Taekwondo atak ve defansın bir koordinasyonudur.
         Taekwondo Ataklardan ve defanstan oluşan bir kompozisyon arz eder.Atak ve defans sizle rakibinizin akıl ve düşüncelerinin bir ürünü olarak ortaya çıkar.Bu ilişkide eller,ayaklar ve vücut aracı olarak rol oynarlar.Ancak gerçek manada dövüşü yönlendiren kişinin aklı ve zekasıdır.Atakla ve defans birlikte taekwondoda bütünlüğü oluşturur.Aklın karar vermesi olmadan taekwondo bir anda biter.
Atak ve defans burada sadece saldırı ve savunma olarak anlaşılmamalıdır.
Atak: Rakibin uyumunu bozmak
Defans: Kendinizin  uyumunu korumaktır.
Yani defans ve atak planlı ve organizeli yapılırsa başarılı olurlar.Defans palanlı olarak yapılmaz rakibin zorlaması ile ortaya çıkarsa defans olmaktan çıkar felakete dönüşür.Ataklar rakibi dağıtmaz ve atıl kalırsa sonuçta hezimete uğrayan siz olursunuz.
Harpte saldıran kazanacak diye bir kural yoktur.Kendini kaybetmeden konumunu koruyan ve rakibin düzenini bozan taraf zafere ulaşır.
Çanakkale zaferi sözde bir savunma harbidir.Ama saldıran taraf savaşı kaybetmiştir.Çünkü konumu bozulan, uyumunu yitiren ,dağılan ve amacını yitiren taraf saldıran taraftı.
Taekwondoda hayatın kendisi gibidir.Amaç saldırmak veya kaçmak değil rakibin konumunu ve dünya ile olan uyumunu bozmaktır.Kendi konumunu koruyarak rakibinkini bozan taraf müsabakayı kazanır.
Atak ve defansa aklın karar vermesi nasıl olur.Eğer bir planınız varsa ve rakibin amaç ve planını  bozma niyetiniz varsa atağa, eğer mevcut konumunuzu muhafaza etme niyetiniz varsa defansa karar verirsiniz.
Aslında atak ve defans yapı olarak birbirinden farklı değildir.Müsabakada sporcu için atak veya defans yapması ayırt edici bir özellik arz etmez.Atak yapan taekwondocu daha iyidir anlamı asla çıkmaz.
Rakibin konumunu bozmaya atak, kendi konumunuzu korumaya defans adı verilir.İkisi birbirini tamamlayan faktördür.Doğru olanı da atak ve defansı aynı anda başarabilmektir.Yani rakibin konumunu ve uyumunu bozarken aynı anda kendi uyumunuzu ve dengenizi koruyabilmeye çalışmaktır.Taekwondoda atağı ve defansı aynı anda koordineli yapabilen kişiler başarılı olurlar.