Chik-Gi ile rakipten puan alabilmek
(Bu yazı ABD den Arto Zakaryan hocamızın sitemize hediyesidir.)

Chik-gi (ax kick-yukarıdan aşağı tekme) ile puan almak
Kafaya atılan tekme ile puan almak Taekwondoda önemli olduğundan dolayı chik-gi güzel bir teknik olarak kabul edilir
Yalnız bu tekniğin en önemli zaafı,ne yazık ki rakibinizin bundan haberdar olabilmesidir. .Herkes bu tekniği çok iyi bildiği için bu tekmeye hazırlıklıdır.Ve genelde maç içinde atılacak bir Chig-gi den rakip anında haberdar olup tedbirini alacaktır.
Bu tekniği uygulayabilmek için rakibinizin dövüş tekniğini çok iyi bilmeniz gerekli.O stile göre bu tekniği kullanabilmelisiniz.
Rakibin 3 çeşit dövüşme stili vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz.
A) Müdafaa stil:Rakibiniz savunmada sizin hücum etmenizi bekler
B) Saldırgan stil:Rakibiniz devamlı olarak hücum eder (azgın bir boğa gibi)
C) Tuzakçı stil:Rakibiniz hücum edecekmiş gibi hareket ederek sizi tuzağa düşürür ve ondan
siz bos bulunduğunuz anda hücum eder
A) Müdafaa stili:Bu stil ile dövüşen rakibinize karşı sizin tuzakçı stili ile dövüşmeniz gerekir.Devamlı dans ederek rakibinin zonuna girip çıkınız. (zon rakibinizin size  uzanıp tekme atabileceğin alan oluyor) Bunu yaparken rakibinizin size tekme atmasını sağlayınız. Aldatma tekmeleri ve yahut vücut hareketleriniz  ile bunu yapabilirsiniz.Tekmenin geldiğini gördüğünüz anda içeri doğru girip ve chik-gi (Nöryo-Chagi)tekmeni kafasına indirebilirsiniz.Rakip size tekme atmadan boşa düşmeden bu harekete pek girişmeyiniz.
B:Saldırgan stili:Bu stil  ile dovüşen rakibinize karşı sizin müdafaa stili ile dövüşmeniz gerekir.Vücudunuzu hafifçe öne eğerek öndeki ayağına ağırlık veriyormuş gibi hareket ediniz,bu rakibinizin size saldırmasını sağlar,Saldırdığı anda hafifçe geriye çekilerek chik-gi(nöryo cahagi) tekmenizi rakibinizin kafasına indirin.
C) Tuzakçı Stili: Bu stil ile dövüşen rakibinize karşı sizin saldırgan stili ile dövüşmeniz gerekir.Amacınız rakibinizin sizi sizi aldatıp tuzağa düşürmüş zannetmesi ve size saldırmasıdır.Yakın dövüşün, bu suretle fırsatı yakaladığınız anda saldırın.Unutmayın ki rakibinizin en zayıf olduğu an seni aldatmak için tuzak kurduğu zaman senin saldırmadığın zamandır.(veyahut konsantrasyonunu kaybettiği an)Açığını yakaladığınız anda harekete geçiniz ve chik-gi(nöryo-Chagi) tekmesini atmaya hazır olunuz ki ardı ardına 2-3 tane tekme atabilesiniz.