüfen başınıza gelebilecek risk ve tehlikeleri değerlendirir, değer biçebilir ve tedbir alabilirsiniz.Çevrenizde ne olduğunun bilincindesinizdir.Potansiyel tehlikenin ne olabileceğini anlayabilirsiniz.Misal bir yabancı ile asansöre binebilirsiniz.Bu yabancıya karşı tedbirli durur bundan bir tehlike doğabileceğini o an için düşünür ve tedbirli durursunuz.Bu hemen her insanın böyle durunmlarda aklına gelen bir düşünce tarzıdır.Kırmızı ışıkta durur yol boş olsa bile beklersiniz.Çünki her an yolunaraç trafiğine açık olduğunu ve bir aracın çıkacağını tahmin edersiniz.
HAZIR POZİSYONU
Bilinçli bir şekilde odaklanma ve ortaya çıkacak tehlikeyi ve şiddetini önceden değerlendirme yeteneğidir.Burada kişi kendini savunmaya önceden hazırlıklıdır.Teklike belirtileri ortada vardır.Olaya çekingen ve kaçamak ve tedbirli yaklaşır.Çünkü tehlikeyi sezinlemiştir.Ancak kendisine yönelmesini bekler ve zarar verip veremiyeceğini tahmin eder.Bunun için aşikar sebep vardır.Misal:karşıdaki insan size sövüp saymaya başlamışşa bir sonraki aşamada olacaklar da bellidir.
DÖĞÜŞ MODU
Tehlikeyi net algılayıp.Daha size gelmeden kontra atak yapmaktır.Tehlike oluştuğu anda beklemeden kontra çıkan bir sezi tarzıdır.
TOTAL PANİK DURUMU:
Kontrol dışısınızdır.Olayı değerlendirmeden ve şuurlu hareketten uzak olup rastgele tehlike arzettiği durumdur.Kişi crastgele sağa sola saldırır.Çevresindeki herkesin ve herşeyin kendisi için tehlike oluşturduğunu zanneder.İntahar vakalarında şoka girmiş insanların etrafında kendisini seyreden herkesi ve tüm toplumu şuçlu ve   hareketine sebep ve düşman görüp intahar ettiği gibi..Veya eline silah alan bir insanın rastgele herkese ateş açıp onları öldürmesi gibi bir panik halini ifade eder.

Akli sezgileri konusundaki anlaşılır 5 seviye bunlardır.Kendi durumunuzu bu seviyelere bakarak tahmin edebilirsiniz. Taekwondonun mental  amacı çalışanları beyaz renkle ifade edilen davranış tarzından kurtarabilmektir.Çoğu insan atrafını kuşatan olaylar karşısında beyaz seviye bir davranış yapısı gösterir.Genelde ilgisiz, tepkisizdir.Kendi başına hiç gelmiyeceğini düşünür.
Günlük hayatta her zaman için sarı seviyede durmak kişinin emniyeti açısından önem taşır.Yani bir olayı değerlendirirken olumlu olduğu kadar olumsuz yanları ilede değerlendirmek şarttır.Gece karanlıkve ıssız  bir sokağa girerken bu yolun kestirme olup sizi gideceğiniz yere kısa sürede ulaştıracağını sanmak beyaz sezi seviyesidir.Ancak bu karanlıkta tehlikelerde olabileceğini ,(soyguncu, tecavüzcü vs ) varsayarak uzun ama insanların kalabalık olduğu emniyetli yolu seçmek sarı seviyedir.Tehlike olabilir veya olmayabilir .Ancak boşaolduğunu bilerek bile olsa  tedbir almak,sonradan üzülmekten daha iyidir.
Turuncu seviye taekwondoda ulaşılan son seviyedir.Burada tehlike başlangıcı vardır.Sonucunu sizin sezinleyip tedbiriniz söz konusudur.Teklikenin size yöneleceğini veya ani saldırıya dönüşeceğini tahmin edip savunma modunda olmanız anında kontraatak yapmanız söz konusudur.

Kırmızı ve siyah seviyeler paranoid ve sinirli tiplerin sezgi seviyesidir.Kırmızı seviyedekiöbri insan bahçesine tavğu girdi diye komşusuna saldırır ve belkide katil olur.Yolda niye bana yan baktı d,iye birine saldırır ve dövmeye çalışır.Bir hastalık hali belirtisidir.
Siyah -seviye ise tambir hastalıktır.Herkesi kendine düşman zanneder. Her olayı kendi ile ilişkilendirir.Hayatından bıkar.Paranoid kişiliktir.Takip edildiğini, beynine alıcı cihazlar konduğunu, sürekli dinlendiğini, birilerinin ve özellikle ajanların kendini yok etmek istediğini falan sananlar nbile olur.Psikiyatrik tedavileri şarttır.

TAEKWONDO KİŞİLERİ TURUNCU SEVİYEDE YANİ TEHLİKE DOĞDUĞUNDA VE SİZE YÖNELDİĞİNDE SAVUNMA İMKANINA YÖNELTEN BİR ÖNSEZİ KAZANDIRMAYA ÇALIŞIR.