Taekwondoda mükemmeliyet
Herhangi birisi hangi  dilleri biliyorsun diye sorsa İngilizce , Fransızca veya Almanca diye cevaplarsınız.Ancak aklınıza Türkçe gelmez.Halbuki siz en iyi Türkçeyi konuşuyorsunuzdur.Türkçeyi dil yerine koymazsınız.Çünkü o kendinizdir. Mükemmel derecede İngilizce ve Fransızcada  öğrenseniz düşünceleriniz ve hayallerinizi Türkçe yaparsınız. Türkçe, elleriniz ayaklarınız veya gözleriniz gibi vücudunuzun bir parçasıdır.Vücudunuzun konuşmasıdır kendini ifadesidir.
Sizin hiç önem vermediğiniz Türkçe  gramer yapısı, deyimleri, cümle yapıları ile aslında öğrenilmesi çok zor bir dildir. Sizin için kolay olması ve basitliği onu doğumunuzdan itibaren bir bütünlük içinde komple öğrenmenizdendir.

Taekwondoda böyledir.son derece  basit bir beceridir.Zorluğu onun vücut dili haline getirilmesindedir.
Taekwondo yapmaya başlayan bir kişi kısa sürede hareketlerdeki basitliği görür ve yapmaya başlar.Ancak bu çok basit gelen hareket ve teknikleri asla müsabakada uygulayamaz.Çünkü hareketler vücudun kendi spontane hareketleri haline gelmemiştir. Düşünüp planlayıp, sonradan öğrendiğiniz bir hareketi yapmaya çalışmak tıpkı  sonradan İngilizce öğrenenin birinin İngiliz'le konuşmasına benzer.
Az bir İngilizceniz varsa size sorulan İngilizce bir soruyu önce aklınızda Türkçeye çevirisiniz,uygun cevabı Türkçe olarak hazırlarsınız  ve hazırlanan cevabı yine İngilizceye çevirerek karşınızdakine söylersiniz"  bu şekilde de aradan yarım dakika geçer yarım yamalak bir İngilizceniz olur.İyi bir İngilizce konuşabilmenin temel esası önce İngilizce olarak düşünmenizde yani onu bir vücut dili haline getirmenizde saklıdır.
Bir konu ne kadar basit olursa olsun sonradan öğrenme ile onu yaşam şekli haline getirme arasındaki fark budur.

Taekwondonun vücudu spora yatkın olan herkesin 1 ayda öğreneceği çok basit tekniklere sahip olmasına rağmen zorluğu ve çok uzun yıllar bıkmadan usanmadan çalışılması gerektiği işte burada saklıdır.
Taekwondo öğrenmenin  başlangıcı ve sonu da aynıdır. Çok basit bir kaç beceri üzerine kurulmuştur.Mükemmelliğe de bunların üzerine yeni şeyler katmakla değil bu basit becerileri geliştirmekle ulaşır.Taekwondoya yeni başlayan birinin veya üst seviyelere ulaşmış birinin de  bildikleri hemen hemen aynıdır.Mükemmel olmak bu basit becerileri birer "vücut dili" haline getirmekle olur.Hareketi ve teknikleri sonradan öğrenilmiş ve vücuda yamanmış harici teknikler olarak değil,vücudun yaratılışında oluşmuş kendi fizyolojisi haline getirebilmişseniz iyi sporcu olmuşsunuz demektir.Buda bitmez tükenmez tekrarlarla olur.Bilgi aynı bilgidir gelişen kendi benliğiniz ve bakış açınızdır.
Vücudun kendi fizyolojisi haline gelen ve sizde birer refleks hareketlerin bir süre sonra spontane olarak seri, komplike tekniklere dönüştüğünü hissedeceksiniz.Suyun akışındaki ve her şeyi sarıvermesindeki serilik ve akışkanlığı kendi vücudunuzda da hissedersiniz.
Yeni başlayan ve vücudu spora çok yatkın olan birinin çok iyi geri tekme, mükemmel üst seviye tekmeler attığını, ayaklarını 180 derece açıp vücuduna lastik gibi şekiller verdiğini görürsünüz.Seriliği siz şaşkına çevirir.Belki tek tek tekniklerdeki aynı mükemmel görselliği üst seviye bir sporcuda göremezsiniz .Ayaklarını açamayabilir, çok yukarı kaldırmayabilir.Görsellik açısından sizi tatmin etmeyebilir.
Ancak ringde müsabaka yapıldığında seriliğin, mükemmelliğin ve rakibe baskı kurabilmenin kimde olduğunu hemen anlarsınız.Çok harikulade dediğiniz genç sporcunuzun lime lime döküldüğünü fark edersiniz.Çok mükemmel yaptığı tekniklerin hiç birini uygulamaya bile koyamadığını fark edersiniz.
Çünkü daha ecemidir hareketleri vücut dili haline gelmemiştir.Teknikleri rakibe uyumlu olarak kendiliğinden oluşmaz.Müsabakası rakibin her vuruşuna karşı ne yapsam acabalarla geçer.Düşüncelerini kapsayan korku ve tereddütler ise vücudunun çok iyi yaptığı o teknikleri yapmasına izin vermez.
Bu tıpkı şuna benzer yüzünüze gelen bir darbede hemen gözlerini kaparsınız.Bu vücudunuzun bir refleksidir.En doğru olanıdır.Eğer gelen bir tehlikede gözümü kırpayım mı kırpmayayım mı diye düşünürseniz kendinizi korumaya zaman kalmaz ve göz sağlığınız tehlikeye girerdi.Çünkü çok kısa  olan zaman dilimi size düşünmenize fırsat vermez.Sizi kurtaran reflekslerinizdir.
Usta sporcular ringe çıkarlarken asla ne yapacaklarını planlamazlar.Vücutlarına (kendilerine) güvenleri tamdır.Müsabakanın seyrine ve rakibin davranış biçimlerine göre tavır çizerler.Bu nedenlere rakipleri kendilerini asla çözemezler.Hangi tekniği ne zaman kullanacaklarını keşfedemezler.Vücudunun hangi  tekniğe hazırlandığını önceden sezemezler .teknik yer ve zamanı gelince bir anlık çıkartılır.Bu nedenle de tedbir alınması ve karşılanması zor olur.

Evet, mükemmeliyet taekwondoda her tekniğin, yürümeniz, oturmanız, kalkmanız , nefes almanız, göz kırpmanız gibi vücudunuzun sıradan spontane hareketleri haline gelmesi ile olur.Bu da yıllarca aynı teknikleri sürekli çalışıp onların sonradan öğrenilmiş hareketler olduğunun vücuda unutturulması ile gerçekleşir.Sanki yaratılışınızda bu teknikle de birlikte yaratılmışınız gibi..
Bunun temeli sürekli çalışmakla olur.Bir anlık bir terk ediş size çok pahalıya patlar.Vücudunuzu "öğrenme sürecine" geri döndürür.
Yaşamın ölüm geldiğinde bir anda bitivermesi gibi, taekwondoda mükemmeliyet terk edildiğinde bir anda biter. Müsabıklık döneminizin bittiği ve başka alanlara yönlenmeniz gerektiğinin işaretleri belirmeye başlar....