Taekwondo'da
Rakibin karşısında kendini silmek

RAKİBİN KARSISINDA KENDİNİ SİLMEK...
Gerçek taekwondo yaparsanız, rakibi dikkatle izlemeseniz bile rakibin atağını başarısızlıkla sonuçlandırabilirsiniz.Çünkü sizin içinizdeki bütün dengeler oturmuştur,diğer bir deyişle doğru prensibi yani "göklerin yolunu" izlemektesinizdir. Diğer yandan siz kendinizi bir şeye konsantre etmek istemeseniz bile rakibiniz sizin aklınızı huzursuz edemez. Çünkü siz zihniniz boş olarak ve kısıtlanmamış biri olarak kendinizi hiçbir şeye bağlamamışsınızdır. Zihniniz boş olduğu için sizi endişelendirecek bir düşünce yoktur. Siz hayatınızı düzende tutmak için veya herhangi bir tehlikeye karşı önlem almak için çalışmasanız bile kimse sizin hayatınızı
kargaşaya sokamaz. Çünkü hayatiniz etrafınızdaki her şeyle tam bir uyum içindedir. Sizin güvenliğinizi, zihninizi ve hayatınızı bu uyumun dışından tehdit eden her türlü tehlike kendiliğinden yok olacaktır. Gerçek taekwondonun prensipleri gerçek hayatınkilerle aynıdır. O halde her şey "göklerin yoluna" göre nasıl yerli yerine konulabilir? Boşluk ve doluluğunuzun birliğini yakalayın ve aynı anda kendinizi silin ve resmedin. Bu sayede her şeyi yerli yerine koyabilirsiniz.Boşluk ve doluluğun birliği nasıl yakalanır? Temelde boşluk, başka bir şeyi elde edebilme kapasitesidir ve içeriden bir şeyleri üretebilme doluluğudur. Bir şey doluysa sadece onu dolduran şeyle ve ondan üretilebilecek şeyle doludur ama başka bir şeyle değil. Diğer taraftan, bir şey boşsa sadece içermediği şey yüzünden boştur bu yüzden başka bir şeyle dolu olması mümkündür. Örneğin bir kap suyla doluysa sadece suyla doludur çünkü başka su alamaz ama bu başka bir şey alamaz demek değildir, pekala tuz alabilir. Bu yüzden boşluk ve doluluk her zaman nesneye göre görecelidir.
Bu sayede boşluk ve doluluğun birliğine ulaşıldığında boşluk kendinizi rakibinizin size istediği hareketi yapamayacağı bir yere koymanız anlamına gelir, doluluk ise kendinizi istediğinizi yapabileceğiniz yere tam olarak koymanız anlamındadır.
Boşluğu tam olarak Taekwondo müsabakasında uygulayabilirseniz, sizin rakibinizin herhangi bir hareketine karşı gelişen bir iradeniz olmayacaktır,kontrol sizin elinizde olacak ve bu onun kendini güçsüz ve değersiz hissetmesini sağlayacaktır bu yüzden buna boşluk denmektedir. Taekwondonun doluluğunu yakalayabilirseniz, iradeli ve rakibinizi alt etme güdüsüyle dolu olacaksınız bu da rakibinizin iradesini bastırmanızı ve onun planlarını yenmenizi sağlayacak olan hareketlerinizi üretecektir. Bu yüzden doluluk denmektedir. Boşluğun ve doluluğun bu şekilde bütünleşmesi sayesinde siz bütün benliğinizle düşüneceksiniz ve bilinciniz uyanmış olacak ama sadece düşünmeye şartlanmış bir şekilde değil, Mu-Nyom-Mu-Sang'te olduğu gibi (bütün düşüncelerden ve fikirlerden arınmış olma).
Bunlar, "göklerin yolunu" acar ve burada sizin her hareketiniz olması gereken doğru pozisyondadır. Siz bir Taekwondocu olarak bütün benliğinizle düşünürseniz kendinizi kendinizin de ötesinde uyumlu bir bütün olarak bulacaksınız. Her şey bir yandan boş bir yandan da doludur böylece boş ve dolu birbirlerini ardı arkasına dünyadaki bitmeyen değişikliklere giden yolda doldurur ve boşaltırlar. Bunları düzene sokan ve düzeni tamamlayan kişi sizsiniz yani Mu-A (No-self)'siniz. Siz zaten silinmiş olduğunuzdan mükemmel bir şekilde resmedileceksiniz. O halde silmek nedir? Bu, sizinle diğerlerinin arasındaki her türlü ayrımı silmektir. Aynı zamanda, bu sizin kendinizi öznelliğinizin ve doğmalarınızın ötesinde her şeye açık hale getirmenizdir. Kendinizi resmetmeniz ne demektir? Bu, sizin her şeye açık hale gelmiş biri olarak,isteklerinizin tamamen farkına varmanız anlamındadır. Aynı zamanda bu, dünyayı özgür iradeyle keşfetmektir. Her kapalı şey her açık şeye aittir. O yüzden bu sizin kendinizi silmenizdir.
Böylece kendinizi, boş bir zihinle ve arzulardan yoksun, herhangi bir kısıtlanma olmadan öznelliğinizden bağımsız kılarsınız. Ve sonra kendinizi nesnel kısıtlamalar, moraller, güdü, insanlık gibi şeylerden özgür hale getirirsiniz. Kendinizi sildiğiniz zaman siz her şey olursunuz ve rakibiniz sizin içinizde kalır. Böylece rakibinizin hareketleri sizinkilerin içindedir. Böylece sizin hareketleriniz rakibinizinkileri ve dünyayı oluşturur. Bu yüzden kendinizi mükemmel bir şekilde silerseniz kendinizi de mükemmel olarak resmedersiniz. Kendini silmek, sadece kendine ait her şeyi unutmak anlamında değil aynı zamanda kendini hiç var olmamış gibi bulmaktır. Kendinizi tamamen unuttuğunuz zaman, kendinizdeki bütüne ulaştıracak şeye tam anlamıyla konsantre olabilirsiniz. Ama siz hala dünyaya meydan okumayı terk etmiş sayılmazsınız. Kendinizi benliğinizin bütünlüğünde özümsemiş olsanız bile hala dünyaya karşı meydan okuyabilirsiniz. Bu karsı çıkma ancak kendini unutarak ve!
hatta varlığını silerek aşılabilir. O zaman siz ve sizin dışınızdaki her şey arasındaki fark kalkabilir. Burada kendinizi dünyaya karşı çıkan birinden ziyade dünyanın bir parçası olarak gerçekleştirirsiniz ve dahası bütün dünyayı içerir ve bu sayede genişleyerek dünyanın kendisi olursunuz. Rakibiniz o zaman sizi nerede bulacak? Sizi oluşturan sadece vücudunuz değildir ve ne sizin oradaki duruş şekliniz ne de hareketleriniz sizin gerçek resminiz değildir. Her birinde illüzyonlar ve yanılsamalar içi içedir. Bu yüzden kendinizi bir Taekwondocu olarak sildiğinizde rakibiniz sizi sadece tüm dünyaya meydan okuyan biri olarak bulamaz. Bu sayede Taekwondocu, rakibine günlük hayattaki figürüyle bile tekme vurabilir. Böylece kendi hataları ve kör noktalarını bile kapsayan bir mükemmelliğe ve istediği her şeye ulaşır. Yukarıdaki gibi boşluk ve doluluğun birliği ve kendini aynı anda hem resmedip hem silmek sizi "göklerin yoluna" ulaştırır. Böylece siz bir Taekwondocu olarak rakibinizin telaşından daha yavaş hareket etseniz bile o sizin hareketlerinizdeki değişikliği izleyemez çünkü siz daima sadece gerekli hareketleri yaparak doğru yolu izliyorsunuz.