Taekwondoda basit hareketlerden büyük güce ulaşmak "Do"
Ufak bir hareketten "DO" ile büyük bir güç elde edebiliriz.
Ataklarınızda aklınız ve vücudunuz birlikte çalışmalıdır..Bu şekilde gücünüzü en yüksek seviyede kullanabilirsiniz.Ayrıca hareketlenir hareketlenmez,vücudunuzun tüm parçalarının kendilerine en uygun mükemmel pozisyona davranmaları gerekir.Sonuçta tüm hareketler taekwondonun gerçek tekniklerine uygun şekilde konsantrasyon içinde yapılmalıdır.Rakibe vuruşlarınız fiziksel olduğu kadar ruhi  bir istek ve arzuda  içeriyorsa saldırı başarılı demektir.Hareket gerçek taekwondoya uygun şekilde güçlü ve şiddetli olacaktır.Vuruşunuzdaki bu arzu ve isteğin gücü "Do" ile sağlanır.
Misal olarak rakibe yumruk atacaksınız.Yumruk atmak sadece yumruğunuzun gidip rakibe çarpması olmamalıdır.Ayaklarınız vücudunuzu yerden rakibe doğru itmeli, vücudunuz omurunuzu desteklemeli, Omuzlarınız kolunuzu itmeli,kolunuz yumruğunuza nüfuz ederek yumruğunuz rakip üzerinde patlamalıdır.Yani basit bir yumruk hareketi bile komple vücudun her parçasının mükemmel bir organizasyonunu gerektirir.
Bu tekme atmanızda da aynen böyledir.Yardımcı ayağınız sizi yerden ileriye itmeli, tekme atacak ayak kalktığı zaman destek ayak balansı ve dengeyi çok iyi sağlamalı, kalçanın ,baldırın tüm biyomekanik etkileri yardımcı olarak güç ayak ucuna kadar iletilerek rakibe vurulmalıdır.
vuruşlar kaidesine uygun ve vücudun bütünlüğü içinde yapılırsa ,güçlü ve etkili olur.Rakibe çok yakın mesafeden bile bu şekilde etkili ve güçlü vuruşlar yapabilirsiniz.Yani güçlü teknik için uzak mesafeden hız alarak gerinmeye ,sünmeye hiç gerek yoktur. Mesafe ne kadar yakın olursa olsun vücudun bütün uzuvları mükemmel olarak kombine çalışırlarsa çok zayıf ve çelimsiz  bile olsanız güçlü ve etkili teknikler atabilirsiniz.Hareketiniz yavaş ve hafif gibi bile görünse rakipteki etkisi yavaş hareket eden ağır bir kılıcın kenarı gibi bir etki yapar.Yani ağır bir kılıç yavaş hareket edermiş gibi görünür ama çok etkili derin yara açar. Tekmenin gücü vücut parçalarının dönüşlerinden ve buna bağlı olarak oluşan biyomekanik merkezkaç kuvvetlerden meydana gelir.Zaman zaman görüntü olarak hafifmiş gibi görünse de rakipte çok etkili ve tesirli etki oluşturur.
Çok yakın mesafeden vücudunuzun hafif ve narin hareketleriyle,çok sert, tesirli tekmeler ve teknikler çıkar.Vücudun yakın mesafeden teknik çıkarması zorlanmaması nefes kontrolünüzü de düzenli tutmanıza yardım eder.
Uzun mesafeden ve vücudun gerilerek atıldığı tekmeler kas ve tendonlarda çok aşırı zorlamalar oluşturur.Aşırı yorgunluk ve nefes düzensizliği hemen kendini gösterdiği gibi tekmede diz çekmelerden ve dönmelerden(biyomekanik avantajlardan) yoksun olduğu için sertlikten uzak kalır.Ayrıca rakip uzak mesafeden gelen teknikleri gördüğünden anında ciddi tedbir alır.
TAEKWONDO BİR SANATTIR.
Çünkü vücudun ve kasların çok yumuşak ve narin hareketleriyle ,zorlanmadan çok sert ve etkili tekmeler atmak bunu kas gücü ile değil Vücut parçalarını birbiriyle uyumlu çalıştırarak becermek bir fizik değil ruh ve anlayış meselesidir.
Taekwondoda vücudunuz ne kadar rahat,kaslarınız ne kadar gevşek,aklınız ne kadar huzurlu ise tekmeleriniz o denli sert ,etkili ve tesirli olur.Vücudunuz ne kadar gergin,kaslarınız ne kadar sert ,aklınız ne kadar stresli olursa tekmelerinizde o denli yumuşak ve etkisiz kalır.Vücudun ve aklın işleyişi ile tekmelerin gücü arasında bir ters ilişki ve zıtlık vardır.
Bu taekwondoda Ying yan, kang yu, ve heo-sil terimleriyle izah edilir.Ne kadar çok zıtlık oluşturursanız o kadar başarıyı yakalarsınız.Heo Sil deki başarı Ying-Yang ve Kan-yu arasındaki farklılıkların ortaya çıkarılmasına bağlıdır.Bu terimleri daha geniş olarak izah edeceğiz .Ancak bunlar Kore kültürü ile ilgili kavramların taekwondoya sokulmasıdır ki, aslında gerek duyulmayan ve kafa yormaya ihtiyaç hissettirmeyen felsefi kavramlardır. Zıtlıkların oluşturulması ve kullanılması ,başarıyı getirir şeklinde kavrarsak konu anlaşılabilir. Akılı ve kurallı çalışmak ve prensipli olmak sayesinde az efor ve çaba ile büyük başarılar, isteksiz,ruhsuz prensipsiz çalışma ilerde çok efor ve çaba harcasak bile ufak neticeler elde ederiz.
Bazen çok çaba harcarız ama başarısız oluruz
Ama bazen basit emekle büyük başarılar elde edilir.Bu planlı ,programlı ve prensipli olmanın sonucudur.
Taekwondo az emek ve efor sarf ederek ,insan vücudunun sınırsız gücünü ortaya koyma sanatıdır.Çıplak ,ince ve narin ayak ve ellerdeki (Tae-Kwon) az ve etkisiz kuvveti, prensipli kullanarak, akıl ve ruhla birleştirerek büyük bir güce dönüştürmenin sanatıdır.Bunu başarmanın yolu ve prensipleri de taekwondoda "do" olarak adlandırılır.