Antrenörün Müsabakaya Etkisi

Spor yapanlar
1-Zevk ve eğlence için spor yapanlar
2-İyi bir spor perpormansını ciddi olarak iş edinmiş olanlar
diye ikiye ayrılırlar.
İlk guruptakiler forma kavuşmak için spor yaparlar
ikinci guruptakiler ise spor yapmak için,için forma kavuşmak isterler.
Önce hangi gurupta yer alacağınıza karar vermelisiniz.Eğer sporu hobi ve vucut sağlığı için yapıyorsanız önemli değil.Ama sporu iyi bir müsabık olmak ve dünya ringlerinde söz sahibi olak için yapıyorsanız bu yolda en yakın dostunuz ve can yoldaşınız hemen her maçta arkanızda yer alan antrenörünüzdür.

  Unutmayın bu yolda ne kadar tecrübe edinmiş olursanız olun müsabakada en büyük destekçiniz ve yardımcınız antrenörünüzdür.Gerek müsabakaya hazırlarken yapacağı motivasyon,gerek maç içerisinde yvereceği taktikler ve gerekse müsabaka sonunda psikolojik yıkıma giren sporcuya vereceği mental takviye ile antrenör sizin baş danışmanınızdır.
   Maçı asla tek başınıza kazanamazsınız.Müsabakaya eğitmeninizle birlikte çıktığınızı ve onunla birlikte maç yaptığınızı unutmayın.
  Nekadar tecrübeli bir sporcu olursanız olun rakibin maç içerisinde size karşı uğguladığı taktiği çözmekte yetersiz kalırsınız.Çünki müsabaka içerisindeki sporcunun rakip ataklara hazır olmak ve karşı atağa kalmak için için içinde olacağı motivasyon ve dikkat buna engel olur.Seyircinin yapacağı aleyte tezahürat,hakemin vereceği olumsuz bir faulun demoralize etkisi,rakibe verilebilecek bir puanın ters psikolojik etkisi sizi bir anda müsabaka dışına itiverir.Kendinizi müsabakaya veremez ve rakibi çözmekte geç kalabilirsiniz.
Çünki rakibi en geç ilk raund sonunda size karşı yapabileceği en azami tekniklerine kadar tanıyabilmelisiniz.
işte bu konuda antrenörünüz devreye girer.
Müsabaka sırasında asla antrenörünüzden uzakta maç yapmayınız .Antrenörünüzün maç arasında vereceği taktiklere devamlı uyunuz.Bu konuda antrenörünüzle müsabakaya hazırlanırken hangi komutlarda hangi hareketi yapacağınızı biliniz.Rakibiniziz, antrenörünüzün size vereceği komutları bilmemesi ve anlamaması lazımdır.
İlk raund sonunda köşenize gittiğinizde Antrenörünüzün size vereceği taktiklerin altın değeri vardır.Maçın kader anı 2, raundur.Bu raunda hemen hemen üstün olan sporcu kendini belli eder.Denk spporculardan  iyi taktik alanı ve o taktiği uyğuluyanı hemen ortaya çıkar.Üstünlüğün size geçmesini sağlar.
Müsabaka esnasında bu nedenle bir kulağınız devamlı antrenörünüzde olmalıdır.Kesinlikle tribünden sporcu arkadaşlarınızın veya seyircilerin vereceği yerli yersiz sözlere kanmayınız.Sadece antrenörünüze kulak veriniz.Müsabakada puan olarak geriye bile düşşeniz verilen taktik işe yaramıyor diye vazgeçip demoralize olmayınız.
Maçı kaybettiğiniz anda.Antrenörün maçla ilgili yorumlarını iyi ezberleyip hatalarınızı gelecek sezonda kapatmaya çalışınız.
Unutmayın kötü antrenör yoktur.Tüm hocalarımız federasyonun eğitim faaliyetlerinde yetiştirilip size sunuluyor.Yani kötü olanın kim olduğunu anladınız.Çok çalışınız ve sezona iyi girmeye çalışınız.