geri2.jpg (13970 bytes)Müsabakada geri çekilme nasıl olmalıdır.

Taekwondo müsabakasında hızla ileri atılma ile geri çekilme hareketleri son derece zor öğrenilen tekniklerdendir.Çünkü denge durumu kaybedildiği için çok iyi bir koordinasyon gerekir.İleri atılma
Rakibe tekme atmada yada saldıran rakibi karşılamada kullanılır.
İleri atılma veya geri çekilmedeki fark zıt yönler oluşundandır.Değilse tatbik edilen hareket tarzı hemen hemen aynıdır.
Hızlı bir şekilde rakibe atılmak için yapılması gereken temel ilke duruş pozisyonunun ve mesafeyi yi ayarladıktan sonra devamlı dans pozisyonunda davranmaktır.hızlı atılmanın en önemli şartlarından biri ayaklar üzerinde sürekli yaylanmak ve vücut elastikiyetini kaybetmemektir.
Hızlı ileri atılmamak için ön ayağı 8 cm kadar öne atmakta fayda vardır.Bu davranış 1-Vücudu yönlendirmeye 2-İyi bir vücut dengesi sağlamaya yarar.
Daha hızlı bir reaksiyon için öndeki elinizi yukarıya ve biraz geriye kaldırınız.Bu tıpkı bir ipteki sarsıntı gibi bir güç momenti ortaya çıkarır.Elin geriye çekilmesi ayrıca hareketin biz öncesinde rakibimiz amacını saptırmaya ve zamanlamasını bozmaya yarar.Elinizi yukarı geri çekerken kalçanızı hafifçe öne alınız.
Böylece arkadaki bacak öne çekilmiş olur.Kısa bir süre önce vücut ağırlığı öndeki bacak üzerindedir.Tam bu sırada vücudu öne sürmek için bacak uzatılır.Havada kayarken arkadaki bacağınızı öne de alabilirsiniz.
(Bu anlatılanlar teorik olarak kafanıza yatmayabilir.Pratik olarak çalışmalar yaparsanız Rakibe atacağınız bir paldindegeri1.jpg (13903 bytes) ,burguda veya kombine bir harekette gerekli saniye miktarını yarı yarıya azalttığınızı fark edersiniz)
Hızlı ileri atılmada en az iki adımlık bir mesafe çok basit bir sıçrama ile yapılabilir.
pratik olarak 2,5 metrelik bir mesafe 3/4saniyede alınabilir.Yapılan bir burgu palding için 2,5 metrelik bir mesafe 1,5 snde alınabilir.
Hızla geri çekilmede de hareketi öndeki ayak başlatır.Bunu bir kaç salise içinde arkadaki ayak izler.Öndeki ayak yerleştirilmeden arkadaki ayak geri çekilirse öndeki ayak doğru yerleştirilemez.Süratle geri çekilme hareketinden sonra hemen duruş pozisyonu alınmalıdır.
Geri çekilme veya ileri atılma hareketi ayaklar üzerinde kayarcasına yapılmalıdır.Ayakların taşıma kapasitesini ve dengesini ayarlamak için en iyi yöntem gölge boksu veya ip atlamaktır.çalışmalarda daha ziyade bir yay gibi fırlayıp geri çekilmeye geri3.jpg (16324 bytes)çalışılmalıdır.Vücut ayaklar üzerinde son derece hafif durmalı  bırakıldığı zaman fırlayacak görüntüsü hakim olmalıdır.Kişi ayak tabanı üzerinde kaymalı,ayaklar biraz kıvrık olmalı ve arka topuk hafifçe kaldırılmalıdır.
Uzun adımlardan kaçınınız.Uzun adımlar vücut ağırlığının bir ayaktan bir anda öbür ayağa yüklenmesine ve bu nedenle burkulmalara neden olur.Bu esnada da vücut dengesini kaybeder ve saldırıya açık hale gelir.
Hareketleri sıçrayarak yapmayınız.İki ayak dar bir mesafede bir dansçının zemin üzerinde kaymasına benzer şekilde yapılmalıdır.