T.T.F 2018
Müsabaka Talimatı

            MADDE 1- TEKNİK TOPLANTI

            Taekwondo Şampiyonalarına katılacak illerimizi temsil eden idareci ve antrenörler müsabaka tarihinden bir önceki gün saat 12.00’de yapılacak olan toplantıya iştirak edeceklerdir.

           

MADDE 2- KATILIMCI BİLDİRİMİ

            Ferdi ve Kulüp, Sporcu, İdareci ve Antrenörlerin harcırahlarına esas olmak üzere İdareci,  Antrenör ve Sporcu isimlerini içeren il Müdürlüklerinden alacakları onaylı kafile listesini yarışma başlangıç tarihlerinden bir gün önce saat 12.00’de yapılacak olan teknik toplantıda yetkililere ( Liste Ek-1 Formuna uygun olacaktır ) teslim edeceklerdir.

 

Verilecek Listede;

a)   Federasyon sicil numarası, WT (Dünya Taekwondo) lisans no, kulübü, kategorisi, doğum tarihi, kuşak derecesi ve sıkleti belirtilmiş olacaktır. Bölgelerinden tasdikli liste (Ek:1) getirmeyenler yarışmalara alınmayacaktır.

a)      Faks ile müracaat kabul edilmeyecektir.

b)      Müsabakaya katılacak sporcular Federasyon Web sitesinden, online kayıt faaliyet öncesi duyurulacak son tarihe kadar kayıtlarını yaptıracaklardır.

c)      Mahkeme kararı ile olsa dahi yaş düzeltmeleri kabul edilmeyecektir.

d)      Listeler üzerinde yapılan ilaveler kabul edilmeyecektir.

 

MADDE 3- KATILIMCI ADEDİ

            Bir sporcu birden fazla sıklette yarışamaz. Tartıda elenen sporcu bir başka sıklette yarışmaya katılamaz.

           

MADDE 4- İLLERİN KONTENJANI

 

a)   Büyükler, Ümitler, Gençler, Yıldızlar, Minikler Türkiye Şampiyonaları için illerimize herhangi bir kontenjan sınırlaması yoktur.

b)   İllerde yapılacak seçme müsabakaları ve takım oluşturulması ile ilgili tüm sorumluluk il temsilcilerine ait olacaktır.

 

                                                                     

A.     Poomse Türkiye Şampiyonası ve Kulüpler Türkiye Şampiyonası:

 

a)      Poomse Türkiye Şampiyonasına katılacak illerimiz için herhangi bir kontenjan sınırlanması bulunmamaktadır.

b)      Kulüpler Türkiye Şampiyonasına her kulüp her sıklette bir kişi olmak üzere erkeklerde en az 6, bayanlarda ise en az 5 sporcu olmak üzere en fazla 8 erkek 8 bayan sporcu ile iştirak edecektir.

 

MADDE 5- YAŞ GURUBU VE KUŞAK DERECESİ

 

a)      Büyük Erkek ve Bayanlar : En az Kırmızı Siyah (1.Gıp) ve daha üst kuşağa sahip 2001  ve daha aşağı doğum tarihli sporcular

b)      Ümitler Erkek ve Bayanlar:En az Kırmızı Siyah (1.Gıp) ve daha üst kuşağa sahip  1998 - 1999 - 2000 - 2001 ve 2002 doğum tarihli sporcular

c)      Genç Erkek ve Bayanlar : En az Kırmızı Siyah (1.Gıp) ve daha yukarı kuşak derecesine sahip   2001 – 2002 ve 2003 doğum tarihli sporcular

d)      Yıldız Erkek ve Bayanlar: En az Kırmızı Siyah (1.Gıp) ve daha yukarı kuşak derecesine sahip   2004 – 2005 ve 2006 doğum tarihli sporcular katılabilir

e)      Minik Erkek ve Bayanlar : En az Mavi Kırmızı  (3.Gıp) ve daha yukarı kuşak derecesine sahip  2006 – 2007 ve 2008 doğum tarihli sporcular

 

MADDE 6- SIKLETLER

 

            a) B. ERKEKLER                 : 54-58-63-68-74-80-87- +87 Kg.

            b) B.BAYANLAR                  : 46-49-53-57-62-67-73- +73 Kg.

           c) ÜMİTLER ERKEKLER   :  54-58-63-68-74-80-87- +87 Kg.

           d) ÜMİTLER BAYANLAR  : 46-49-53-57-62-67-73- +73 Kg                  

            e) GENÇ ERKEKLER          : 45-48-51-55-59-63-68-73-78- +78 Kg.

            f) GENÇ BAYANLAR                      : 42-44-46-49-52-55-59-63-68- +68 Kg.

            g) YILDIZ ERKEKLER       : 33-37-41-45-49-53-57-61-65- +65 Kg.

            h) YILDIZ BAYANLAR        : 29-33-37-41-44-47-51-55-59- +59 Kg.

            ı) MİNİK BAY-BAYANLAR : 27-30-33-36-40-45-50-57- +57 Kg.

 

            MADDE 7 – Müsabaka programı her kategoride yapılacak müsabaka öncesinde Federasyonumuzun internet sitesinden yayınlanacaktır.

 

            MADDE 8-TARTI VE KURA ÇEKİMİ:

            Talimat içerisinde açıklanan tüm müsabaka programında tartı her müsabaka gününden bir önceki gün saat 16:00-18:00 arasında yapılacaktır. Sporcular tartı esnasında nüfus cüzdanları, lisansları ve Federasyonca verilen kuşak kimlik kartlarını beraberinde bulunduracaklardır. Sporcuların kuşak kayıtlarında Federasyon bilgisayar kayıtları esas alınacaktır. Tartıların bitiminde veya müsabaka günü sabah kura çekimleri yapılacaktır. (kura çekiminde antrenör ve idareciler bulunabileceklerdir.)

 

MADDE 9-  MİLLİ TAKIM SEÇME MÜSABAKALARI:

           

Yıldızlar, Gençler, Ümitler ve Büyükler kategorilerinde uluslararası ve resmi uluslararası müsabakalara iştirak edecek milli takımların oluşturulması sporcuların başarı, performans ve temsil yeteneklerine göre Federasyonumuz Teknik Kurulunca belirlenecektir.

2020 Olimpiyatlarına katılım statüsü değiştiğinden GRAND-PRİX Müsabakaları puanlamaları için sıralaması iyi olan sporcuların Ulusal ve Uluslararası maç kararları Teknik Kurul Kararı ile uygulanacaktır.

Gerek görüldüğünde yapılacak seçme müsabakalarına katılımla ilgili şartlar Federasyonumuzca yayınlanacak talimatlarla ayrıca bildirilecektir.

           

MADDE 10- LİSANS VE VİZELER

 

a)      Kafilelerde yer alan sporcular Federasyonca onaylı antrenörlük belgesine sahip ve 2018 yılı vizeli antrenörlerin sorumluluğunda olacaktır. (Antrenörler beraberlerinde Federasyonca gelişim seminerinde ücretsiz çıkartılan yaka kartlarını getirecekler, yaka kartı olmayan antrenörler sporcu arkasına çıkamayacaklardır. Yaka kartı olmayan antrenörler müsabaka mahallinde ücret karşılığı çıkartabileceklerdir.)

b)      Federasyonumuzca vizesi yapılmayan antrenörler faaliyetlerde görev alamayacaktır.

c)      Spor Genel Müdürlüğünce yayınlanan Sporcu Lisans ve Tescil Vize Transfer yönetmeliği gereğince lisansların vize Sezonu 01 Ocak-31 Aralık 2018 olarak belirlenmiştir.

d)      Sporcuların Lisansları 01 Ocak 2018 veya daha sonraki tarihte vize edilmiş olacaktır.

e)      Tüm yarışmacılar T.C. vatandaşı olmak zorundadırlar.

 

MADDE 11- MÜSABAKA SAATLERİ: Müsabakalar her gün saat 09.00’da başlayacaktır. (Gerektiğinde organizasyon tarafından başlama saati değiştirilebilecektir) Ferdi müsabakalarda sıkletler aynı gün içerisinde yapılıp sonuçlandırılacaktır.

 

MADDE 12- AÇILIŞ TÖRENİ:  Federasyonun belirleyeceği müsabaka gününde  saat 14.00 ‘de açılış töreni yapılacaktır. Kafileler açılış töreninde tam takım halinde katılmak zorundadırlar. Açılış törenine yapılacak katılımla ilgili olarak yetkililer tören tarih ve saatinde değişiklik yapabileceklerdir.

 

MADDE 13- MÜSABIKLARIN GİYSİSİ: Müsabaklar müsabaka sahasına girmeden önce göğüs koruyucusu, kafa koruyucusu, kask, kasık koruyucusu, kol ve ayak koruyucusu giyecekler ve dişlik takacaklardır. Kasık koruyucusu, kol ve ayak koruyucuları Taekwondo elbisesinin içine giyilecektir. Daedo sistemi ile yapılacak müsabakalarda göğüs koruyucusu ve kafa koruyucusu Federasyon tarafından temin edilecek olup, müsabıklar kişisel kullanımlar için en son WT (Dünya Taekwondo) tarafından onaylı tüm koruyucularını kendileri getireceklerdir. Müsabıkların başlarına kasktan başka herhangi bir şeyin giyilmesine, takılmasına izin verilmeyecektir

 

             Kullanılacak dişlik şeffaf ve daha beyaz renkte olup kişiye özel ağız yapısına uygun olacaktır.
Büyükler, Ümitler ve Gençler müsabakalarında sporcuların dişlik ve eldiven kullanmaları zorunludur.


            Yıldızlar ve Minikler Türkiye Şampiyonasında yarışacak sporcuların ayaküstü koruyucu ve korumalı kask kullanılmaları zorunludur.

 

           

MADDE 14- YARIŞMA KURALI: Tüm müsabakalar WT (Dünya Taekwondo) ve Taekwondo Federasyonu Müsabaka Talimatına göre yapılacaktır.

 Müsabakalar  minikler hariç, tüm kategorilerde elektronik sistemle yapılacaktır. WT (Dünya Taekwondo) ve WTE (Dünya Taekwondo Avrupa) talimatları doğrultusunda sistem değişikliği olursa Federasyonumuz sistem değişikliği yapabilir. Ayrıca elektronik sistemlerde arıza ve yetersizlik durumunda MHK ve Teknik Kurul Sistem değişikliğine gidebilir.

Müsabakalar 2’şer dakikadan 3 raunt üzerinden yapılacaktır. Gerektiğinde Merkez Hakem Kurulu ve Teknik Kurul Kararı ile raunt süreleri 1,5 veya 1 dakikaya indirilebilecektir.

 

            MADDE 15- ÖDÜLLER :

            Ferdi Yarışmalar sonucunda her kategoride ilk dört dereceye giren Bay ve Bayan sporculara madalya verilecektir. Poomsae ve Kulüpler Türkiye şampiyonalarında ilk beşe giren illerin bay ve bayan kategorilerine ve genel klasmana kupa verilecektir.

 

            MADDE 16- İTİRAZ :         

                Video tekrar sisteminin bulunmadığı turnuvalarda itiraz prosedürü uygulanacaktır. Yönetim Kurulunca belirlenen 150,00 TL itiraz ücreti bir tutanak karşılığında ilgili kurula ödenecek, ödeme yapılmayan itirazlar işleme konulmayacaktır. Eğer itiraz haklı ise itiraz ücreti geri ödenecek, itiraz geçerli görülmez ise alınan ücret Federasyonumuz hesabına yatırılacaktır. İtiraz ilgili müsabakanın bitiminden itibaren on dakika içerisinde yazılı olarak yapılacaktır. Bu süreden sonra yapılacak itiraz kabul edilmeyecektir. Video tekrarı itirazı sonucuna itiraz yapılamayacaktır.

 

            MADDE 17- SARI KART                                                                                                   2018 Yılı ilk faaliyetinden itibaren WT (Dünya Taekwondo) Müsabaka Kuralları gereği sarı kart uygulaması başlatılacaktır. Antrenör veya müsabık tarafından uygun olmayan davranışlar işlendiğinde, hakem tarafından  sarı kart gösterilerek tutulan rapor  faaliyette görevli Gözlemciler Kuruluna sevk edilir. Gözlemciler Kurulunun değerlendirmesi sonucunda Disiplin Kuruluna sevk edilmek üzere, o müsabaka esnasından itibaren Disiplin Talimatının 35. Maddesi gereğince Federasyon Başkanı veya As Başkanı tarafından idari tedbir uygulanabilir. İdari tedbir uygulandığı andan itibaren o müsabık veya antrenör Disiplin Kurulu soruşturması sonuçlanıncaya  kadar hiçbir faaliyete katılamayacaktır.

 

MADDE 18- MALİ KONULAR:

1-      İdareci, Antrenör ve Sporculara ödenecek harcırahlar;

a Federasyonca organize edilecek Büyükler Ümitler Gençler Yıldızlar ve Minikler yaş kategorilerinde yapılacak olan Türkiye Şampiyonalarında ilk dört dereceye giren sporcuların harcırahları Federasyonca karşılanacaktır.

 

b) İllerini 1-5 arası sporcu ile temsil eden (5 sporcu dahil) kafilelerin 1 antrenörünün harcırahı, 6-15 arası sporcu ile temsil eden (15 sporcu dahil) kafilelerin 1 idareci ve 1 antrenörünün harcırahı, 16’dan fazla sporcu ile temsil eden kafilelerin 1 idareci 2 antrenörünün harcırahı, Ankara, İstanbul ve İzmir illeri kafilelerinin 1 idareci 3 antrenörünün harcırahları Federasyonumuzca ödenecektir.

c) Poomse Şampiyonalarında ilk dört dereceye giren ferdi ve takım sporcular ile  İllerini en az 5 sporcu ile temsil eden (5 sporcu dahil) kafilelerin 1 antrenörünün harcırahı, en az 6 sporcu ile temsil eden kafilelerin 1 idareci ve 1 antrenörünün  harcırahları Federasyonca karşılanacaktır.

d)  Kulüpler Türkiye Şampiyonasında ise dereceye giren bay ve bayan kulüp takımlarımıza herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.

 

2- Federasyonumuzca harcırahları ödenmeyen kafilelerin idareci, antrenör ve sporcularının harcırahları Devlet Bakanlığının 07/06/2007 tarih ve 2461 sayılı genelgesi uyarınca Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerince karşılanabilecektir.     

 

MADDE 19- YURTDIŞINDAN KATILIM  Yurtdışından gelip, müsabakaya katılmak isteyen Türk vatandaşları yurt dışından katılım durumlarını belgelendirmeleri halinde, Türkiye Şampiyonaları ve Kupa Müsabakalarına katılabilirler.

 

            MADDE 20- SPORCULARIN SAĞLIK DURUMU :        Müsabakalar esnasında sporcuların sakatlanmaları durumunda tedavileri herhangi bir sosyal güvencesi bulunmadığı takdirde İl Müdürlüklerince yaptırılacaktır. Sosyal güvenceye sahip sporcular yarışmalara katılırken yanlarında sağlık karnelerini de birlikte getireceklerdir.

 

MADDE 21- KULÜPLER TÜRKİYE ŞAMPİYONASI

 

1. Kulüpler Türkiye Şampiyonası ferdi eleme sistemine göre yapılacaktır.

            2. Her kulüp; Erkek ve Bayanlar kategorisinde birer takımla iştirak edecektir. (İsteyen Kulüp sadece Erkekler veya sadece Bayanlar kategorisinde de katılabileceklerdir.)

            3.  Kulüp takımları Şampiyonaya her sıklette 1 kişi olmak üzere erkeklerde en az 6, bayanlarda ise en az 5 sporcu olmak üzere en fazla 8 erkek 8 bayan sporcu ile iştirak edebilecektir. Tartılar tüm sıkletlerde teknik toplantıdan sonra yapılacaktır. Tartıda bu sayıların altına düşmesi halinde o takım müsabakaya alınmayacaktır. Ayrıca tartıdan geçen sporcular müsabakalara mutlaka çıkacaklar, çıkmadıkları takdirde, erkeklerde en az 6, bayanlarda ise en az 5 sporcu ile Kulüpler Türkiye Şampiyonasına katılma şartını yerine getirmiş sayılmayacaklardır.

4. Müsabakalara Erkeklerde ve Bayanlarda en az Kırmızı Siyah Kuşak derecesine sahip 15 yaş ve üzeri sporcular katılabilecektir. (2003 ve daha aşağı doğum tarihli sporcular.)

            5. Lisanslar 2018 yılı için vizeli olup; kesinlikle KULÜP LİSANSI olacaktır.

                        6. Kulüpler Yabancı uyruklu sporcularda yarıştırabilecek yabancı sporcu kontenjanı Erkeklerde 3, Bayanlarda 3 kişiden fazla olamayacaktır.

7. Puanlama

 

            - Altın madalya 7 puan,

- Gümüş madalya 3 puan

- Bronz madalya 1 puan olarak dikkate alınacaktır.

 

Puanların beraberliği durumunda takım sıralamasında;

*Öncelikle altın madalya sayısı,

 

*Yine beraberlik söz konusu ise gümüş madalya sayısı ve nihayetinde bronz madalya sayısı dikkate alınacaktır.

 

Beraberliğin yukarda belirtilen kriterlere rağmen devam etmesi durumunda ise; 

 

*İştirakçi müsabık sayısı

 

*Ağır sıklet kategorisinde yapılan müsabakalarda elde edilen yüksek puanlar göz önünde bulundurulacaktır

           

 

 MADDE 22- POOMSE TÜRKİYE ŞAMPİYONASI

 

Poomse müsabaka kurallarında değişiklik yapılması nedeniyle müsabaka talimatı ile ilgili açıklama ileri bir tarihte açıklanacaktır.

 

               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EK-1

 

TAEKWONDO FEDERASYONU BAŞKANLIĞI

(Federasyon Temsilciliğine)

 

                                                                                                    ..............................

 

              Taekwondo Federasyonu Başkanlığının 2018 yılı faaliyet programında yer alan ve ........................... tarihleri arasında ................................. ilinde yapılacak olan .................................................................... şampiyonasına ilimizi temsilen aşağıda adı soyadı yazılı idareci, antrenör ve sporcuların katılmaları uygun görülmüştür.

          

   Bilgilerinize rica ederim.

 

 

 

KAFİLE LİSTESİ :

İDARECİ               :

ANTRENÖR          :

 

Sıra

No

 

 

Adı ve

Soyadı

Kontenjan

Takımı

(A-B-C vs)

Fed.

Sicil

No

 

 

Kulübü

 

Kategorisi

Doğum

Tarihi

 

WT

Lisans

No

 

Kuşağı

 

Sıkleti