Taekwondoda ofans ve defans birdir ve basittir.

Ofans ve defans birdir.
Niçin defans ve saldırının aynı şey olduğunu sık vurgularız.
Eğer bu birlikteliği bilmezsek,  gerçek teknikleri uygulayamayız.


               Rakip size vurmak için atak  yaptığında blok yapar vücudunuzu kasarak gelen çarpmayı dağıtırsınız.Veya sıradan bir atağınız rakibin bloğunca karşılanır ve gücü dağıtılır.Bu bloklar ,kasılmalar ve yayılmalar aslında basit doğal hareketlerdir.Refleks olarak her olağan harekette bu savunma refleksleri yapılır.Göstere göstere saldırınız kesin olarak blokla karşılanır.Çünkü bloklar refleks hareketler olup, vücudun uzuvları otomatik olarak devreye girerek bu blokları yaparlar.Bu nedenle siz ataklar ve defansta daha verimli  bir yol bulabilirsiniz ve rakibe yaklaşabilirsiniz. Önemli olan ataklarınızı bloklara rastlamadan rakibe vurmanızdır.Yükselir alçalır,sağa sola esner veya rakibin etrafında dönerek daha verimli bir an kollayabilirsiniz.Bu esnemeler,dönmeler.iniş kalkışlar günlük hayattaki tüm hareketler için gerekli olan ön davranışlardır.Vücudun ana harekete hazırlanması için ön davranış  biçimleri vardır.Bu ön hareketler vücudun yapmak istediği asıl hareketi daha mükemmel ve verimli yapmasını sağlar.Basit bir örnekle tenis maçında bile tenisçi servisi atmadan önce topu yere birkaç kez vurdurur.Bu onu servis atmaya veya servisi daha mükemmel yapmaya hazırlar.Servisi karşılayacak sporcuyu izleyin .Elinde tenis raketini çevirip durur.Buda onu servisi daha mükemmel karşılamaya hazırlar.Kazık gibi yere çakılıp sabit durmak, yapılacak tekniğin olumsuz yapılmasına neden olur. Taekwondoda da her tekniğin bir ön hazırlık hareketi vardır.Bu hazırlığı yapmazsanız rakibin bloklarına yakalanırsınız ve kontra yersiniz.Rakibin teknikleri de ön hareketlerden yoksun ise size ulaşamaz. Bu basit ön hareketler atak mı defans mı yaptığınızı rakibe göstermez.Tüm güzel atak ve defans taktikleri bu basit hareketlerin arkasında gizlidir.Atak ve defansı aynı gösterir.Ancak bunları yaparken asla gereksiz boşu buşona yapmamanız ,bu davranışların muhakkak bir ön hazırlık aşaması olması gerekir.
              Eğer tek bir cümlede özetlemek gerekirse: Taekwondoda güzel hareket , diğerinden günlük hayatın bir aksiyonu gibi içinde hiç bir gereksiz eylemi içermemekle anlaşılır. Taekwondonun basit kaidelerine göre ataklar ve defanslar için sadece gerekli hareketleri yapmanız gerekir.Bir teknikten diğer bir tekniğe geçerken anlamsız ve boşa giden hiç bir hareket yapmamanız ve her harekette vücudunuzun her parçasının kendi mükemmel pozisyonunda olması ve kendinizi rakibin her davranışına adapte etmeniz gereklidir.

              Taekwondonun her tekniği kendi kuralları içinde çok basit ve sadedir.Çünkü sadece gerekli olan hareketleri içerir. Taekwondoda arzu edilen budur.Hareket ve tekniklerin en basit ve sade şekilde uygulanması ön plana çıkarılır.Rakip üzerine kontrol kurarsanız, kompleks veya basit tekniklerden aynı sonucu alırsınız .Bu nedenle basit ve net teknikle rakibi sürpas edemezseniz, komplike teknikler kullanılır.Komplike ,karışık teknikler gücünüzün erken bitmesine ve tükenmenize yol açar.
              Taekwondo demek basitlik ve sadelik demektir. Bunu poomselerde de görebiliriz. Yapıla yapıla sadeleşmiş ve gerekli hareketlerin olduğu bir bütünlük kazanmışlardır.Hiç bir zaman seyredene güzel görünsün duygusundan yola çıkarak gereksiz gösteri hareketleri içermezler. Her davranışın bir anlamı ve gerektirdiği yer vardır.Tıpkı hayat gibi .Hayatta da davranışlarımızın bir anlamı ve manası vardır.Gereksiz davranışlar ve hareketler bizi nasıl günlük yaşamda zora sokarsa ,taekwondoda da bu böyledir.Rakip karşısında gereksiz davranışlar sergilemek ve gerekmediği yerde, gereksiz zor ve komplike teknikler uygulamak hareketiniz ne kadar güzel olursa olsun sizi zora sokar.Size zafer değil hezimet getirir.
              Taekwondo gerekli hareketi, gerektiği zamanda, yer ve konumda yapmaktır.Bu sadece size değil   rakibin konumuna ve sizin rakiple olan uyumunuza bağlıdır.Taekwondonun nedir veya ne değildir sorusunun en güzel cevabı burada saklıdır.Hayatın kendisi gibi. Her şeyi kendi mükemmel konumunda,gerekli  yer ve zamanda ve en mükemmel bir şekilde yapma yetenek ve becerisidir.