Taekwondoda Atak ve Defans birdir
                  Tüm geçmiş deney ve tecrübelerimize dayanarak diyebiliriz ki; Taekwondoda Defans ve atak bir birbirlerinden farklı şeyler değildir.Rakibinizi dünyadaki karşılaştığınız zorluklar yerine koyduğunuzda yani onu yaşam ile kıyasladığınızda ve onunla mücadeleye veya uyum  sağlamaya çalıştığınızda atak ve defansın aslında aynılığını keşfetmiş olacaksınız.
Rakibe vurduğunuz zaman onun arzu ve isteklerini kendi arzu ve isteğinizle kırmalısınız, yapacağınız baskı ile onun düzenini kendi düzeniniz ile bozmalısınız,Tüm direnç ve hırsını kendi kiap (bağırma) ınız ile parçalamalısınız. Tüm gücünüz ve silahınızla (eller ve ayaklar)  tam hedefine isabet ettirmeli ve netice almalısınız..Onun ataklarında savunma yaparken, tüm düşüncelerinizden sıyrılarak onun düşüncelerini okumalı ,onun tüm ataklarının içine dalarak ataklarını absorbe etmeli ve kendi atağınızın başlangıcı haline sokmalısınız.
Peki o halde farklılık nerde? .Taekwondoda savunma ve saldırı yoktur.Komple bir mücadele yöntem ve metodu vardır.
Eğer eller ve ayaklarınız( silahınız) sert ve çabuksa rakibin vücudunu kolaylıkla istediğiniz şekilde sarsabilirsiniz.Enerjiniz ve gücünüz fazla ise zaman sizin yanınızda olur ve hiç incinmeden onu kolaylıkla yorar ve alt edebilirsiniz.Belli bir düzen ve tertipte,üzerinde düşünülüp taşınılmış bir plan dahilinde maç yaparsanız onu dövüşmeden bile kolaylıkla alt edebilirsiniz.
     Savunma yaparken de ,sağlam ve sert bir vücut yapısına sahipseniz ,yaptığı ataklar tıpkı bir kayaya çarpar gibi kendisine aynı sertlikte döner.Duruşunuz mükemmel ise asla size vurabileceği bir boşluk bulamaz.Her saldırışında göstereceğiniz sert tepki onu ruhen ve fiziksen bitirir.Daha fazla efor harcıyanda o olduğu için kendi hareketleri kendini yok eder.
Yani defans ve ataklarda bir taekwondocu olarak yapılan şeyler birbiriniz aynısıdır.Bu nedenle taekwondoyu defans ve atak diye bölümlere ayırmak yanlıştır.Taekwondoda bir bütün halinde komple mücadele vardır.Fiziksel olarak defans taekwondoda yoktur.Defans düşünce olarak söz konusu olabilir.Yani onun hamlesini bekler ve karşı hamle yaparsınız. Rakibin ataklarını boşa çıkarmak ve onlardan kurtulmaya defans denirse bu taekwondoda bir şey ifade etmez.Ataktan sadece kurtulursunuz ama kazancınız olmaz.Taekwondoda hedef hamle yapmaktır.Hamle yapmak için rakibin oluşturacağı boşlukları ve açıkları bulmak gerekir.Bunu üzerine giderek veya bekleyerek üzerinize gelmesini sağlayarak yapabilirsiniz.Taekwondoda saldırı yapan veya bekleyen kazanmaz.Rakibin oluşturduğu boşlukları keşfedip açıklarını yakalayan kazanır.Her harekette rakiplerin açık noktaları değişir. Ne zaman ve nereye boşluk bulup vuruş yapacağınız belli olmaz.Boşluk bulup yapmaya çalışacağınız bir teknik 1 sn sonra yapılamaz.Çünkü rakip ani bir hareketle o boşluğunu doldurup duruşunu düzeltebilir.Az gecikerek yapacağınız bu teknikte aleyhinize döner.Bu nedenle defans veya atak diye iki ayrı kategori taekwondoda söz konusu olmaz. Taekwondoda saniyelik değişen avantaj ve dezavantajlar vardır.Bunları iyi kullanan ve keşfeden zafere ulaşır.
   Taekwondoda defans ve ataktan ziyade bunları belirleyen mesafe kontrolü vardır.Rakibe vuruş yapmak için mesafe ayarı ile rakipten gelecek vuruşu karşılamak için yapılan mesafe ayarları değişiktir.Bu nedenle bu mesafe ayarları ve duruş şekline göre defans ve atak yapılıyor şeklinde iki farklı kavram ortaya çıkar.Ancak taekwondonun yapısına terstir. Taekwondoda hayatın kendisi gibi komple bir mücadele süreci vardır.Zafer ve hezimetin ne zaman geleceği asla belli olmaz
      Rakibe dalış mesafesi konumunuzu belirler.Bu dalış mesafesi öyle olmalıdır ki defansında bir açık gördüğünüz anda ve bir anlık dalgınlığını fark ettiğiniz anda fişek gibi tam merkezine dalmalısınız.Tıpkı kabaran dalganın kayaların arasından nasıl bir yol bulup ,kayaların içine daldığı gibi veya rüzgarın çimleri biçip geçtiği gibi sizde kayarak rakibe dalmalısınız.
Rakibin kuvvetli ve sert ataklarında asla geri kaçmamalı, bu atakları yana hareketlenerek önlemelisiniz.Bu tür bir önlem size atak için gerekli mesafeyi oluşturacaktır.Kuvvetli ataklarda blok yapmak en son iştir.Gelen atakları blokla karşılama yerine ,yana hareketlenerek karşı kontratak yapınız.Blok yaparak gelen ataktan korunmaya çalışmanın taekwondoda kendi başına bir anlamı yoktur.
      Nefes kontrolünüz ayrı bir önem taşır.Nefes tavandan tabana tüm vücudun işlemesini sağlayan ana işlevlerden biridir.Nefesin düzenli alınıp verilmesi aklın ve vücudun iyi çalışmasını sağlar.Nefes alma ve verme periyotlarını iyi ayarlamanız lazımdır.Rakibe daldığınız ve vuruş yaptığınız anda kuvvetli nefes verilmeli, rakibin atakları bloklarla karşılandığı anlar nefes tutulmalıdır.Yani rakip ataklarda nefes tutulmalı ,sizin ataklarınızda ise verilmelidir.Vuruşlarınızda kiapla birlikte verilen nefes korkunç bir güç oluşumunu da sağlar.