Ki ve Taekwondo
Arasındaki İlişki

Tabi ki önce "Ki" nin taekwondo ile ne tür bir ilişki içinde olduğunu izah etmek gerekmektedir.
Ben Ki kavramını vital gücün kabarması, canlanması olarak anlaşılmasını öneririm.Subjektif( düşsel, gözle görülmeyen) olarak kolaylıkla anlaşılabilir.Objektif olarak ise nadir durumlarda "Ki" ,"yeterli güç" olarak ortaya çıkar.
İtiraf edeyim ki tam olarak "Ki" yi bende bilmiyorum.Eğer tam bilen veya izah edebilecek olan biri varsa gerekli açıklamaları yollarsa sevinirim.
Uzakdoğu filmlerinde görmüşünüzdür. Bazen insanlar on metre uzakta olmalarına rağmen avuç içiyle rakibe öyle bir vuruş yaparlar ki tıpkı bir hava silahı gibi rakip bir anda yıkılıverir.Bu tür gizem dolu halleri başlangıçta hiç dikkate almıyor ,filim palavraları sayıyordum."Ki" kavramını öğrendikten sonra dikkate alacaksınız sanırım.Bu davranışların olduğu ve Uzakdoğu'da bazı insanların yaptığı Kore'de çok güvenilir dergilerde yazılır çizilir.Filmlerde bu konular işlenir."Ki" işte bu güçtür.
Canlılık ve hayatiyet sadece yaşayan varlıklarda vardır.Hayatiyet Ruh ve bedenden ibarettir."Ki" hayatiyet ve canlılığın kabarması olarak ruhun ve bedenin uyum içinde hareketini sağlar.
Eğer bu kısa açıklamaları iyi yorumlayabilirseniz "ki" kavramını yavaş yavaş anlamaya başlarsınız.
          Taekwondo ile "Ki" arasında çok çok bir ilişki vardır.Taekwondo sizden aklınızı ve bedeninizi ayrı ayrı değil aynı süreçte birlikte uyum içinde eğitmenizi ister.Eğer ruhunuz işin içinde olmazsa taekwondo yapamazsınız veya yaptığınız şey taekwondo olmaz.Peki akıl, ruh ve vücudun uyumu nasıl sağlanır.Bunu yaşamın ve canlılığın esası olan : Nefes sağlar
Şimdi nefes alıp verme ile Ki arasındaki ilişkiyi izah edebiliriz.
Deneyimlere ve bilgilerimize göre her çalışma ve kendimizi geliştirme sürecinde Ki nefeslenmeyi kontrol etmenin yoludur.Soluklanma taekwondoda çok gereklidir.Özellikle dikkat ve nefesi kontrol altında tutmak kontrollü ataklarda ve defans yapmada çok önemli bir etkendir.
        Her spor dalı gibi taekwondoda da aksiyon için sizin ruh halinizin diriliği, heyecanınız ve hevesiniz gereklidir.Taekwondoda ruh ve heyecanınızın harekete yansıması gerekmektedir.
Taekwondoya yeni başlayanlar çalışmalarında sadece yaptıkları harekete odaklandıklarından oldukça zorluklarla karşılaşırlar.Örneğin sadece amaçsız tekme ve yumruk atarlar.Hep faullü veya ceza gerektiren durumlar ortaya çıkar.Ama yüksek seviye taekwondocu rakibini his ve duygularıyla kontrol altına almasını bilir.Rakibi ona karşı atak yapamaz ve mücadeleye giremez..Buna rakibi Kİ ile kontrol altına alma denir.
"Kİ" Kung-Fu da Danjeon brething olarak adlandırılır.Aklı ve nefesi kontrol manasına gelir ve kungfunun en önemli parçasıdır.
YOGO Hindistan'da yapılan geleneksel bir "Kİ" çalışmasıdır.Özü nefesin tutulup kontrol edilmesi esasına dayanır.Önce nefesin kontrolü ve uyumu ,ardından ruhun ve aklın kontrlu yapılır.
Nefesi kontrol ederek nefesle beraber niyetimizi de ortaya koymaya dayanan bir yöntemdir.
Taekwondoda ataklarda ve savunmada nasıl davranılacağı öğrenildikten sonra Aklın ve ruhun nasıl kontrol edileceği öğrenilmelidir.
Ki dışardan çok negatif ve içine kapanma gibi görünebilir.Ama içsel enerjinin kabarmasıdır ki dışa vurumu taekwondoda hareketin 2-3 kat güçlü olmasına neden olur.