Taekwondoda sertlik ve yumuşaklık
"Kim kazanmayı düşünürse düşünsün
Kim gururunu kırar ve alçakgönüllü davranırsa kazanan o olur."Her şey "DO" iledir.Her şey kendini, kendi figürleri içinde YIN-YANG değişimleriyle yansıtır.Her şey kendi içinde zıddına sahiptir ve onunla mücadele eder.
(Yin-Yang: Hayatın zıtlıklar üzerine inşasını izah eden soyut kavramdır.Her şey kendi zıddını taşır.Gece gündüz, ,iyi-Kötü, güzel-çirkin gibi her şeyin zıtlıklara kaim olduğunu açıklamaya çalışan felsefi kavramdır.İzahat için bakınız:Ying ve Yang)
Bu nedenle biz soyut kavramlar olan YİN ve YANG dan bahsederken "sertlik" ve "yumuşaklık" ifadelerinde onun somut izahatını yapabiliriz.
Eski insanlar uzun zaman için bu sertlik ve yumuşaklık kavramların "Kang-yu" teriminde izah ediyorlardı.Taekwondo hareketlerinin izahatını Kang yu kavramı içinde açıklanırdı.Her taekwondo hareketi kendi içinde bir yönüyle sertliği diğer yönüyle yumuşaklığı olmak üzere "sol" ,"yae" ve "Do" yu içerir.
Gerçek  bir taekwondocu ikisini de öğrenir."Sertlik" ve "Yumuşaklık" taekwondonun değişimleri içinde bazen birbirlerine yardımcı olur bazen çatışırlar.Bazen yumuşak ve ılımlı  olan sertliği yenerken ,bazen de sertlik yeteneği yumuşak olanı alt eder.
Bu nasıl olur.Yani bazen yumuşak olan sert olanı alt eder yenerken ,başka bir zamanda aralarındaki bir mücadelede yenilir.Çünkü kazanma ve kaybetme duygusu önce sizin düşüncelerinizde başlar, bu düşünceler sizin yaptıklarınızı ve gücünüzü etkiler ve yönlendirir.
Seyredenler sadece bir kişideki hareketleri ve gücü görür.Düşünceleri göremez.Halbuki hareketler, düşüncelerle oluşur.Bir kişide kaybetme korkusu ve düşüncesi ağır basar ise hareketleri ne kadar sert görünürse görünsün kaybetmeye mahkumdur.Bir sporcuda yapı olarak ne kadar yumuşak tabiatlı olursa olsun düşünce ve ruh yapısında kazanma hırsı kuvvetli ise kazanır.

Sertlik ,yumuşaklığa karşı Rakibin üzerinde kontrol kurarak ,yumuşak zayıf noktalarına sert ve sağlam parçalarla yüklenildiği zaman rahat kazanır. Diğer yandan yumuşaklık sertliği alt edebilir.Belki yumuşaklık sertlik karşısında tutunamaz ancak onu etkisizleştirir ve yönlendirebilir.
Rakibin üzerinde ise tam kontrol çok yumuşak ve rahat bir tavır içinde hareketlerin içinde çok sert ve katı tekniklerin saklanması ile oluşur.Yani rakibe karşı kadife eldiven içinde demir bir yumruk olmalısınız.
Yine üzerinizde kurulmuş olan kontrolü kırmanızda hareketlerinizi her an yumuşaklık ve sertlik arasında değiştirmelisiniz.Kimi zaman çok yumuşak ve sakin tavır içinde iken ,aniden sertleşip değişimler gösterebilmelisiniz. Müsabakadaki bu gerek ruhsal ve gerekse fiziki tavır değişimleri rakibi alt etmek için en önemli şartlardan biridir.
Tekniklerinizin rakibi oyalarken veya sürerken son derece yumuşak ve narin ,ama onu yakaladığınızda yani son vuruşta çok sert olması gerekir.Teknikler içindeki bu esneklik ve sertlik birlikte olmaz ise taekwondo beceriniz müsabakayı kazanmaya yetmez
Taekwondo çalışmalarınızda vücudunuzun yumuşaklığı, esnekliği üzerine sert teknikler oturtmalısınız.Bir balerin kadar yumuşak, hafif ve esnek olurken ,son vuruşlarınız son derece sert katı ve acımasız olmalıdır.
Günlük yaşamdaki düşünce ve tavırlarınızda aynı olmalıdır.Keskin ve sert bir bıçağı düşünün.Kılıfı içine sokulduğu zaman etkisini kaybeder ama yinede insanları korkutur.Çünkü herkes o yumuşak kılıfın içinde keskin ve yok etmeye hazır bir bıçağın olduğunu bilir.Hayatta aynen böyle olmalısınız.Herkese karşı çok yumuşak,saygılı,alttan alan,hoş görülü,nazik ve kibar davranmalısınız.Fakat herkes sizi bilmeli ki;Yeri geldiğinde hak aramak için sertleşen ve haksızlık karşısında susmayan ,istediğini alan azimli ve kararlı bir insan tipi olmalısınız. Çünkü taekwondo hayatın kendisidir.