Kukkiwon'u tanıyalım
Kukkiwon Dünya taekwondosuyla ilgili aktivitelerin yerine getirilmesi için inşa edilmiş bir arenadır.Dünya taekwondosunun merkezi kabul edilir.Yapımına 1971 yılı 9 kasımında başlandı ve 1972 -30 Kasım'ında tamamlanarak hizmete girdi.Kore'de Seul'un Kangman bölgesinde bulunmaktadır.Bu hayalin gerçekleşmesi ve Dünya taekwondosunun bir merkeze kavuşması için çok insan sıkı gayret gösterdi ancak Bu konuda Dünya taekwondo Federasyonu (W.T.F:) başkanı Dr. Un.Yong Kim'in gayretleri çok büyüktür.Kukkiwon Kore Cumhuriyeti tarafından 7-Temmuz-1974te hukuki ,tüzel bir kişiliğe kavuşturuldu ve çalışmaları özerk bir yapıya büründürüldü.Yani Kore yönetiminin Kukkiwon üzerinde hiç bir yetki ve yönlendirmesi yoktur.Bu tarihte başkanlığına Dr. Un Yong Kim seçildi.
Kukkiwon ileri seviye taekwondo çalışmak isteyen kimselere çok modern imkanlar hazırlar.Dünya taekwondo yarışmalarını organize eder.Dünya taekwondo Şampiyonaları organizasyonları ,Asya taekwondo şampiyonası organizasyonlara, Uluslararası hakem ve antrenör seminerleri WTF tarafından burada planlanır.Kukkiwon Çok sayıda taekwondo organizasyonuna da ev sahipliği yapar.Her yıl Dünyanın sayılı taekwondocuları burada bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulunurlar.
Kukkiwon, dan terfi testlerini tespit eder ve uygular.Dünyada bu seviye tespitlerinin nasıl olacağını hangi Dan seviyesinin nasıl elde edileceğini kararlaştıran tek resmi merkez burasıdır.WTF organizasyonuna kayıtlı olan hiç bir taekwondo çalışıcısı ,buraya kaydını yaptırmadan Dan derecesi kazanamaz.Dan derecesi WTF' ce onaylanmamış hiç bir sporcunun kemer derecesi geçerli olmaz.
Uluslararası taekwondo şampiyonalarına katılmak isteyen sporcular Kukkiwondan Dan sertifikalarını almış olmaları ve lisanslarını onaylatmaları gerekir.2002 yılı başı itibariyle Kukkiwona kayıtlı tahminen 3 milyondan fazla sertifikalı sporcu vardır.
Taekwondonun uluslararası bir spor haline gelmesinde ,Olimpiyatlarda gösteri sporu olarak yer almasında ve nihayet Sydney olimpiyatlarında resmi spor dalı olmasında Kukkiwonun çalışmaları büyüktür.Bu oyunlardaki organizasyon ve sorumluluğu yine kukkiwon üstlenmiştir.
Kukkiwon taekwondonun teknik gelişimi ve ilerlemesiyle de ilgilenmektedir.Modern bir spor dalı olabilmesi için sürekli kural değişiklikleri yaparak geniş kitlelere yayılan bir spor dalı oluşturulması gayreti içindedir.Malzemelerin seçimi ve gelişimi Toplumla ilişkiler ,Yayınlar ,öğrenci ve antrenörlerin çalışması gibi geniş çalışma sahaları vardır.
Kukkiwon da şu birimler vardır:
Stadyum
Yatılı bölümler (gelen misafir ve sporcuların kalacağı)
Konferans odaları
Soyunma odaları
Duşlar
Tıp merkezi (revir)
Ofisler
Sergi reyonları
Tuvaletler
Lokanta
Emniyet birimi
Müze

Anıt Müze:
Bu müze Kukkiwon arazisi üzerinde200,000,00 U.S Dolar yatırımla 30 Kasım 1991 de kuruldu.Burada Taekwondo ile ilgili çok geniş miktarda materyal sergilenmektedir.1200 lü yıllardan günümüze kadar gelen materyaller 230 metrelik bir sergi salonunda farklı reyonlar ve odalarda sergilenmektedir.Özel seçilmiş 350 den fazla tarihi resim ,videolar,  filimler, yazılı materyaller ,kitaplar ,magazinler, gazetelerden seçmeler, 450 den fazla poster ,taekwondo müsabakalarından resimler, Olimpiyat oyunlarındaki sürecini anlatan resim ve görüntüler, hatıra eşyalar, madalyalar, çeşitli olayların hatıraları yer almaktadır.
4 kez dünya şampiyonu olmuş ve Guinness rekorlarına geçmiş Koreli sporcunun (
Kook Hyun Jeong) dabok ve elbiseleri de bu müzede yer almaktadır.Bu müze sürekli olarak açıktır ve devamlı olarak dünyanın dört bir yanından gelen taekwondocular ve turistler tarafından ilgiyle gezilmektedir.Tüm ziyaretçiler burada rehberler tarafından bilgilendirilmektedirler.