Taekwondo öğretimi neden çok zordur.?
Aslında karmaşık değil son derece basittir.Önemli alan onu istemektir. "temel taekwondo" sizin için sadece "basit fiziksel bir kaç beceri kapabilmek" için değil aslında kendinizi tamamen değiştirebilmeniz için yapılır.Taekwondo çalışmaya başlarken var olan davranışlarınızı ve duygularınızı bir kenara atarak tamamen kendinizi yenileyebilmelisiniz. Tıpkı bir heykeltıraşın taşı yontması ve bir sanat şaheseri haline gelmesi, veya hurda demirlerin bir araya getirilerek yeni bir sanat eseri oluşması gibi bir şeydir bu.Tüm yapınızın bir bütün halinde değişmesi gerekir.Taekwondoya bakışınızda bu bütünlük içinde olmalıdır. Taekwondodan biraz bir şeyler öğreneyim diye öğrenmeye başlarsanız hiç bir şey başaramazsınız.Taekwondonun size verdiği hiç bir artı değer olmaz. Ya bütün olarak ele almalı yada hiç yapmamalısınız. taekwondoda hiç bir tekniğin kendi başına bir değeri yoktur.Taekwondo hareketlerin bir araya getirilmesi ve bütünlük içinde hepsinin mükemmel olarak icrası ile hayat bulur.taekwondoda hareketi bilmek değer taşımaz.Hareketin kendisi olabilmek önem taşır.Vücudunuzun spontane (refleks) davranışları haline gelmedikçe öğrenilen tekniğin hiç bir değeri yoktur.
Taekwondoda her bir hareket diğerinden ayrı düşünülemez.He basit hareket birleşerek taekwondoda bütünlüğü oluşturur.

Bu dünyanın her yerine muteber olan matematik yabancı dil tarih felsefe öğrenimi gibi bir şeydir.Matematikte sadece toplamanın, veya sadece bölmenin bir önemi yoktur.Matematik bir bütün olarak önem taşır.Matematik öğrenmenin en önemli yolu da öğrenirken  yanlış öğrenmemektir.Çok basit bir  yanlış bütünü yok eder.Tıpkı bir toplama işleminin yanlış yapılması çok zor uzun bir problemin sonucunu muhakkak yanlış çıkarması gibidir.
İngilizce öğrenmede böyledir. pratiği, grameri, kelime zenginliği ile birlikte bir bütün halinde öğrenilir.Birinin eksikliği diğerlerinin işleyişini bozar.
Taekwondoda böyledir, Bütün halinde öğrenilip bütün olarak icra edilmezse mükemmel olmaz.Hiçbir parçası eksik olmamalıdır.

Taekwondoda her hareket, sürekli tekrarlarla öğrenilir.Her hareket birbirini tamamlar.Bu bütünlüğü sağlamak için sürekli tekrarlar yapmak gerekir.Vücudunuz her hareketi refleks olarak yapabilme yeteneğine kavuştuğu anda "bütünlük" kazanırsınız.Rakibin karşısında yapacağınız teknikleriniz düşünerek uygulamaya konmadan vücudun kendi refleksi olarak yapılmaya başlar.Bir müsabakada rakibin yapacağı ataklara karşı ne yapacağım diye düşünürseniz, henüz taekwondoyu kavramışınız demektir.
Rakip karşısında tıpkı bir "su" gibi olmalısınız.Su ya istediğinizi kadar yumruk atın tekme atın darbe vurun.Su hemen onun şeklini alır ve çevreler. Yapacağınız her şekil değişikliğine uyum gösterir.Bu suyun yapısıdır.sizinde rakibin ataklarına karşı yapacağınız hareketler doğallık içinde kendiliğinden yapılmalıdır.
Gözünüze gelen bir darbede gözünüzün kıpraması sizin düşünerek yaptığınız bir davranış değildir.Yine isterseniz nefes alıp vermeyebilesiniz bu sizin elinizdedir.Ancak bu işlemi de düşünmeden yaparsınız.Nefes alıp vermelerinizi düşünerek ritimle sayarak yapın.Nefes alıp vermenin ne zor olduğunu ve size ne kadar  müşkülat çıkartacağını keşfedersiniz.Son derece ritimsiz ve siz zorlayan bir nefes alıp verme ortaya çıkar. Nefes alıp vermekten başka bir iş düşünemez ve yapamaz olursunuz.

Taekwondoda da hareketleri vücudun kendi reflekslerine bırakamazsanız, hareketleri planlayarak ve düşünerek yapmaya başlarsınız.Buda  tüm ritminizi ve müsabaka seyrinizi bozar.Rakibin her teknik değişiminde farklı bir çare düşünme mecburiyeti zihninizi allak bullak eder.Gereksiz düşünceler bütünlüğünüzü bozar. Yerle bir olursunuz.
Mesafe ayarından, zamanlamadan, nefesleşmeden tutun atacağınız her yumruk veya tekme düşünmeden spontane olarak yapılmadıktan sonra iyi bir müsabık olamamışsınız demektir.Asla rakibin üzerine bir hakimiyet kuramaz kendi boş düşüncelerinizin esiri olursunuz.
Düşünce demek her zaman için iki alternatifi karşılaştırıp doğruyu araştırmak demektir.Taekwondoda rakibin ataklarına karşılık vermek için gerekli zaman düşünceye fırsat vermeyecek kadar azdır.Rakibin atağında şunu mu veya bunu mu yapayım düşüncesi sizi hiçbir hareket yapmadan saldırıya uğramanıza neden olur.Rakibin karşısında bir akılla tüm düşüncelerden sıyrılmış olarak çıkmalısınız.Vücudunuz tıpkı bir su gibi rakibin her hareketine spontane olarak davranarak en uygun tekniği yapmalıdır.
Taekwondoda felsefesine "hareketin kendisi" olabilme yeteneği budur.Vücudun düşünme yeteneği kazanabilmesi ve siz gereksizce düşüncelerden sıyırmasıdır.