Katı kurallar içindeki özgürlük.(serbestlik)
Bu biçimsel hareketlerle dövüşebilir miyim ve bu hareketlerle rakibimi alt edebilir miyim


             Pratik olarak poomse yaparken başından sonuna kadar aklınızda tutmanız gereken şey;  Poomseler asla  sizin kendinize göre şekillendirdiğiniz seri davranışlar değildir.Rakip ile sizin aranızdaki karşılıklı davranış biçimleridir. Bu rakip diğer insanlara görünmez iken sadece poomse yapana görünen hayali bir rakiptir.Eğer bu hayali rakip poomsenin dışında bırakılırsa, poomsenin gerçekliliği de ortadan kalkar ve buda gerçek taekwondonun oluşumunu engeller.
Poomse farz edilen ama olmayan bir rakiple mücadele edebilmeyi sembolize eden en uygun hareketleri içerir.Bunlar kesinlik arz etmese de eski insanların bilgelik ve sonsuz tecrübeleri ışığında günümüze kadar gelişerek gelmiştir.Bu nedenle poomse yaparken sadece yalnız başına dövüşüyor olmazsınız aynı anda eski insanların bilgelik ve erdem dolu davranışlarını da ortaya koyarsınız.
Gerçek bilgelik baştan sona değişmez bir şey olamaz hayatın gerçekleri içinde sürekli gelişir.Taekwondoda Poomse  gizli bir resmiyete sahip ,katı kuralcı hareketler bütünü gibi görünebilir.Ancak bu kuralcılık içinde sonsuz değişimlere açık bir  özelliğe sahiptir.Her ne kadar biçimlenmiş şablon kalıplar olsa da, kişi bu kalıplardan hareketle kendi özgür hareket tarzlarını ortaya koyarak her türlü değişimi yapabilir.Yani poomse deyince akla sadece ezberlenmiş isim konmuş ve herkesin aynı çizdiği hareketler değil, kişinin kendi yapısı ve karakterine göre hayali bir kişiye karşı özgür hane olarak yaptığı davranışlar anlaşılır.
.Poomsede her hareketi kendi düşüncelerinize  göre yorumlama ve değiştirme ve kullanma şansınız vardır.Poomsedeki bu özgürlüğü anlamadan zaten poomse hareketlerine bir anlam veremezsiniz.Çünkü poomse yaparken kuru bir hareket taklitçiliği yapmanın ötesinde başka şeylerde bulabilmelisiniz.Bu sanat ve estetik adına kendi düşüncelerinize göre bir şeyler oluşturabilmektir.
Taekwondo poomseleri resmi şablonlar halindeki ilk 8 poomse veya siyah kemer poomseleri kişinin hareket özgürlüğünü kısıtlama amacında değildir.Bu şablon poomselerin çizimi kişiye hareketleri öğretmek ve bilgilendirmek içindir.Mevcut şablon poomseleri çizen bir taekwondocu artık kendi sanatsal hareket biçimlerini yapacak kapasiteye ulaşmış demektir.
Bu nedenle ne kadar taekwondocu varsa, o kadar çok poomse vardır.Gerçek poomse demek kişinin hayal estetiğinin  hareket biçimleri olarak canlanması demektir.
Nasıl ki her insanın önüne boya ve fırça verdiğiniz ve bir manzaranın resmini çizmelerini istediğiniz zaman   herkesten farklı özelliklerde resimler ortaya çıkarsa, poomsede böyledir.Şablon hareketleri öğretir ve daha sonra hareket serbestliği ve özgürlüğünü onların düşüncelerine bırakırsınız.