Yin-yang
 

yinyang.gif (1135 bytes)

YİN
Karanlık, ölüm, gece, negatif, soğuk, kadın, pasif, yumuşak, kış vs.
------------------

YANG
Işık (aydınlık), yaşam, gündüz, pozitif, sıcak, erkek, aktif, sert, yaz vs.

Yin ve Yang nedir?
Yin ve yang kavramları kendilerine özgü bir gerçekliği veya nesneyi ifade etmezler.Bunlar  kainatta sürekli olarak değişen ve birbirlerine alternatif ,zıt olan ama var oluşları birbirine muhtaç olan oluşumların ,hareketlerin, olayların izahıdır.Yin deyince karanlık ,soğuk , ölüm gibi olumsuz bizim negatif diye tarif edeceğimiz kavramlar, yang deyince ise parlaklık, güneş sıcaklı yaşam gibi olumlu kavramlar( pozitif) kavramlar akla gelir.
Dünyada bazı gerçeklerin her zaman için iki ayrı yüzü vardır.Her şey zıddıyla vardır.Var oluşunu da bu zıddının varlığına borçludur.Yin ve yang bu zıtlıkları ifade eder.taekwondonun da varlığı için muhakkak sizi zora sokacak bir rakibin varlığı gerekir.O sizin hayatta karşınıza çıkacak zorlukları temsil eder.Ama varlığınız ve duruşunuzda onun size karşı eylemleridir.Dolayısıyla düşmanınız belki sizin varlığınızın teminatıdır.
Yin ve yang statik değil süreklilik ve devamlılık arz eden ve aynı gücü paylaşmış zıtlıkların ifadesidir.Gece gündüz- yaz kış-yaşam ölüm gibi..Dolayısıyla bunları farklı iki terim gibi işlemekte hatadır.Aslında gece gündüz nasıl iki ayrı gerçek değil bir günün farklı iki yönü ise insanın nefsi arzuları ve meleki yönleri de birbirine muhtaç ve birbirini tamamlayan iki yönüdür.Taekwondoda da rakibiniz ve siz tüm zıtlıklara rağmen ,taekwondo yapmanız birbirinize muhtaç olan aynı camianın bir gerçeğisiniz.Sizin kendinizi geliştirmenize ve ilerlemenize sebep rakibi yenmek için taşıdığınız hırs ve mücadele azmidir.Rakiple karşılaştığınız zaman korkar ,heyecanlanır, kızar, yenilince hayal kırıklığına uğrar ,yıkılır mahvolursunuz .Ancak "bundan sonra rakip yok bir yıl müsabaka yapmayacaksınız" deseler o zamanda daha çok yıkılırsınız.Yani taekwondo gerek müsabaka olarak gerekse günlük hayatta sizin karşınıza çıkacak ve düzeninizi engelleyecek bir rakip üzerine kuruludur.Taekwondocu rakiple hem mücadele eder hem de onu sever. Çünkü taekwondo yapma gayesi odur.Tıpkı askerin en çok kendisine kurşun sıktığı düşmanını sevmesi gibi. Düşman olmazsa ,niçin askerlik yaptığının bir anlamı olmaz.

( Yin ) Negatif Enerji
(Yang) Pozitif Enerji

Gündüz olmadan gece sıcak olmadan soğuk kış olmadan yaz olmaz.

  • Yaşam/ Ölüm, Güneş/ Ay, Gece/Gündüz. Bütün bu oluşumlar tek başlarına var olamazlar. Biri olmadan diğeri olamaz. Pozitif ve negatif enerjilerin birbiri ile olan ilişkisi insanoğlunun varoluş kuralıdır.
  • Herşey kendi zıddını taşır. Zıt enerjiler birarada olduğu zaman değişim ve potansiyel ortaya çıkar.

Yin ve Yang enerjileri sürekli değişim içindedirler. Biri olmadan diğeri olamaz. Ne yin enerjisi ne yang enerjisi, evrende ve mekanda tek başlarına olamazlar. Potansiyel enerji üretebilmeleri için dengeli bir şekilde bir arada olmalıdırlar.