Hakem ahlak kuralları;

1-Kurallara ve turnuva yönetimine sürekli çalışacağım.Tüm resmi kuralları sürekli gözlemleyip kendimi yenileyeceğim.Meslektaşlarımın hakkımdaki kritiklerini dikkate alıp değerlendireceğim ve eksikliklerimi tamamlayacağım..Bir görevli olarak sürekli kendimi geliştirmeye açık tutacağım

2-Fiziksel kondisyonumu her zaman en üst seviyede tutacağım.Fiziksel antrenmanlarımı düzenli yapacağım.Fiziksel kapasitem ile sürekli ilgilenecek ve her müsabakama en üst fiziksel performansla çıkacağım.

3-Bir görevli olarak yaptığım işin önemini her zaman aklımda tutacağım.Yönetimimde dikkatlerin bir hakem olarak kendi üzerimde değil müsabıkların ve müsabakanın üzerinde yoğunlaşmasını sağlayacağım.Önemi olanın müsabakanın kendisi olduğunu ve kendimin antrenörler, teknik komite,sağlık görevlileri ve diğer resmi görevliler gibi sadece yardımcı bir personel olduğunu sürekli aklımda tutacağım.

4-Yıl içindeki Tüm toplantı ,brifing ve seminerlere zamanında düzenli olarak katılacağım.Müsabaka haftasındaki kararlaştırılan tüm gurup çalışmalarına düzenli gireceğim.Fikir ve görüşlerimi ortaya koyup ortak fikre ve çalışma düzenine katılacağım.

5-Kılık ve kıyafetimi sürekli temiz ütülü saygılık uyandıracak şekilde giyeceğim.Bunun müsabakalar süresince devamlı olmasına dikkat edeceğim.

6-Kuralları adaletli ve tarafsız olarak uygulayacağım.

7-Karakter yapımı ve davranışlarımı sporculara örnek teşkil edecek şekilde düzenleyeceğim.

8-Kararlarımı uygulamada adaletli ve tereddütsüz davranacağım, kararlarımı o andaki skoru dikkate almadan uygulayacağım.

9- Çalışma prensiplerimde organizasyondaki birlikteliğe uyacağım,birlikte gurup içinde çalışma prensiplerine uyacağım,organizasyonun bir üyesi gibi davranacağım.

10-Ekip arkadaşlarımla uyumlu çalışacağım ve genel anlamda camiayı utandıracak hiç bir davranışta bulunmayacağım

11-Kararlı olacağım ama asla zorba, despot  ve can yakıcı olmayacağım, kararlarımı edepsizce uygulamayacağım, ağırbaşlı olacağım ancak asla kendini beğenmiş tavırlara girmeyeceğim, arkadaş canlısı davranacağım ama yalpak olmayacağım,her zaman sakin sessiz ama çok dikkatli davranacağım.

12-Birlikte çalışacağım, uyumlu olacağım tüm uyarıların bizlerin daha iyi olması için yapıldığına inanacağım.Konuşmalarıma dikkat edeceğim son derece olumlu ve başkalarına yararlı fikirler ileri süreceğim.

13-Görev süresince asla alkol vs gibi dikkatimi dağıtacak içecekler kullanmayacağım.

14-Hangi görev verilirse yapacağım.Spesifik maç yönetimi istemeyeceğim.Özel bir konuma yerleşmek için ricacı olmayacağım.Verilen görevleri önemli veya önemsiz olarak değerlendirip davranış olarak tepki vermeyeceğim.

15-Diğer hakem arkadaşların kararlarına karşı eleştirisel olmayacak tenkit etmeyeceğim.Toplumda hakem arkadaşlarımı eleştirmeyeceğim.Her zaman için bir bütünün parçası olarak onları savunacağım.

16-Karşılaşacağım tüm güçlüklerde onurlu olacak üstesinden geleceğim.Asla yılmayacak vazgeçmeyeceğim.

17-Dost canlısı olacağım.Organizasyon emniyet güçlerinin işini kolaylaştıracak şekilde çalışacağım.

18-Hakkımdaki eleştirileri kimden gelirse gelsin haklı bile olsan dikkatli dinleyeceğim.Herkesin fikirlerini saygı ile karşılayacağım.Asla polemiğe girmeyeceğim Onlara kararımın doğru olarak alındığını samimi şekilde izah etmenin yollarını bulacağım.