Silah ve başka bir  şey arasında herhangi bir fark yoktur.
         Dünya üzerinde değişik dövüş sanat stilleri vardır.Bu stiller rakip üzerinde kontrol kurmak ve dövüşmek için   bazen çıplak el ve ayak teknikleri üzerine kurulurken, bazen de kılıçlar, bıçaklar ,mızraklar gibi çeşitli aletler kullanılır. Sıradan insanlar her birini diğerinden ayırır ve farklı tutarlar.Fakat "Do" sporu yapanlar ve muayyen bir seviyeye ulaşan kişiler aslında bu farklıymış  gibi görünen stillerin hepsinin sonuçta aynı temeller üzerine oturduğunu bilirler. Bıçak kılıçtan, el ayaktan,sopa mızraktan ayrı tutulur ancak hareketin amacı hepsinde aynılık arz eder.Taekwondocu bu farklı silahlar üzerindeki aynılığı görür.Sonuçta kullanılan malzeme değil, o malzemenin ne amaç için kullanıldığıdır. Bir taekwondocu için her şey silah olabilir.Önemli olan insanın neyi hangi gaye için kullandığını bilmesidir.
         Silah nedir? Eğer siz saldırgan veya rakip üzerinde kontrol kurmak istiyorsanız kullandığınız her araç ve gereç silah olarak adlandırılır.
Bu silahlar el ve ayaklar gibi size doğuştan verilmiş olan uzuvlarınız olabildiği gibi sonradan elde ettiğiniz kılıçlar ve sopalarda olabilir.
         Vücudunuzun sıradan parçaları da dünyevi amacınıza bağlı olarak silah haline dönüştürülebilir.Yine sıradan basit bir eşyayı silah haline getirebilirsiniz. Burada önemli olan eşyaların biçimi, şekli değil insanın niyetidir.
Kişinin düşünceleri zararlı olanı faydalı istikamette, faydalı olanı da zararlı bir amaca yönelik olarak kullanabilir.
         Taekwondoda pratik olarak vücut parçalarını   silah haline getirmek için kaslar kuvvetlendirilmeli, vücut parçalarının birbiriyle bütünlüğü sağlanmalı, sadece güç değil sürat açısından da geliştirilmeleri gerekir.
Uzvunuzun aklınızdan geçecek amacı gerçekleştirecek yetenek ve kapasiteye ulaştırılması gereklidir.Eğer ellerinizi bir silah haline dönüşecekse elin tüm parçaları, eklemleri,kasları,cildi özel olarak el ile yapabileceğiniz vuruşlar için özel hazırlanmalıdır.Bu şekilde uzuvlarınız düşüncelerinizin kontrolü altına girer ve yapmak isteneni yapabilir.
        Taekwondo çalışmasında, kaslar sertleşecek, eklemler kuvvetlenecek, eller ve ayaklarınız nasırlaşacak, vücudunuz belli bir şekle girecektir.Bu şekilde düşüncelerinizin dışa vurumu nu gerçekleştirebilirsiniz.Eğer ellerinizin bir bıçak veya mızrak kadar etkili olmasını istiyorsanız çalışmalarda parmaklarınızda veya avuç işlerinde su toplanmasına, kaslarınızın ağrımasına ,eklemlerinizin sızlamasına aldırmadan çalışmalısınız.Zor olamayan hiç bir şey çekici olmaz.
                  Unutmayın yaratılış gereği dünyanın en mükemmel silahlarına sahipsiniz.Bunlar eller ve ayaklarınızdır. Diğer silahları elde etmeniz, taşımanız, bulundurma risklerine katlanmanız gerekir.Ama eller ve ayaklarınızın böyle bir lüksleri yoktur.Gerektiğince eğitirseniz onlar en keskin kılıcın ve mızrağın yaptıklarını yaparlar.Amaç savunma ve rakipleri bertaraf etmek ise çıplak el ve ayakla bu işi çok rahat yaparsınız ve saldırgana da zararınız sizin yaşantınızı etkilemeyecek oranda olur.Saldırganı belki tabanca ile vurur, bıçakla ve mızrakla delik deşik edersiniz.Ama bu sizin için yaşam riskini ve cezai müeyyideyi gerektirir.Ancak çıplak el ve ayakla  rakibi sadece sür pas eder,amacınızı sizi vicdani muhasebeye sürüklemeden gerçekleştirmiş olursunuz.
Günümüzde kılıç veya mızrak  kullanma teknikleri üzerine kurulmuş dövüş sanatları vardır. Ancak insanın hayatın tehlikelerine karşın, yanında kılıç ve mızrak taşımasına imkan yoktur.Bu nedenle pratik hayattaki önemini kaybetmişler sadece gösteri sporu haline gelmişlerdir.Üstelik bunlarında sürekli bir eğitim süreci vardır.
Bu nedenle hiç bir silah aslında insanın kendi vücudu üzerinde bulunan uzuvları kadar etkili olamaz.Önemli olan uzuvları silah haline dönüştürme becerisidir. Bu beceride taekwondo çalışması içerisinde saklıdır.