Avrupa Şampiyonası
 

Şampiyonada bayanlar 46 kiloda Rukiye Yıldırım, 62 kiloda İrem Yaman ve 73 kiloda Nafia Kuş, altın madalya kazandı. Bayanlar 57 kiloda Hatice Kübra İlgün, 67 kiloda Nur Tatar Askari, erkekler 63 kiloda Hakan Reçber ve 74 kiloda Muhammed Emin Yıldız gümüş madalyanın sahibi olurken, bayanlar +73 kiloda Sude Bulut ve erkekler 54 kiloda Deniz Dağdelen bronz madalya elde etti.

Türkiye, bu sonuçların ardından kadınlarda takım halinde Avrupa Şampiyonu oldu. Türkiye’yi İngiltere takip ederken Rusya üçüncü sırayı aldı. Genel sıralamada ise Rusya ilk sırayı alırken Türkiye ikinci, İngiltere ise üçüncü oldu.

BAŞKAN ŞAHİN: “GÜCÜMÜZÜ GÖSTERDİK”

Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Metin Şahin, Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’nin gücünü gösterdiklerini söyledi. Başkan Şahin, “3’ü altın olmak üzere 9 madalya ile şampiyonayı tamamladık. Avrupa’nın en iyi sporcularının yarıştığı bir alanda 16 sıkletin 7’sinde final müsabakasına çıkarken toplam 9 sıklette madalya kazandık. Bayanlarda Avrupa’nın en iyi takımı olduk. Ufak nüanslarla altın madalya sayımızı arttırma şansımızı kaçırdık. Rusya’da ülkemizin gücünü bir kez daha gösterdik. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na emin adımlarla ilerliyoruz. Elde edilen başarıda emeği geçen sporcularımızı ve teknik ekibimizi kutluyorum. Madalyalarımızı ülkemize armağan ediyoruz. Türk Tekvandosu başarılarına devam ediyor ve devam edecek.” İfadelerini kullandı.

4. Gün

Nafia Kuş 1. oldu, Sude Bulut . oldu

3. Gün

Bayanlar 62 kiloda İrem Yaman finalde İspanyol Marta Calvo'yu yenerek altın madalya kazandı ve Avrupa Şampiyonu oldu.

Erkekler 74 kg Muhammed Emin Yıldız finalde Hırvat Toni Kanaet'e, bayanlar 67 kiloda Nur Tatar Askari ise İngiliz Lauren Williams'a yenilerek gümüş madalya kazandı ve Avrupa İkincisi oldu.


2. Gün
Erkekler 63 kiloda Hakan Reçber finalde Hırvat Lovre Brecic'e, bayanlar 57 kiloda Hatice Kübra İlgün ise finalde İngiliz Jade Jones'a yenildi. Bu sonuçların ardından her iki sporcumuz da şampiyonayı gümüş madalya kazanarak tamamladı ve Avrupa İkincisi oldu.

1. Gün

Bayanlar 46 kiloda ülkemizi temsil eden Rukiye Yıldırım finalde WT adına mücadele eden Hollandalı Dina Pouryounes'i 28-10 yenerek altın madalya kazandı ve Avrupa Şampiyonu oldu.

Erkekler 54 kiloda Deniz Dağdelen yarı finalde Rus rakibine 20-17 yenilerek bronz madalya kazandı ve Avrupa Üçüncüsü oldu