Birkaç mecaz
anlatım yolu ile taekwondo

Mecaz anlatım bir kavramı başka bir kavramla izah etmek anlamına gelir.Mecaz anlatım  tekniği veya kavramı öğrencilerin anlayabileceği şekilde daha kolay ve basit  izah etmeye yarar.Burada size salonda örneklemeler vereceğiniz birkaç mecaz anlatım yolu sunacağız.

Orkestra yönetimi= Taekwondo da ders eğitimi

Dojangta taekwondo çalışmasını yönetmek, kalabalık müzisyen topluluğu olan bir orkestrayı yönetmeye benzer. Orkestra yönetmeni, kalabalık bir grup oluşturan farklı yeteneklere sahip ve farklı aletler çalan ferdi müzisyenleri bir arada harmanlayarak bir bütün oluşturur ve sonunda kulağa hoş gelen bir müzik ortaya çıkar. Başıboş bırakılan ve her kafadan ayrı bir ses çıkan orkestrada her elemen yine aynı bildiği şeyi çalsa bile berbat bir gürültü oluşur.
Taekwondo antrenörü de farklı yetenekte ve  kemer seviyesinde ,farklı vücut yapısında ,farlı kavrayış derecelerine sahip fertlerden oluşan bir gurubu yönetir.Tüm bu farklı sporcuları aynı ortamda bir arada uyum içinde çalışmalarını sağlar.
Çalışmayı sıkıcılıktan kurtarıp eğlenceli bir ortam oluşturmak güçlü bir taekwondo eğitimcisi olmayı gerektirir. Çünkü farklı öğrencilere aynı seviye eğitim vermek çok zordur. Zor tekniklerde kemer seviyesi düşük sporcular zorlanır yapamaz ve antrenmandan soğurlar, kolay tekniklerde ise üst seviye sporcular sıkılır.Taekwondo eğitmeni dengeyi sağlayan kişi olarak bir orkestra yöneticisi gibidir.
1-Tekniği ,Tüm öğrencilere kemer seviyelerine göre algılayabilecekleri kadarını vererek öğretmek. ( Orkestrada keman çalan birine piyano, davulcuya saksafon, gitarcıya tambur çaldıramazsınız)
2-Tüm öğrencileri  hatalarını düzeltmek veya gerektiği anda teşvik edip ödüllendirmek için dikkatle gözlemlemek. ( Orkestra hata yapan bir müzisyeni ikaz etmezseniz o hata git gide diğerlerini de hata yapmaya iter.
3-Çalışma performansını ve enerjisini baştan sona kadar aynı seviyede tutmak.( Orkestra baştan iyi çalmaya başlar konser sonuna doğru uyuklamaya başlarsa seyircilerde uyumaya başlarlar)
4-Tüm öğrencilerin fiziksel ve ruhsal kapasiteleri yıkıma uğratmadan herhangi bir sakatlığa meydan vermeden çalışmayı bitirmek
  Bu şeylerin üstesinden gelmek  için antrenör her öğrenciyi şahsen çok iyi tanımalıdır. Her öğrencinin fiziksel kapasite ve yeteneklerini iyi bilmelidir.( o andaki fiziksel kapasitesi, öğrenme yeteneği, duygusal tepkileri, arzu ve istekleri, kararlılık derecesi vs) Tüm bu bilgilerden hareketle tüm sınıf için ortak bir çalışma periyodu oluşturarak tüm öğrencilerin aynı seviyede çalışmalarını ders sonuna kadar sağlayabilmelidir.
  Bir kişi çok mükemmel bilgilere sahip bir antrenör olabilir.Ancak salon idare ve yönetiminde o kadar başarı gösteremez Eğitmenlik ve liderlik daha ayrı bir şeydir.Tıpkı bir insanın çok iyi bir müzisyen olup ,orkestra şefi olamaması gibidir.

Müsabaka = Bilardo
Taekwondoda müsabakalar  tıpkı bilardo oyunu gibidir. Bilardoda mümkün olduğunca çok topu masalardaki deliklere katmaya çalışırsınız. Eğer sadece o ana ve sadece bir topa konsantre olur ve onunla uğraşır durursanız muhtemelen oyunu kaybedersiniz.Başarılı bir bilardocu, sadece o andaki adımı değil bir ikinci ve üçüncü adımlardaki vuruşları da hesap ederek birinci vuruşunu ona göre yapar.İlk vuruşunuz isabetli olduğu gibi bir sonraki vuruş içinde size rahat  bir pozisyon sağlamalıdır.Eğer vuruşunuzun başarısız ise topun pozisyonu rakibe de uygun olmayacak bir konumda olabilmelidir.
iyi bir müsabık olmakta aynen böyledir.Rakibin sizin yapacağınız ataklara karşı kontra atağını önceden sezmelisiniz. Atağınızdan sonra vücudunuzun alacağı pozisyon rakibe atak şansı vermeyeceği gibi ikinci bir atağınıza da zemin oluşturmalıdır.Daha başlangıç atağınızı yapmadan, ikinci ,üçüncü ve hatta dördüncü atağınızı hesap etmelisiniz.
İlk atağınızda rakibin hangi bloğu yapacağını veya ne yöne kaçacağını iyi hesaplamalısınız ki arkadan gelen diğer ataklarınızda avantaj ve dezavantajlarınızı önceden keşfedebilesiniz.Taekwondoda  iyi atak demek, bittiğinde rakibe kontra atak vermeden ikinci ve üçüncü ataklara zemin hazırlayan atak emektir.

Müsabaka= Satranç
Müsabaka yine satranç oyununa çok benzer.Eğer satranç oyuncusu sadece o anki hamleyi hesap eder ve ona göre oynarsa büyük ihtimal ki oyunu kaybeder.İyi bir santran oyuncusu kendi hamlesine karşı rakibin atak hamlesini önceden tahmin eden ve bir sonraki hamlesini planlayan oyuncudur.Büyük satranççılar ise rakibin 4-5 el sonrasını bile tahin eden ve ona göre plan kuran oyunculardır.
Müsabakada yetenekli olmak için her atağınıza karşı rakibin atağını hesap etmeli ve o atağa göre atağınızı hazırlamalısınız.Mükemmel bir  taekwondocu rakibin 3-4 el sonrasını bile hesap edebilen sporcudur.

Çalışma= Poker Oyunu
Taekwondo çalışması poker oyunu ile mukayese edilebilir.Poker oyununda iyi bir oyun oynamak için tüm becerilerinizi ortaya korsunuz.Bazen eliniz kötü olabilir ancak beceri ve yeteneğiniz üstün gelmenizi sağlar.Bazen de mükemmel bir ele sahipsinizdir ancak karşı tarafın blöf ve becerilerine mağlup olursunuz.Sporcularınızda aynen elinizdeki kartlarınız gibidirler.mesele onları nasıl kullanacağınızdır.Müsabakalarda kötü bir sporcunuzu az olan becerilerini öne çıkartarak galip getirebileceğiniz gibi, iyi bir sporcunuzu hatalı komut vererek mağlup duruma da düşürebilirsiniz.Bu tamamen sizin becerinizdir.Pokerde rakibin elini tahmin etmeniz gibi, müsabakada rakip sporcunun becerilerini ve ona verilen taktiği tahmin etmeniz gerekir.Rakip sporcu kendi sporcunuzdan güçlü olsa bile bunu gizlemek ve sporcunun belki rakibine göre az olan avantajlarını öne çıkartmanız ve dezavantajlı yönlerini onlardan gizlemeniz gerekir.

Tekme atabilmek= Ördek yüzüşü
Yeni taekwondocular tekme atmaya çok hararetli ve istekli başlarlar. Genellikle vücutlarının tüm parçalarını kullanırlar.Kollarını çarparlar, omuzlarını silkelerler, dişlerini sıkarlar, başlarını daldırırlar,geriye eğilirler vs. Aslında taekwondoda tekme atma tıpkı bir ördeğin yüzmesi gibi olmalıdır. Ördeğin yüzmesini göz önüne getirin. Ördek yüzerken biz onun su üstündeki hareketine bakarız.Ancak bir hareket göremeyiz.Çok hareketsiz ve gevşek ,son derece rahat bir vücut duruşu görürüz.Kazık gibi bir yapı ama hareket ediyor. Ancak su altındaki yani göremediğimiz tarafta mükemmel bir hareket vardır.Ayaklar bir yayık gibi son derece süratli ve seri hareket ederler.
Bir taekwondocunun tekmesi için bu mükemmel bir örnektir.Üst vücut son derece rahat, sabit ve gevşek dururken ayakların mükemmel bir hızdaki hareketi rakibi gafil avlar.Baş ,omuzlar ve kalça sabit durarak rakipten yapılacak hareket gizlenirken ,ani ayak hareketleri taekwondonun mükemmelliğidir.