Poomse ve güçlü kişilik
Aklı nasıl çalıştırabilirim
Sadece gerekli olan düşünceleri yeterince düşünerek.     Bir çok düşman tarafından çevrilisiniz.Hiçbir kaçış yok. Hangi yöne kaçarak kurtulabilirsin? Mücadelen ve kaçışının senin varlığını devam ettirecek ,hayatta kalmanı sağlayacak şekilde doğru ve tam olması lazımdır.Şeklen kaçış mümkün değilse korku ve zavallılığın içine mi düşeceksin.Hayır..  kaçış sadece kendi benliğine ve özüne olmalıdır.Tüm korku ,endişe ve tereddütlerden kaç. Beceri dolu hareketlerin ile korku ve tereddütlerini sakla ve tamamen farklılaş.Hareket ve davranışların rakibine korku ve tereddüt versin.Duygu ve düşüncelerini rakibinden sakla en zor anlarda bile zayıf olduğun gerçeğini kabul etme  ,duygularından kaç, hareketlerin olduğundan güçlü ve etkin olsun.Bu kurtuluş değildir ancak saldırganla karşılaştığında onun üzerinde kontrol kurmanın en etkili yoludur.Davranışlarınız ne olduğunuzu saklamalıdır.İşte taekwondoda poomse bunun çalışmasıdır.Taekwondo Hareket serileri  bir güç ifadesidir.Duyguların dışa yansımasıdır.Hareketler ne kadar yumuşak ve esnek olsa da kişinin ruhsal ve bedensel olarak ne kadar güçlü ve hazır olduğunu ifade eder.Bu anlamda taekwondo tıpkı dans gibidir.Bir dansçının veya balerinin hareketleri ne kadar hafif ve esnek olsa da yapı itibari ile onları yapan aslında son derece güçlü ve enerjik bir kimsedir ki yumuşaklık ve esneklik içinde sertliği ve kuvveti saklar.
   Bir dansın mükemmelliği hareket parçaları arasındaki uyuma ve koordinasyona bağlıdır.Dansın başlaması ve bitmesi arasında nasıl bir uyum varsa taekwondo poomsesinde de durum aynıdır.
poomsede her hareket bir önceki hareketin devamı ve kendinden sonraki hareketin temeli olur.Bu ruhsal olarak kişinin beden ile olan uyumunun bir ifadesidir ve kişinin ne kadar güçlü bir ruh yapısına sahip olduğunun belirtisidir.
Taekwondo poomsesindeki bu organize hareket dizileri kapsamlı olarak iki biçimde ele alınır..
Birincisi poomse hareketini tamamlamak ancak içindeki parçalarda hata yapmak, diğeri ise parçaları doğru yapmak ancak hareketi tamamlayamamaktır.Bu ruhsal ve bedensel birlikteliğin olmamasından kaynaklanır.Poomseyi oluşturan bir parça harekette yanlışlık yapmak bir sonraki hareketinde yanlış olmasına neden olur bu ardı sıra hatada tüm bütünlüğü bozar.Bu kafa karışıklığının ifadesidir. Poomse aslında kişinin konsantrasyon ve dikkatini ortaya koyan bir sınavdır. Kendinizi ruhen güçlü hissetmiyorsanız poomseyi başaramazsınız.Çünkü poomse o anki ruh halinizin bir dışa yansımasıdır.Bu nedenle poomse yarışmaları bir karakter ve şahsiyet yarışmalarıdır.