Göz kontağını kullanarak üstünlük sağlama

Kendinizi korumak için gözlerinizi verimli kullanmak:
düşmanca tavırlı kişi veya tehlikeli olaylarla yüz yüze kalındığında nereye bakılacağını bilmek son derece önemlidir.Genellikle çalışmalarınızda çok nadir olarak öğretilir. Bu çok ihmal edilen ciddi bir durumdur.Çünkü gözlerinizi (bakışlarınızı) en doğru şekilde kullanılmasını bilmekle utanma duygusundan kurtulabilir, hedefinizin gözünüzden kaçmasını engelleyebilir ve daha önemlisi burnunuzun görüşünüzü engellemesine mani olabilirsiniz.
  Nereye ve nasıl bakılacağını izah etmeden önce şunu akılda tutmanız gerekir ki; "Yüz yüze" gelmek demek rakiple veya karşıdaki kişi ile burun buruna değecek kadar sert bakışlarla yaklaşmak değildir.Her zaman için mesafe korunmalı yani bir kol mesafesinde biraz daha fazla bir mesafeyi muhafaza edilmelidir.Bunu sizin ile konuşan her kişi ile korumalısınız.Sadece müsabaka değil, sokak dövüşü veya saldırılarında değil dostane ilişkilerde bile esas budur.Yani karşınızdaki kişilerle bir kol mesafesi (kolunuzu uzatınca karşıdaki kişiye değmeyecek kadar bir aralık) kadar bir mesafe her zaman için olmalıdır.Yanınıza yaklaşan yüzüne dövme yaptırmış motosikletli kaba giyimli kapkaççı olabileceğinden şüphe ettiğiniz biri de olsa veya çok yaşlı ve sizden yardım isteyen bir bayanda olsa bu emniyet mesafesini her zaman korumalısınız.
  Adetlerimizde genelde bir kişi ile konuşurken kişinin gözlerine bakmak bir adettir ve saygının ifadesidir.Uzun üre göz kontağı kurulmaması demek karşıdaki insana değer vermemenin, onunla ilgilenmemenin ve olumsuz bir tavır takınmanın bazen de sinsilik ve ikiyüzlülüğün ifadesidir.
  Sadece dostluk ilişkilerinde değil sokakta düşmanca tavır sergilen bir kişi ile karşılaştığınızda konunun patlama noktasında göz kontağınız düşmanın yapacağı hareketler ve niyetini anlama hakkında size ipuçları verir.
   Karşıdaki kişye bakarken size  gerek toplumda medeni ilişkiler için ve gerekse düşmanlık besleyen kişilerin niyetlerini anlamada ve korunmada avantaj sağlayacak bölge : Üçgensel alan diye kabul edilen bölgedir.

ÜÇGEN:
Aynada kendinize bakınız.Çene ucunuzdan aynadaki aksinizin iki omuz kenarına uzanacak iki düzgün çizgi hayal  ediniz.Ayrıca aynadaki aksinizin  iki omuz kenarından birbirine bir düz hat çekiniz.İşte bu üçgensel bölge gerek dostluk ilişkilerinizde ve gerekse bir düşman ile karşılaştığınızda bakacağınız ve asla gözden düşürmeyeceğiniz sahadır.Hele düşmanla bir aksiyon el harekete dönüşecek (kavgaya) hararetli tartışmada bu bölgeyi görüş alanınızda tutmanın bir mecburiyettir.
Çünkü aynada kontrol ediniz.Yumruk atmaya bira teşebbüs ettiğiniz zaman bu üçgen de ne gibi değişiklikler meydana geliyor.Aynadaki aksinizde Omuzlarınız bu üçgene göre hareketlenmesi nasıl oluyor.
Yine ayağınızı yerden 2 veya 5 santim kadar kaldırınız ve omuzlarınızın konumunda oluşan değişikliklere bakınız meydana gelen değişiklikleri inceleyiniz.
Yine sağ tarafınıza kaçmaya hareketleniyormuş gibi yaparak çizilen bu üçgendeki değişmeleri inceleyin.Yapabileceğiniz her hareket formlarını deneyin ve teşebbüs halinde iken bu sahadaki değişimleri inceleyin
Yüksek seviye boksörler ve dövüş sanatçıları rakiplerinin yapacağı hareketi omuz hareketlerinden çıkartırlar ve ona göre tavır alarak karşı hareketlerini yaparlar ve bu omuz hareket antrenmanı üzerinde çok sıkı çalışırlar.
 Sürekli olarak karşımızdaki kişiniz iki omuz arasındaki hatta mı bakacağız?Hayır.Bakışlarımız bezen rakibin gözlerine kilitlenmeli ve bazen de omuzları arasındaki hatta bakmalıdır.Yani bu belli sıra dahilinde olabilir. Sürekli göz kontağı kurmak zordur ve bunu omuzlar arası kontak ile değiştirerek fasılalı yapmalıyız.Fakat göz kontağı kursak bile bir monitör gibi üçgensel sahayı hep dikkate almalıyız.Çünkü bu bölgedeki hareketlenmeler bize ne yapmamız gerekenler hakkında çok güzel ipuçları verecektir.

ÜÇGENSEL BÖLGEDEKİ HAREKETLERİ OKUMA:
Burada üçgensel bölgedeki değişikliklere bağlı olarak karşıdaki kişinin yapması olağan hareketlerden bahsedeceğiz.
*Karşınızdaki kişinin omuzları ve göğsü bir parça saat yelkovanı tersinde dönerse ( sağ omuzu biraz geri sola  kayarsa) sizin göğüs veya başınıza sert bir yumruk atacaktır.
*Karşınızdaki kişinin göğsü saat yelkovanı ters istikametinde (sola) döner ve omuzu yere inerse büyük ihtimal sizin karın kısmınıza bir yumruk atacaktır.
*Karşıdaki kişinin göğsü ufak fasılalarla her iki yönde hareketleniyorsa ve omuzları sağa sola ufak hareketlenmeler yapıyorsa biliniz ki size iki elle çift yumruk atacaktır.
*Kişinin sağ omuzu geriye hareketleniyor ve göğsü saat istikameti tersi (sola) dönüyorsa size büyük ihtimal sağ tekme gelecektir.
*Kişinin sol omuzu geriye hareketleniyor ve göğsü saat istikametinde (sağa) dönüyorsa size büyük ihtimal sol tekme gelecektir.
*Eğer üst vücut kısmı yani omuzları aniden yükseliyorsa büyük ihtimal sizi itmeye çalışacak veya iki yakanızdan tutmaya yeltenecektir.
 Bu hareketleri partnerinizle çalışın ve detaylı olarak öğrenin.

KARŞIDAKİNİN NEFESLEŞMESİNİ İZLEYİN:
Karşınızdaki kişinin nefes alışını kontrol etmek,size çok önemli ipuçları verir.Eğer rakibinin çok kuvvetli nefes alıp veriyorsa bu çok sert bir atak yapacak demektir.Bunu şahsın üçgensel bölgesini sürekli takip ve kontrol ederek anlayabilirsiniz.nefes alınırken veya nefes çekildiğinde atak gelecek demektir.Rakibiniz eğer kuvvetli nefes vermeye başlamışsa bu onun en zayıf anıdır ve genellikle saldıramaz.Demek ki kuvvetli nefes alınma anı rakibin en tehlikeli anıdır ve tedbirli olmanız gerekir.Yine kuvvetli nefes verme anı ise en zayıf anıdır ki saldırıp neticeye ulaşabileceğiniz anlardır.Yani rakip d4rin nefes verdiği ve göğsü indiği anda saldırı yaparsanız onu en zayıf anında yakalarsınız. Kişiler koşarken , dövüşürken veya aşırı heyecanlandıkları anda derin derin solurlar.Bu anlarda nefes alış verişleri iyi takip edilmelidir.Ve tekniğinizin başlangıcı onun nefes verdiği anda olmalıdır.

RAKİBİN GÖZLERİ:
İyi sokak dövüşçüleri gözlerini aldatıcı olarak nasıl kullanmaları gerektiğini çok iyi bilirler.Aniden sizin alın kısmınıza bakalar ,yanıltırlar ve aniden kasık kısmınıza tekmeyi yapıştırlar. Veya tersine olarak sert bir ifade ile sizin kasıklarınıza bakar gibi yaparlar ancak bu kez başınıza sert bir yumruk atarlar.
Yani bir sokak saldırısında sıkıştırılırsanız, kişi kasığınıza bakarsa başınıza ,alın kısmınıza bakarsa büyük ihtimal kasıklarınıza bir darbe gelecek demektir.
 Eğer bir kişi bakışlarını karşıdaki insanın gösterdiği istikamette odaklarsa o kişiyi yanıltmak çok kolaydır.Sihirbazlar bunu çok iyi yaparlar.Basit el hareketler ile sizin bakışlarınızı başka bir objeye odaklarlar.Beyninizde odaklandığınız yerin görüntüsü oluşurken  Yaptığı diğer işi görüş sahanızda olsa bile göremezsiniz.Sonuçta da sihirbazın o işine zaman yaptığına akıl erdiremezsiniz.Halbuki her ikinizi karşıdan seyreden üçüncü bir kişi tüm olayları açık seçik görebilir.
Bunu sokak dövüşçüleri de iyi yaparlar.Kapkaççılar sizi bir an işi başka bir şeye yöneltirler ve hırsızlıklarını yaparlar.
Bu taktiklerin kötü bir kurmanı olmamak için,hem arka tarafınızı kontrol etmeniz ve hem de ön kısımda şüpheli şahsın "üçgensel" bölgesini çok iyi gözlemlemek gerekir.Bu kontağı asla kaybetmezsiniz tüm aldatıcı taktiklerine önceden hazır olursunuz.Yüz veya göz ifadeleri kişinin niyetini atak mı yapacak veya kaçacak mı ortaya koyar.Keskin bir nefes alır ve gözlerini kısarak bakar ve yüz ifadesi sertleşir dişlerini gösterir ise muhakkak bir atağa hazırlanıyordur.Özellikler sizin silahınıza dikkatli bakıyorsa ( bu elinizdeki sopa olabilir veya çalınmaya elverişli çantanız ,cep telefonunuz vs. olabilir.Eğer kişi sağa sola bakınıyorsa bu ya size karşı silah olarak kullanacağı bir silah yada kaçabileceği bir istikamet arıyor anlamındadır.
  Bu açık göstergeler ışığında gözlerinizi illa rakibin gözüne takıp kalmayın.Çünkü rakibin tek başına gözleri bir şey ifade etmeyebilir ,yapmanız gereken "üçgensel" diye tarif ettiğimiz bölgeyi kontrol etmenizdir.

ALMAN ÇOBAN KÖPEĞİ BAKIŞI:

Bu bazen "bin yard bakışı" diye de adlandırılır.Bu bakış tarzında sadece bir objeye bakış değil o objenin de içinde olduğu bir alana komple bakış söz konusudur.Yani karşınızdaki insan direk olarak size bakmaz ancak bakışları içinde sizde varsınız demektir.Bunu anlayabilirsiniz.Parkta otururken biri size bakıyor ama sık göz kontağı yapıyorsa bundan rahatsız olur ve adama "ne bakıyorsun kardeşim" diye çıkışırsınız.Ancak biri sizin olduğu tarafa bakıyor olabilir ancak size bir kontağı direkt yoksa bundan rahatsız olmazsınız.Halbuki her iki kişide sizi aynı oranda görüyor demektir.
Bunu alman çoban köpekleri veya Kangal köpekleri çok iyi yaparlar.Asla saldıracakları objeye bakmazlar ,o objenin olduğu bölgeye dalgın dalgın bakarlar.Bu onların objeye dikkat etmedikleri anlamına gelmez.Çünkü objenin en ufak bir hareketinde üzerine atılarak onu parçalarlar.Bu onların niyetlerini saldıracakları kişiden gizlemek içindir.
Bu bakışa rakibi "göz hapsinde" tutma diyebiliriz.Bu bakışları rakip asla çözemez.Sizin ne yapabileceğinizi anlayamaz.Bakışlarınız onu tedirgin etmez ama sürekli bir beklenti ve şüpheye sokar.

BOŞ VE ANLAMSIZ BAKIŞ:
Rakibinizle konuştuğunuz esnada ,kişinin gözleri aniden balıklarınki gibi yassılaşır durumda ise ,gözlerinde bir canlılık varsa ve vücudu hafifçe bir yana yatmış vaziyette ve gevşek durumda ise kişinin aniden patlayıcı bir hareketine hazır olmalısınız.Kavgaya girmek veya kaçmak için yüksek oranda adrenalin salgılanmış demektir.Sizinle hala konuşuyor olsa bile atak yapacak veya sizin bir atağınıza direnç gösterecek demektir.Bu kişiler masada oturuyor vaziyette iseler ellerini masa kenarına koymalarına dikkat ediniz ,o masayı size doğru itecek veya sandalyeye tutunmuşlarsa onu size atacak demektir.
Vücudunun hafifçe seğirtilmesinin  bir göstergesi rakibin saldırı yapacak veya kaçacağı göstergesidir.Kişi ile konuşurken bu seğirtmeyi hissettiğiniz anda (tabi ki rakibin üçgensel sahasını sürekli kontrol ediyorsunuz ) gardınızı alınız çünkü yüksek adrenalin salgılıyor ve dövüşe hazır halde demektir.

SİZİ BOŞ VERİYOR VE ALDIRMAZLIKTAN GELİYORSA:
Size aldırmayan ve boş veriyor görünen rakibe karşı çok dikkatli olmalısınız.Sizin komutlarınıza aldırmıyorsa veya dur dediğinizde durmuyor ve yoluna devam ediyorsa veya yaptığı kötü bir işi yapmaya devam ediyorsa dikkatli olun çünkü bu duymadığı anlamında değildir.İkazınızı tekrar etmeye gerek olmadan gerekli hamlenizi önce siz yapınız.Çünkü ondan aniden bir darbe gelecek demektir.Beklemesinin ve aldırmamasının nedeni gerekli saldırı mesafesine yaklaşmanız içindir.Diyelim ki apartmanınıza girdiniz merdivenleri çıkarken yabancı birinin bir kapıyı açmaya çalıştığını ve bu esnada etrafa şüpheli baktığını gördünüz.Siz oraya vardığınızda bakışlarında değişiklik olur önüne bakmaya başlar bir tavır sergilerse ve kimsiniz sorunuzu duymazlıktan geliyorsa yanına yaklaştığınız anda vurunuz.Çünkü kaçacak yönü olmadığından sizi duymazlıktan gelen ama yaklaştığınızda size vuracak bir hırsızla karşı karşıyasınız demektir.Anında avantaj sağlayacak en iyi dövüş taktiklerini kullanmanız gereklidir

GÖZLERİ VERİMLİ OLARAK KULLANMAK:
bazen ofis çalışanları (lokanta ,büro ,market vs)sert ve kaba insanlarla karşılaşırlar.sert ve asabi bakışları ve kabalıkları ofis çalışanlarını haklı olarak tedirgin eder.Bu ofis düzenini bozar veya en azından ofis çalışanlarının dikkatini dağıtır.Bazen çalışanlar gözlerini kaçırarak ve başka şeyle meşgul olarak kişinin sertliğinin ve sinirinin geçmesini beklerler.Bu aslında hatalıdır ve içeri gelen kişiye cesaret vermedir.Kesinlikle kişinin gözüne ,elmacıkkemiğine,kaşlarının arasına veya tüm yüzüne bakınız ve hareketlerinden etkilenmediğinizi gösteriniz.Set ve asabi tavrı ile sizden bir şey koparamayacağını bilmelidir.


ANİ BAKIŞ:
Burada siz saldırı duyguları içindeki  rakibin tereddüt ve duraklamasına neden olacak çok basit bir tekniği ifade edelim. Rakiple muhattap olurken onu periferik görüş sahanızda izlerken aniden kişinin gözlerine dikkatlice ve sertçe bakın.Bu ani ve sert bakış kişiyi afallatır ve komutunuza uydurur.

ELLERİNE BAKMAYIN:
Saldırıdan şüphelendiğiniz anlarda size elini el sıkışmak gayesi ile uzatan birine elinizi uzatırken kesinlikle ellerine bakmayın.Siz elinizi uzatırken ve gözleriniz otomatikman ellere odaklanırken aniden bir saldırı gelir.Saldırganların en büyük yöntemlerinden biri budur.Elleri ile dikkatinizi ve bakışlarınızı oraya yönlendirirler.Ya kırk yıllık dost imiş gibi el sıkışmak için elini uzatırlar, yada parmakları ile bir hareket yaparak oraya bakmanızı sağlarlar.Bu oyuna gelmeyin tanımadığınız bir semtte tanımadığınız bir insan eski bir dost gibi yanınıza sokulup sarılmak veya el sıkışmak için üzerinize geldiğinde oyuna gelmeyin.Onu yukarıda dediğimiz gibi savunma mesafesi dışında tutun.Hemen elinizi uzatarak hafifçe iterek mesafe dışında tutun ve resmen tanımadığınızı söyleyin ve ifadelerini uzaktan söylemesini sağlayın.

VURUŞ YAPILAN YERE BAKMAYIN:
Şunu unutmayın asla vuruş yapacağınız bölgeye bakmayın.Sokak serserileri bu konuda çok tecrübelidirler.Nereye baktığınızda ne tür bir savunma yapacağınızı veya nasıl saldıracağınızı çok iyi tahmin ederler.Ya rakibin üçgensel bölgesine bakın yada tüm çevre ve muhiti gözleyin.Bu çevresel bakış açınız belki zayıf olabilir.Bu bir çalışma ister.Bu nedenle kontra yumruklar yiyebilirsiniz.Rakibi bir bütün halinde gzlemleyeceğim derken bir an için onun açılan dizine takılır kalırsınız ama yukarı seviyeden bir yumruk yersiniz.Bu nedenle sizin için hayati olan noktalar rakibin gözleri ve yüzüdür.Rakibin karnına vuruş yapsanız bile yinede göz kontağınızı kaybetmeyin.

  Gerek sokak saldırıları olsun ve gerekse müsabaka için olsun göz kontak çalışmalarınızı sürekli yapın. Antrenmanlarınızda bu konu üzerinde titizlikle durun.