ki.jpg (1284 bytes)Ki'nin oluşumu
Bildiğim kadarıyla Ki'nin oluşturulmasındaki en önemli metot nefes ile ilgilidir.Hayatın biyolojik planlamasındaki mantığı araştırırken gördüm ki, hayatın başlaması için soluk alıp vermenin başlaması gerekir.Nefes alma metabolizmaya oksijen temin etme yöntemidir.Sonuçta nefes alma hayatın en önemli eylemidir.Nefes almak ve vermek kendi içinde birbirine bağlı olan iki temeldir.
Yaratılan bir canlı madde ve ruhtan oluşur.Vücudun hayatiyetini devam ettirebilmesi için enerjiye ihtiyaç vardır.Buda nefes alıp vermekle olur. Metabolizmada her organdaki hücrelerde ATP tarafından temin edilen enerji organizmanın hayatiyetini sağlar.
Ki'nin oluşması canlılığın diriliğin oluşmasıdır.Fakat nefes alıp vermenin oluşturulması veya arttırılması değildir.Hareketlerdeki canlılık insanın fiziksel enerjisindeki fazlalıktan değildir.Vücudun bütünüyle bir uyum içinde olmasındadır. Ruhun ve vücudun bir uyum içinde olması çok önemlidir. Vücudunuzun cismi ile özü arasındaki uyum hareketlerinizdeki canlılığı sağlar.
Kendimize ait her parçamızı kontrol edebiliriz .Ama nasıl? Zannederim ahenk ve uyum sayesinde .Aldığımız her nefes vücudumuzun her parçasına girer ,nüfuz eder.Hatta ruhumuza ve aklımıza bile .Bakınız kendimizi hırslı ,hiddetli hissettiğimiz durumlarda nefes alış verişimizin değiştiğini görürsünüz.Buradan hareketle hayatın kendi içindeki ritmini  nefesimizi kontrol ederek düzenleyebiliriz. Nasıl ki akıl ve düşüncelerimizdeki düzensizlik (Kızgınlık ,hiddet, üzüntü, heyecan, korku) nefes alışımızdaki kontrollü akımı bozuyorsa, olayı tersinden düşünün nefesimizi kontrol ve düzene sokarsak düşüncelerimizdeki terslikleri de yatıştırabiliriz.
Taekwondo çalışmalarında her eğitmen nefesin kontrolüne çok önem verir.Hareketin ve nefesin uyumuna çok dikkat eder.Bu uyumu sağlama becerisi kazanıldıktan sonra kontrollü ve akıllı eksersizler yapabiliriz.
Ben pek ki ile ilgili değilim.Çünkü bu tür eksersizler yapmadım.Ancak akademik incelemelerde bulunan biri olarak tahminimi açıklayabilirim.Ki kontrolü kontrollü bir hareket için özel olarak göz önünde tutulmalıdır.Birine kızdığımız zaman gaddarlık ruhumuzun birden kabarıverdiğini görürüz. Bize karşı hiç bir davranış olmasa bile hemen hiç bir şeysiz saldırıvermek isteriz.Bu durumlarda saldırmadan önce ,yaptığımızın akıllı ve doğru  bir hareket mi olduğunu kontrol etmemiz gerekir.Bu ki ve akılla mümkündür.Nefesimizi kontrol edersek düşüncelerimizi yatıştırmak ve akıllı düşünmek fırsatını yakalarız.
   Kore'de çok yüksek seviye eğitim veren "ki" çalıştırıcıları vardır.Onlar ki konsantrasyonunu ruh ve beden sağlığı açısından gerekli görüyorlar. İlk adımda konsantrasyona daha sonra kontrolüne ve arttırılmasına çalışıyorlar.