Altın Vuruşun yapıldığı 4. raunttun özelliği

TaeKwonDo'nun gün geçtikçe kuralları değişecek ve seyir zevki daha güzel bir spor haline getirilecektir.Altın Vuruş denilen ve beraberlik halinde 4, raundun yapılmasını esas alan kuralda bu uygulamalardan biridir.
Altın vuruşun uygulandığı ve galibi tespit eden 4. raundun en önemli özelliği yapılan ilk üç raunttan bağımsız olmasıdır.
Diğer üç raunda üstün bir maç sergilemiş olabilirsiniz.Vuruşlarınızı teknik puanlarla almış ancak puan kaybınızı yere düşerek, ringden çıkarak gibi cezalarla kaybetmiş olabilirsiniz. Daha üst  seviye yapılması zor teknikleri siz uygulamış olabilirsiniz. Ancak 4. rauntta kalmış iseniz bunların hiç biri dikkate alınmaz.Bu raunttaki performansınız müsabakayı etkiler
4. rauntta beraberlik durumu söz konusu ise sadece bu raunttaki üstünlük ve baskı kuran sporcu galip ilan edilir.
Bu kuralı bilmeyen ve diğer ilk rauntlardaki üstün tekniklerine güvenen çok sporcu bu şekilde müsabaka kaybetmiş ve kaybetmelerine anlam verememişlerdir..
Bu nedenle 4. rauntta ya vurup puan almanız yada sürekli olarak baskı kurmanız gerekir.Duran ve müsabakanın bitmesini bekleyen sporcunun kaybedeceği açıkça ortadadır.Elbette 4. raunt son derece risklidir hemen sonuca gitmek için acele  edip saldıran sporcunun kaybeder.Çünkü karşısında en az onun kadar teknik bir sporcu vardır ki maç bu rauntta kalmıştır.Puan almaya çalışın ama asla aceleci olmayın..
Altın vuruşun olduğu rauntta asla sabit durmayın. Sürekli hareketli olun ve geri kaçmayın.Rakibe baskı kurup teknik yapmasanız bile yapacağı izlenimini oluşturun ve bunda asla rakipten geride kalmayın.
Her an için bu raunttun da beraberlikle bitebileceğine hazırlıklı olun.
Maç bitiminde  kendinizi beğenmediğinizi ifade eden tavırlara girmeyin.Neden şunu yapamadım gibi pişmanlık içeren el kol hareketleri "kaybetmeyi kabul etmişiniz" görüntüsü doğurur.Çünkü sonuçta maç berabere sonuçlanmıştır ve en az %50 şansınız vardır.Unutmayın hakemler o anda sizi gözlüyorlar ve onlarda insandır.Hakemlerin işini kolaylaştırmayın.