Taekwondo'da rakiple karşılaşma hayattaki zorluklarla karşılaşma gibidir.

Taekwondoda rakip olgusunun manası nedir?
Taekwondoda rakip; Normal hayatımızda karşılaşmaktan kaçamayacağımız her türlü zorluğu temsil eden küçük bir örnektir. Hayatta karşılaşacağınız tüm mücadelelerin küçük bir örneğini tatbiki olarak yaşayabileceğiniz canlı bir partnerdir.Bu hususun bilinmesiyle taekwondonun sizle rakibiniz arasındaki mücadelede niçin bir takım etik (ahlaki) prensipler içerdiğinin sebeplerini daha iyi anlayabiliriz.
Sizle rakibiniz arasındaki münasebetin tabii ve sosyal olan boyutu budur.Nasıl ona karşı güçlü olmaya çalışır ve gayret ederseniz
hayatta da hangi konum ve mevkide olursanız olun yaşamla aranızdaki ilişkiyi belirleyecek ve yönlendirecek gücünüz , kuvvetiniz olmalıdır.
   Taekwondoda rakibiniz her şeyden önce bir insandır.Taekwondonun insanlar arasındaki beşeri ilişkilere dayanan esaslı temelleri vardır.Bu nedenle taekwondoda rakibi önemsememek, değer vermemek , görmezlikten gelmek diye bir şey söz konusu olamaz.Taekwondonun var oluş sebebi bunu kabul etmez.Taekwondo rakibi bir gerçek ama önce insan olarak kabul ederek ona saygı duymayı ve hürmet etmeyi gerektirir.Bu nedenle taekwondo kendisi için bir takım etik (ahlaki) kurallar geliştirmiştir.Taekwondonun bu derin ve gizemli esası ,rakiple mücadele edip devre dışı bırakmaya çalışırken veya farklı şekillerde ilişki içinde iken de geçerli olan kaidelerdir ki doğal olan ve tercih edilen yöntemde budur.
Etik (ahlaki ) kurallar insanı insan yapan ve ona değer kazandıran bir takım özelliklerdir.Görgü kurallarına uymak edep,haya ,saygı ,tevazu, hoşgörü sahibi olmak kendinizi korumak ve rakibiniz aklına girerek onu içeriden fethetmek için mükemmel bir silahtır.Eğer taekwondonun ahlak kurallarına uymazsanız asla gerçek bir taekwondocu olamazsınız.Gerek güçlü gerekse güçsüz olan herkese karşı kibarlığınızı ve saygınızı elinizde tutarsanız bu size karşıda saygı duyulmasına neden olur.Bu taekwondodaki en önemli tutarlılıklardan biridir.Saygı duyana saygı duyulur.Maç kazanıldığında gururdan ,kaybedildiğinde ruhsal çöküntüden dolayı rakibi selamlamaz, tazim etmez ,ona hürmet göstermezseniz iyi bir taekwondocu olamamışınız demektir.
Yenen ve yenilen rakip size karşı toplumdaki güçlü ve güçsüz olan insanları temsil eder ki konumu ve mevkisi ne olursa olsun saygı ve hürmet bir alışkanlık haline gelmelidir.
Taekwondoda rakiple mücadele ederken ,kazanırken veya kaybederken kurallara ve ahlaki normlara uyma alışkanlığı kişiye normal hayatında da kurallara uyma alışkanlığı kazandırır.Taekwondoda kazanmak için her şeyi yapamazsınız.Kaidelere uymazsanız, yenseniz de kaybedersiniz çünkü atılırsınız.Hayatta böyledir.Yaşamak için de her şeyi yapamazsınız. Önemli olan toplum kurallarına uyarak yaşayabilmektir.
Taekwondoda kaybetmek demek rakibin kazanması anlamına gelir bu ona dargınlığı ve küsmeyi icap ettirtmez. Mücadele sonunda tebrik edilerek üstünlüğü kabul edilir.Hayatta da bu böyledir.Bazen bizim aleyhimize olan kabullenemeyeceğimiz bir şey toplumun yararına ve menfaatine olabilir.Taekwondodaki kaybederken de, kazanırken de kurallarına uygun kazanıp kaybetme alışkanlığı hayata taşınır.Hayatta sevinçlerimizde ve başarılarımızda veya başımıza gelen belalarda olsun kendi başımıza değil kurallar çerçevesinde hak arama alışkanlığını bize kazandırır.
     Taekwondoda rakibinizle çıplak el ve ayakla ve hiçbir araç gereç olmadan mücadele edersiniz.Kazanmak tamamen size bağlı ,yine kaybetmek tamamen size bağlıdır.Kaybettiğiniz zaman sebep arayacağınız hiç bir araç gereç, eşya ,malzeme yoktur.Kaybederseniz aklınızı ve vücudunuzun becerilerini iyi kullanamadığınızdan dolayıdır ki kabahati ve sorumluluğu size aittir.Her taekwondocu müsabaka bitiminde şunu niye şöyle yapmadım şeklinde mücadelesinin yorumunu yapar.Hayatta da bu alışkanlığını taşır.Toplum içindeki bir yanlış davranışını çeşitli bahaneler arkasına örteceğine kendi kendinin öz eleştirisini yapabilme alışkanlığını elde eder.
        Taekwondoda müsabaka bitiminde dostluk başlar.Kıran kırana bir mücadeleden sonra dost olabilme ve ortak değerlerde birleşme alışkanlığı yaşama aktarılır.Toplumda da bir taekwondocu basit meselelerden dolayı insanlarla arasına sınırlar koymaz ,Hemen meseleleri unutup,düşmanlıkları kapatıp dost olma alışkanlığına sahiptir.
   Taekwondo zıtlıkları ,çatışmaları, mücadeleyi,ama dostluğu ,sevgiyi, arkadaşlığı iç içe katarak yoğurur.Hayatta böyle değil midir?İyi ve kötü şeyler hep iç içe girmiştir.Yaşamımız boyunca da onlarla iç içe yaşayacağımıza göre her şartta birlikteliği öğrenmeli ve hayatı dolu dolu devam ettirmeliyiz.