Dünya Taekwondo Büyük Slam Şampiyonları

Dünya Taekwondo Federasyonu (WTF) Taekwondoyu daha medya dostu, izleyici odaklı bir spor olarak tanıtmak, Sporda yıldız Sporcular oluşturmak amacıyla, "Dünya Taekwondo Büyük Slam Şampiyonları Serisi" adında yepyeni bir etkinlik düzenliyor.

Sekiz turnuvaya sahip olacak Grand Slam serisinin ilk müsabakaları 2017 yılı sonunda ve 2018 yılı başında Çin'de Wuxi şehrinde yapılacak. Dünya Taekwondo Federasyonu Başkanı Chungwon Choue ve Genel Müdür Jin-bang Yang,Shuyin Zheng, Shuai Zhao ve Çin Olimpiyat Komitesi'nden ve Wuxi şehrinin üst düzey yetkililerinin katıldıgı Çin'in başkentinde Pekinde Otelde düzenlenen bir basın toplantısıyla Süper Elite 'Dünya Taekwondo Grand Slam' Serisi yapılacagını açıkladılar.
 

Dünya Taekwondo Federasyonu Başkanı Chungwon Choue, "Grand Slam dizisini duyurmaktan dolayı çok heyecanlıyız ve daha önce hiç olmadığı kadar taekwondonun daha fazla medyada yer alacagını umut ediyoruz" dedi.

Grand Slam serisinin amacı, seçkin oyuncuların hikayelerini anlatmak, üst düzey profesyonel sporları kullanmak ve böylece yıldızlar oluşturmaktır. Her yıl, Olimpik tekwondo ağırlık kategorisini (dört kadın, dört erkek) temsil etmek için dizide sekiz ayrı turnuva yapılacak.

2017/2018 Grand Slam serisindeki sekiz ayrı turnuvanın her birinde verilen toplam ödül 800.000 USD olacak.

Bu yılın her turnuva / ağırlık kategorisinde kazanan, Şampiyon olan sporcu 70.000 USD kazanacak. Gümüş madalya kazanan sporcu 20.000 USD, ve bronz madalya sahibi 10.000 USD kazanacak. Bu seri sedece davet usuluyle yapılacak ve her turnuvaya kilosunda ilk on iki içerisinde yer alan sporcular çagrılacak.
 

2017/2018 Grand Slam için, her turnuvada / kategoride davet edilen sporcular Rio 2016 Olimpiyat altın madalyası ve 2017 Dünya Taekwondo Şampiyonasında yer alan iki altın madalya sahibi olacaklar. Dünya şampiyonaları Olimpiyatlar'ın iki katı ağırlık kategorisinde yer alıyor.

Ayrıca Grand Prix Final şampiyonunu Aralık 2017'de davet edecek; 2017'de daha önce düzenlenen Grand-Prix Serisinin üç galibi ve 2016 Grand-Prix Finalinin galibi çagrılacak. Yukarıdakilerden herhangi biri örtüşüyorsa - örneğin, aynı oyuncu birden fazla Grand Prix etkinliğinde kazanırsa veya herhangi bir oyuncu bırakılırsa, ilk sekiz WT Olimpiyat sıralamasındaki bir sonraki oyuncu ile eşleşecek.

Buna ek olarak, ev sahibi ülkeye bir joker kart verilecek. Her turnuvada / ağırlık kategorisinde yer alan son üç sporcu "Grand Slam" öncesi düzenlenecek olan "Yeterlilik Turnuvası"nda seçilecek. Bu son üç sporcunun Taekwondocu olaması gerekmiyecek. Bu son Üç sporcu diğer savaş spor disiplinlerinden veya diğer dövüş stillerden gelebilecek (yeterlik turnuvasında ve Grand Slam dizisinde olmasına rağmen) Dünya Taekwondo kuralları uyarınca dövüşmesi zorunlu olacak.

Wuxi Organizasyon Komitesi, Dünya Taekwondo Federasyonuyla sürekli istişarede bulunarak Turnuvanın amacına uygun taekwondo alanları oluşturacak. Wuxi Organizasyon Komitesi, sadece ilk yılda şampiyonaya ev sahipliği yapmakla kalmıyacak , 2020 yılına kadar seriye ev sahipliği yapmaya devam edecek.