Taekwondoda sağlam bir merkezi dengeye sahip olmak
Taekwondoda her harekette ve her duruşta (pozisyonda) iyi bir dengeye sahip olmak için her hareketi akıcı bir şekilde yapmalı diğer bir harekete yapıştırmalısınız ve bu esnada da vücut  merkezinizi iyi oturtmalısınız.
Vucut merkezini oturtmak (yerleştirmek ,sağlamak) ne demektir?
Bundan basit bir şekilde sağlamlığı, sarsılmamayı ve stabil olmayı anlarız.
Hızlı hareketlerde ve teknik değişimlerinde vücudun en ufak bir sarsıntısı dahi merkezi dengenin yetersiz ve zayıf olduğu gerçeğini ortaya kor.Taekwondodaki denge tıpkı doğadaki tabii dengeyi andırmalıdır.Doğadaki mükemmel denge nasıl ki ortaya çıkan değişimler sonucu bozulmaz ve sarsılmaz ise  iyi bir taekwondocudaki merkezi dengede aynı olmalıdır.
Doğada mükemmel bir denge ve balans vardır.Tüm değişimler ,bu denge ve intizam üzerinde gerçekleşir.
Bu açıklamalardan hareketle iyi bir taekwondocu sağlam bir merkezi dengeyi kurmadan asla bir harekete ve tekniğe girişmez.
Bu tıpkı, büyüme süreci içindeki bir çocuğun ayağa kalkmadan ve dengesini sağlamadan asla yürüyemeyeceği gibidir.Çocuk önce emekler zar zor ayağa kalkmaya başlar, denge kurmak için düşer kalkar ve ancak bu dengesini sağladıktan sonra yürümeye başlarsa.Taekwondocuda sağlam bir merkezi denge sağladıktan sonra iyi teknik atabilir.
Hareket etmeyen bir cisimde bir merkezi denge noktası cismin aşağı kısmında olur .Bu tabiatta da böyledir.Merkezi dengeler ve sağlamlık çizimlerin alt kısımlarında oluşturulur.
Misal bir ağaç yere derin kökleriyle bağlanır.Kökler üzerine bir denge bina eder.Ancak bu şekilde kasırga, fırtına,kuraklık gibi şiddetli değişimlere mukavemet edebilir.Kökler ne kadar kuvvetli ise ağacın dayanıklılığı da o kadar sağlamdır.
Hareketli cisimlerde denge merkezi daha yukarıda olur.Hızlı ve seri hareketlerde denge merkezi ne kadar yukarı alınırsa dayanıklılık ve mukavemette o kadar güzel olur.Bir ağacın üst kısmı rüzgarda aşağı kısımlarına göre daha fazla sallanır ,hızlı şekilde daireler çizerek etrafında döner.Bu şekilde bir rüzgarın kendisine zarar verici etkisinden kurtulmaya çalışır.
Merkez nokta tıpkı arabanın dingilleri gibi vücut balansını kontrol eder. Nasıl ki araba dingilleri vasıtasıyla engellerde sarsılmayı minimuma indirirse vücuttaki merkezi  noktada atak ve defans esnasında vücudun sarsılmasını en aza indirir.
Balans tıpkı evren ile dünya arasındaki uyum gibidir.Evren dünya ile uyumlu olarak sürekli genişler ve hareket eder.Ancak bu hareketi dengeleri ve sistemi bozmadan gerçekleştirir.En ufak bir dengesizlik ve oynama evreni alt üst etmeye yeter.İnsanda dünyadaki hal ve davranışlarında öncelikle mevcut konumunu muhafaza etmeli, duruşunu ayarlamalıdır.Daha sonra yeni atılımlara girişmelidir.Yeni bir iş veya mücadeleye girmek için  kişinin o andaki mevcut konumunun sağlamlığı ve yeterliliği önemlidir.Taekwondoda da durum böyledir.Kişi önce mevcut dengesini muhafaza etmeli ve korumalı daha sonra teknik hareketlere girmelidir.Vücudunun denge merkezini sağlamlaştırmadan ve vücut ağırlığını vereceği noktaları tespit etmeden yapılacak teknikler yanlış ve riskli olur.
Bir taekwondocu olarak öncelikle sabit bir merkez nokta oluşturmaya özen göstermelisiniz.Ancak bu şekilde dengenizi koruyabilirsiniz ,idare edebilirsiniz ve rakiple aranızda geçecekleri kontrol altına alabilirsiniz.Sabit merkez nokta,illaki vücudunuzun hareketsiz kalması anlamına gelmez, önemli olan tıpkı bir dingil gibi o noktalara gelen zıt kuvveti telore etmesi ve vücudun sarsılmasını önlemesidir.Yani vücudunuz dans edebilir hareket halinde olabilir.Ancak rakipten gelecek sert bir tekmenin kuvveti telore edilmeli ve vücut sarsılmamalıdır.Bu vücut ağırlığınızı ,gelen kuvvete göre nereye verdiğinize yani vücut kuvvet merkezinizi nerede oluşturduğunuza bağlıdır.
     Taekwondoda çabukluk demek el ve ayakların çabukluğu değil, komple vücudun çabukluğu ve süratidir.İyi tekmeler ve yumruklar, eller ve ayaklarla değil vücudun komple yüklenmesiyle atılır.Vücudun bu bütün hareketi de öncelikle sağlam ve sabit bir nokta oluşturulup ,o noktadan yapılan süratli çıkış ile olur.Eller ve ayaklara vücut eşlik etmezse taekwondoda hiç bir teknik yapılamaz hiç bir atak ve defans organizasyonu gerçekleştirilemez.Taekwondocu eller ve ayaklarla değil vücudu ile mücadeleye girişir.
Ne kadar güçlü el ve ayaklara sah,ip olursanız olun komple vücudunuzu kullanamıyor gelen kuvveti vücut ile karşılayamıyor veya ataklarınızda vücudunuzla yüklenemiyorsanız asla iyi bir taekwondocu değilsiniz.
Eller ve ayaklarınızı uyumlu bir biçimde kullanmanız ,vücudunuzun onlarla olan uyumuna ve onları yönlendirmesine bağlıdır.Misal olarak kişi ayaklarıyla koşar ancak kolu olmayan bir kişi tek koluyla asla hızlı koşamaz.Çünkü kolun ayakla uyumu hızı getirir.Ayakların hızlı koşmasına kol yardımcıdır. Bunun gibi kolun iyi çalışması,bloklarda ve yumruklardaki başarısı da ayaklar ve vücut ile uyumlu olmasından gelir.Bu ayaklarımız içinde böyledir.Vücudun bütünlüğü de ,öncelikle onun merkezi dengesi ve balansının iyi oluşturulmasından başlar.