Taekwondoda Antrenörün
Müsabaka Sahasına Getirecekleri

Turnuvalarda antrenörlerin,sporcularına maç esnasında ve devre aralarında yardımları çok önem taşır. Müsabaka antrenörlüğü özel bir önemolimb.jpg (17094 bytes) taşır.Dojangtaki normal bir asistan antrenörlükten farklıdır.Tüm kuralları bir hakem titizliğinde bilinmesi ve pratik edilmesi gerekir.Bu nedenle WTF her yıl düzenli müsabık antrenörlüğü kurslarından geçmeyen antrenörlere müsabakalara çıkma yasağı getirmiştir.T.T.F ( Türkiye Taekwondo Federasyonu) da yıllık kurslar düzenlemekte ve bu kurslara katılmayanlara müsabakaya çıkma yetkisi vermemektedir.
Antrenörler çanne ve babaların çoçukların müsabakaları için istediği tüm  mükemmel olumlu şartları yerine sağlamak zorundadırlar.Sporcu velileri bir döğüş sporu olan taekwondo müsabakasında antrenöre çoçuklarının emniyeti bakımından çok güvenirler.Antrenör sporcunun maç esnasındaki kılık kıyafet donanımından, müsabaka kurallarına uyumuna, puan farkını korumasından.aleyhe giden bir maçın çevrilmesine kadar her şeyini yönlendirmekle yükümlüdür.Gerekirse sporcusunun sağlığı açısından maçı yarıda bıraktırmak gibi önemli bir görev ifa eder.
Burada bir antrenörün müsabaka salonunda bulundurması gerekli araç ve gereçlerin bir listesini vereceğiz.
Bunlar size basit ve unuutulmayacakmış   gibi gelir.Ama üsabakalarıbir gözünüzde canlanddırın.Maç esnasında havlu arayan antrenörler, sporcusu yaralanınca trübünlerden sprey isteyen antrenörler, maçtan 15 saniye önce su şisesi veya koruyucu başlık arayan antrenörler gözünüze çarpmadımı..Bu plansızlığın ve programsızlığın bir neticesidir.Bu şekilde davranan bir antrenör trübünden maç seyredev sporcu velisine ne kadar güven verebilir.

1-KAĞIT KALEM
Maç skorlarının tutulması, rakip sporcuların açılarının yazılacağı veya itiraz halinde dilekçenin hazırlanacağı beyaz kağıt ve tükenmez kalem.
2-SU ŞİSESİ
Devre aralarında sporcunun su ihtiyacının karşılanması için saf su,içmek veya ağızı çalkalamak için kullanılır.Sporcuyu canlanddırır ve kendine getirir.
3-HAVLU
Raund aralarında sporcunun terini silmek için şarttır.Ayrıca sporcunun   sarılmalardan yere düşmelerden oluşan koruyuculardaki nemi almak için kullanılır.
4-SOĞUTUCU SPREY
İncinmelerde müsabakaya devam açısından sporcuyu rahatlatan bir faktör olarak devre aralarında kullanılır.

5-BEYAZ ATLET BANDI
Bu beyaz band eller,ayaklar ,parmaklar,diz incinmelerinde devre aralarında sarmak ve müsabakaya devamını sağlamak için kullanılır.
6-TIRNAK MAKASI
Sporcuların el veya ayak tırnaklarının kesimi içim şarttır.
7-MÜSABAKA KURALLARI KİTABI
Antrenörlerin bir itiraz halinde ellerinde bulundurması gerekli olan bir mallzemedir

8-ANTRENÖRLÜK BELGESİ
9-SPORCULARIN LİSANS VE KİMLİKLERİ
10-PARA
Bir itiraz halinde teknik heyete dilekçe belli miktar para karşılığında olur.Anında bu parayı temin için yanınızda olması şarttır.