Taekwondoda her hareketi
ritmik olarak kontrol edebilmek

Rakibinizle birlikte hareket edebilmek için bilinen en doğru yöntem kendinizi hareketlerin ritimlerine göre kontrol etmeniz ve irade ve isteklerinizin devamlı değişiklik arz etmesidir.Herşeyin temelinde tüm değişimleri oluşturan enerjik bir güç vardır. Makro alemden mikro aleme ne varsa hareket halindedir.Bu hareket son derece ritmik ve dönüşümlü olarak sürer gider.
Taekwondoda hareketler ritmik ve dönüşümlü olduğu sürece etkili olur ve bir değer kazanırlar.Her hareket bir önceki hareketin sonucu ,kendinden sonra gelenin ise sebebi ve ön hazırlığı olmalıdır.Yani her hareket kendinden sonraki bir hareketi oluşturmalıdır.
Taekwondoda bu çeşit değişimi bulmanın en iyi yolu mesafe kontrolünü elde tutmaktır.Mesafe taekwondoda en önemli faktörlerdendir.
        Mesafe ve ritim birlikte düşünülen ve birbirine bağlı olarak oluşabilen faktörlerdir. Taekwondoda mesafe süreklidir ve canlıdır.Devamlı değişir ve kendine has bir ritim içinde sürekli mevcut olur..Sizle rakibiniz özel bir mesafede karşılaştığınız ve hareket ettiğiniz zaman iki ritim belirlenmiş aynı mesafede birbiriyle karşılaşır.Bu mesafe içinde ritmini belirleyen rakibe üstünlük kurar
Mesafe ve ritim arasında ilişki vardır ve her ikisi de birbirine bağlıdır.Ritminiz yoksa mesafe ayarınız olmaz ,mesafe ayarınız yoksa ritminiz olmaz.Bu bir taekwondocu için anlaması çok kolay basit bir kuraldır.Kendinizi mükemmel bir mesafe içine koyarsanız ritimli hareketleri de mükemmel yapasınız.Her şeyin ideal olanı sade ve basitliğe sahip olmasıdır.Kolaylıkların ve zorlukların hemen hemen birbirinin aynı olmasına bağlıdır.Mesafe kontrolünü gözlerinizle değil aklınızla,his ve duyularınızla yapınız.Taekwondo yaparken de sadece aklınızı ve duygularınızı değil tüm vücudunuzu  her şeyiyle bir bütün olarak kullanınız.
Taekwondoda mesafe ne içindir.Mesafe ataklarda ve defansta ,rakip üzerinde kontrol kurmak veya kendimizi korumak için gerekli en önemli faktörlerden biridir.Taekwondodaki tüm hareketler defans ve atak üzerine kuruludur.Defanslar ve ataklar ise ancak iyi bir mesafe ayarı ve duruş (pozisyon) ile gerçekleştirilir. Mesafenin ayarı ve kontrolü ise vücut ritminizin mükemmelliğinden geçer.Çünkü rakip devamlı hareket halinde olduğundan mesafede devamlı değişen bir olgudur.Her saniye değişen mesafenin eş zamanlı olarak tekrar sağlanması mükemmel bir vücut hareketine ,esnekliğine ve ritmine bağlıdır.Duruş pozisyonunuz bunda en etkili faktörlerden biridir.
          Duruş niçin önemli? Duruş çalışma esnasında görünümde çok kolay yapılabilir gibi gelir.Ancak unutmayın duruş biçiminiz ve o esnadaki ritminiz yapacağınız hareketin işaretlerini de ortaya kor.Yani rakibin pozisyonu ve ritminin şekli   size hangi hareketi yapacağının sinyallerini verir.Rakibinizin karşınızdaki ritmik hareketi içinde bir teknik olup olmadığına göre farklılıklar ve değişimler gösterir. Diğer bir deyişle rakibin tüm hareketlerini ,onun duruş pozisyonundan anlayabilirsiniz.İyi bir duruş asla stabil olmamalı ,aynı anda rakibi bunaltıcı olmalıdır.Duruş anınızda bile onun üzerinde sürekli hakimiyetiniz hissedilmelidir. Ritimleriniz devamlı değişmeli çıkacağınız tekniği gizlemelidir.Stabil durağan bir duruş pozisyonu ,ve basit tekdüze ritimler yapacağınız hareketi de rakibe belli eder.Çünkü o anda aklınızdan tasarladığınız bir tekniğin ön refleksi ritminize yansır ve rakip bunu okur.Ancak sürekli değişen ve harekeli bir ritim düşüncelerinizden etkilenmez ve rakip, ritminizde hareket öncesi bir değişme olmadığından sizi anlayamaz ve tedbir alamaz.
       Bu anlamda hareket ve duruş biçimini taekwondoda birbirinden farklı şeyler değildir. Saek Jeuk Si Gong ve Gong Jeuk Si Saek olarak adlandırılan bu kavramlar Budizme göre aynı anlama gelir.Bilirsiniz her şeyin görünüşü boştur.Siz onları gözünüzle değil beynimizdeki sezilerle görürüz.Aynı şekilde biz rakibimizin duruş pozisyonundaki figürlerinden  aklından geçen,beyninde tasarladığı hareket şeklini  okuyabiliriz.ritim değişimleri ve hareketlerdeki değişimleri ortaya koyar.Ritim taekwondonun en durgun ve basit pozisyonlarında bile hareketleri düzenler ve yönlendirir.Rakibinizin ritmini ve değişmelerini kontrol etmeyi öğrenirseniz yapacağı hareketleri de önceden kavrayabilirsiniz.Kendi ritminizi sürekli,değişken ve farklılılar üzerine oturtursanız hareketlerinizi rakipten gizleyebilirsiniz.