Müsabakada Bağırma

UNUTMAYIN TAEKWONDO MÜSABAKALARINDA BAĞIRMAMAK ÇALGISIZ DÜĞÜNE BENZER
bagir.jpg (18033 bytes)Taekwondoda uygulanan ve halk arasında konsantrasyon olarak adlandırılan bağırmanın çok büyük bir önemi vardır.
Do sporu yapanlarda Teknik çalışılırken veya müsabaka esnasında genellikle AI..İA..,KIA,HUA,HAY .CIAA,,diye bağırıldığını duyarsınız.Tabi bu bağırış tekniklerinin aslında hepsinin birer kelime manası karşılığı vardır.Ancak sporcularımız bunları bir nara türü olarak söylerler.
Sporcular manalarını bilmeselerde ,kendilerine güven duyduklarını belirtmek amacıyla bu naraları atarlar.
CHİ çincede iç kuvvet ,boşalma,nara,sıkışım vs anlamlarına gelir.Asya ülkelerinde CHI ile ilgili eğitim merkzleri vardır ve bu merkezlerde günün tresinden kurtulmak amacıyla problemli insanlara CHI teknikleriverilmektedir..Polisöğretmen,bankacı ,sporcu gibi steresli insanlara bu medotlar verilmektedir.
CHI tedavi usulunde en önemli yapılması gereken iş yanlız kalınınca kendi kendine bağırılmasıdır.Bu belki komik gelecek ama CHI tedavi usulu budur.bazen televizyonlarda .asya ülkelerinde en iyi bağırma yarışmaları düzenlendiğini veya en iyi ağlama yarışmaları düzenlendiğini görürsünüz.Bunlar aslında birer tedavi ve boşalma seanlarıdır.
bagir1.jpg (5835 bytes)Taekwondoda bağırmanın müsabaka ve anrteman esnasında önemli bir yeri vardır.
1-Antremanlarda bağımanız kendinizi attığınız tekniğe vermenizi sağlar.Vucuttaki statik elektiriğin atılmasına yardım eder..Günlük yaşamdan gelen problemlerinizi düşünmenizden alıkoyar.Gücü maksimum noktada toplayabilecek kontrasyonu sağlar.Çevreyle ilginizi keser.
2-Kişinin çevre ile uyumu sıkılganlık duygusunu üzerinden atmasıyla orantılıdır.Bir kişiye toplum içinde yüksek sesle bağırın deyin asla bağıramaz.Çalışmalarınızı devamlı bağırarak yapın.Salondaki bu serbestlik ve sıkılganlıktan uzak tavrınız ,müsabakarada sizi çok serbest ve rahat yapacaktır.
3-Bağımanız.kendinize güven duyduğununuzun ve bu sporda belli bir mevkide olduğununuz işaretidir.Kendine güven duyan sporcular genelde çok bağırır.Yeni müsabık bile olsanız bağırmanız ve cazgırlık yapmanız usta bir rakibe karşı bile durumunuzu gizler.
4-Müsabakaya bağırarak başlamanız .üzerinizde olan stresi atmanızı ve o anda seyirci,antrönür ve  çevre baskısını atıp maça konsantre olmanızı sağlar.
5-Maç esnasınsa sürekli bağırın:teknik atarken olduğu gibi teknik atmayacaksanız bile atar gibi yapıp bağırın.Çünki genelde sporcular teknik atarken bağırırlar.Yani bağırdığınız anda rakip sizden bir teknik gelecek endişeşine kapılarak dikkati sizden gelecek saldırı üzerine toplar.Bu ondaki saldırıya hazır olan konsantrasyonu bozarak dikkatini dağıtır.Böylece hem rakibin dikkati dağıtıldığı gibi,yapacağınız harekette rakipten gizlenmiş olur.Misal olarak 2-3 kez teknik çıkar gibi yapıp bağırırken ,diğerbir anda  bağırırken rakip gene boşa bağırdığınız zannı ile boşa düşecek o anda teknik çıkabileceksiniz.Çıkamasanız bile refleks olarak rakibiniz devamlı tedirgin duracaktır.
6-Rakipten eknik geldiğini hissettiğiniz anda bağırın.Bu rakibin bir anda dikatinin bozulmasına ve tekniğe konsantre olmamasına neden olacaktır.Savunmada daha net teknik çıkarmanız kolaylaşacaktır.
7-Teknik attıktan sonra bağırmanız ,yaptığınız tekniği hakemlere göstermede size yardıncı olacağı gibi,rakibin puan alacağı tekmeyide hakemlerden gizleyebilecektir.Hakemlerin gözü genelde çok bağıran sporcudan yanadır:Hele maçlar uzun sürer hakemler köşelerde uyuklamaya başlarsa ,sizin sesinizle uyananacaklardır,buna emin olun.
8-Berabere biten raundlarda ki üstünlük puanlarında hakemin dikkat ettiği hususlardan biride sporcnun bağırması ve cazgırlığıdır.Çünki çok bağıran sporcu müsabakayı süslemeye çalışan sporcudur.
UNUTMAYIN TAEKWONDO MÜSABAKALARINDA BAĞIRMAMAK ÇALGISIZ DÜĞÜNDE GÖBEK ATMAYA BENZER