Taekwondo çalışmanın
esas amacı Nedir?
ucgen.gif (2821 bytes)


Taekwondo çalışmasındaki esas amaç sadece nasıl dövüşüleceğini öğrenmek değildir.Self-Defans (savunma)becerileri ve teknikleri elbette önemlidir.Ancak buda taekwondo çalışılmasındaki gayenin ana noktası olamaz.
Gerçek dövüş sanatçıları tüm çabalarını sadece fiziksel  değil akli ve ruhi becerilerini geliştirmek için harcarlar.
Öğrencilerinde de dövüş ve muharebe becerilerinin terbiyesiyle uğraşırken aynı anda bu üç temel öğenin gelişmesi ve toplumun istediği mükemmelliğe ulaşmasını isterler.Karakter gelişimi olmadan dövüş becerilerinin artmasının taekwondoda hiç bir yeri olamaz .Taekwondoda sorumluluklar ,her zaman teknik becerilerden önce gelir.
Gerçek taekwondocular gereksiz çatışmalar ve tartışmalardan kaçınır ve hiç bir zaman sokak dövüşünü ciddiye almazlar.
Karşısına çıkan adaletsiz, haksız tehlikeler karşısında, mutlaka onları ortadan kaldırmak için dövüşür.Taekwondocunun hedefi kişi veya kişiler değil haksızlık ve adaletsizliklerdir.
Dövüşmenin sebebi gerçek bir taekwondocu ve sıradan bir dövüşçü arasındaki farkı ortaya kor.Sıradan bir dövüşçü nefsi bir şeyi elde etmek için, tanınmak için, gurur ve kibrinden dolayı ve para için dövüşür. Taekwondocu ise sadece bir ideal ve amaç için dövüşebilir. Taekwondocunun ruhunda barış ve kardeşlik duyguları hakimdir.
Tüm taekwondo salonları öncelikle bu ruhu sporcularına vermek için çalışırlar.Self defans teknikleri verilirken özellikle taekwondonun bu vasfı üzerine vurgu yapılır.
Taekwondocular her zaman mükemmelliğe ulaşmak için çabalarlar.Sadece derece, rütbe geçip kemer rengi elde etmekten öte sporcuların sosyalleşmesi,toplumda kendine öz güvenlerinin artması, paylaşma, karşılıklı saygı, tahammül, sabır,tevazu ,hoşgörü gibi ruhi melekelerinin artması üzerinde durulur.
Akıl sürekli çalıştırılarak zinde tutulur, çabuk karar verme, uygulama, doğru olanı anında seçme, gibi akli melekeler arttırılır.
Beden, Ruh ve akıl gelişimi birlikte işlenir.
Bu tutum ve yaklaşım tarzı taekwondo pratiğinin değerini ve niçin yapılması gerektiğini ortaya koyar.
Taekwondo hayatı mükemmelleştirmenin yolu ve yöntemidir.