Taekwondo Bütünlük ister
Taekwondo öğretimi neden çok zordur.?
Aslında karmaşık değil son derece basittir.Önemli alan onu istemektir.

"temel taekwondo" sizin için sadece "basit fiziksel bir kaç beceri kapabilmek" için değil aslında kendinizi tamamen değiştirebilmeniz için yapılır.Taekwondo çalışmaya başlarken var olan davranışlarınızı ve duygularınızı bir kenara atarak tamamen kendinizi yenileyebilmelisiniz. Tıpkı bir heykeltıraşın taşı yontması ve bir sanat şaheseri haline gelmesi, veya hurda demirlerin bir araya getirilerek yeni bir sanat eseri oluşması gibi bir şeydir bu.Tüm yapınızın bir bütün halinde değişmesi gerekir.Taekwondoya bakışınızda bu bütünlük içinde olmalıdır. Taekwondodan biraz bir şeyler öğreneyim diye öğrenmeye başlarsanız hiç bir şey başaramazsınız.Taekwondonun size verdiği hiç bir artı değer olmaz. Ya bütün olarak ele almalı yada hiç yapmamalısınız.
taekwondoda hiç bir tekniğin kendi başına bir değeri yoktur.Taekwondo hareketlerin bir araya getirilmesi ve bütünlük içinde hepsinin mükemmel olarak icrası ile hayat bulur.taekwondoda hareketi bilmek değer taşımaz.Hareketin kendisi olabilmek önem taşır.Vücudunuzun spontane (refleks) davranışları haline gelmedikçe öğrenilen tekniğin hiç bir değeri yoktur.
bu tüm bilim dallarında öğrenmenin genel bir kuralıdır.Tıpta, matematikte, yabancı dil veya felsefe öğreniminde de böyledir.
hesap makinesi kullanarak matematikte çok değişik hesaplamaları saniye içinde yaparsınız.Ancak bu Matematik bildiğiniz ve bu işin uzmanı olduğunun manasına gelmez.Matematiği bilmek için hesap makinesini bir kenara atıp matematiğin mantığını öğrenmeniz gerekir.Taekwondoda da basit bir kaç tekniği yapmak demek taekwondoyu bilmek anlamı taşımaz.Taekwondoyu en basit tekniğine kadar uzun zaman çalışıp bu hareketleri vücudunuzun bir parçası haline getirmeniz gerekir.

Yabancı dil bilmek demek birkaç basit kelimeyi tercüme edip karşıya aktarmak değildir.Yalnız kaldığınız zaman o dil ile rüya görüyor ve o dil ile düşünüyorsanız mantığını kavramış ve öğrenmişsinizdir.
Taekwondo bir bütün olarak ele alınmadıkça öğrenilemez.Çok basit ve sizin için gereksiz gördüğünüz bir hareket bile bütünü tamamlayan bir parçadır.Matematikte nasıl ki bir rakam tüm sonucu etkiler, yabancı dildeki bir kelime cümlenin yapısını bozar taekwondoda da bir hareketin eksik veya hatalı icrası bütünlüğü ve başarıyı bozar.