Taekwondoda Hızlı tekme atmak
-Mr. Seok's training know-how Make up of Kicks


Seok Boo KilÇoğu taekwondo antrenörü  tekmelerin nasıl daha hızlı olacağını merak ederler ve daha hızlı tekme atabilmenin sürekli yollarını araştırırlar.Çünkü taekwondoda tekmedeki  en önemli faktör hızdır.Bu konu sitemizde değişik makalelerde işlendi.Yinede hatırlatalım.Kuvvet kütle ve hızın çarpımı ile doğru orantılıdır.Hız ne kadar fazla olursa hedefe çarpan kuvvette o denli fazla olur.Tabi ki öncelikle tekmenin nasıl yapılacağı üzerinde durmak lazımdır.Tekmeler sadece dizin yukarı kaldırılması hadisesi değildir.Aslında tekme sizin düşüncelerinizde başlar.

Siz önce hedefi görür ve tekme atmayı düşünürsünüz.Yani önce tekmeyi zihninize şekillendirir sonra atarsınız.Tüm bu prosedürler çok hızlı yapılmalıdır ki tekmenizde o denli hızlı olsun.

Tekme atmaya karar vermeniz ile tekme atışınız arasındaki zamana reaksiyon zamanı denir.Hareket zamanı ise tekme icra etme süresidir.
Tekme nasıl hızlı olabilir?
   Tekme iki bölüme ayrılabilir.Ön hareket zamanı ve hareket zamanıdır.Ön hareket zamanı rakipten bir sinyal alıp tekme atmaya karar verdiğiniz andır.Burada ne tür bir tekme atacağınız şekillenir.Hızlı bir tekme için bu sürenin çok kısa tutulması ve kararın en doğru olması gerekir.Tekme atıp atmama kararsızlığı veya tekme şeklindeki değişiklik atılan tekniği tamamen bozar.
 Normal bir taekwondocunun reaksiyon zamanı 0,48 saniyedir.Yani 0,48 saniye içinde hangi tekmeyi tekme atacağınıza  karar vermeli ve atmalısınız.Bu tüm tekme süresinin % 63 üne tekabül eder.
Reaksiyon zamanı ,yani karar verme ve uygulamaya başlama zamanı hareket zamanından uzun olmamalıdır.Düşünme ve karar verme  için biyolojik sınır açısından 0,48 saniye süresi uzun bir zamandır.
 Reaksiyon zamanı , tekme süresinden ne kadar kısa tutulursa tekmede o denli hızlı olur.
Reaksiyon zamanının kısa tutulmasındaki en önemli faktör konsantrasyondur.zihninizin son derece açık olması ve aklınızda hedeften başka hiçbir düşüncenin yer etmemesi lazımdır.Yenmek,yenilmek seyirci hakem vs faktörleri aklınızdan silmezseniz net bir karar vermeye de sahip olamazsınız.Pratik olarak müsabakalarda müşahede edersiniz ki. Bir sporcu bazen gereksiz yere rakibinin bir aldatmacası olmadan dahi  kendi etrafında boşa döner.Bu onun reaksiyon zamanındaki hatasındandır.Yani duit chagi veya burgu palding atmaya karar vermiştir.Ancak karar ve uygulamaya başlama anındaki azami limit 0,48 saniyeden aşağı değil 2sn civarındadır. Atmaya başladığında ise rakip geçen 1,5 saniyelik sürede konumunu değiştirmiştir.Bu nedenle hareketi otomatikman boşa düşer.Bunun farkına vardığında da hareketi yarım keser ve daha fazla risk almış olur.

  O günkü enerji seviyeniz ve performansınız ne kadar yüksek ise reaksiyon zamanınızı denli aşağıya çekebilirsiniz. Müsabaka gününe kadar olan beslenmeniz,moral faktörleriniz ve çevresel koşullar bunu etkiler.Müsabakasına 4-5 kilo vererek çıkmış bir sporcuda reaksiyon zamanı diye bir faktör bekleyemezsiniz. Kesinlikle karar verme yeteneği düşer.Hareketleri olduğundan daha yavaş geç ve hatalı yapar ki bu aslında enerji noksanlığının düşünce ve zihin fonksiyonlarını azalttığından olmuştur.

    Uyarıcı veya reaksiyon sayısını azaltmanız lazımdır.Reaksiyon zamanı kontratak yapmak için rakibin kullandığı teknik sayısı ile de ilgilidir.Rakibin farklı teknik ve duruşları sizin zorlanmanıza neden olur.Ancak rakip tek bir teknik üzerine oyununu kuruyorsa bu size bir avantaj olur.Yapacağı tekniği önceden tahmin edebilir ve reaksiyon zamanınızı en aza indirebilirsiniz.Bu nedenle rakip farklı kombinasyonlar deniyorsa kendinizi en sık kullandığı tekniklere konsantre ederek kontra atağınızı onların üzerine oturtunuz.

    Rakibin atağını önceden tahmin etmek yine reaksiyon zamanınızı kısaltır.Bu nedenle rakibi daha öncesinden tanımanız gerekir.Bu nedenle rakibi istediğiniz ve işinize gelen tekniği yapmaya yönlendirebilirsiniz.Buda sizin hazırlıklı olmanıza ve plan safhanızın en aza inmesini sağlayacaktır.
PRATİK:
   Eğer bol pratik yaparsanız her türlü zorluğun üstesinden gelebilirsiniz.Reaksiyon zamanını azaltan en önemli çalışma bol pratik yapmadır.Özel tekniklerinizi çalışa çalışa bir alışkanlık haline getirmelisiniz.Kaslarınız ,kollarınız ayaklarınız ,bacaklarınız ve eklemleriniz bir uyum halinde çalışmaya başlar. Buda hızı artırmada diğer bir faktördür.Reaksiyon zamanı çalışması için basit pratik çalışma şudur.
   Ayakta sabit durunuz ,el çırpma komutunu duyar duymaz koşunuz veya tekme atınız.Yani sabit duran vücudunuzu bir komut ile en kısa sürede harekete geçiriniz.Koşarken yine antrenörünüzün bir el işareti ile veya sesli komutu ile ters istikamete koşunuz.

   Yine antrenörünüz belli el işaretlerini tekniklerin komutu haline getirsin .Misal bir el şaklatma düz tekme, parmak şaklatması duit chagi ,kısa düdük komutu  neoryo cahagi veya uzun düdük komutu ballyo tollyo vs olsun.Her antrenmanda ses komutlarını değiştirin.Böylece  ses komutu gelince toplu olarak o sesin emrettiği tekniği yapın.Bunu toplu olarak yapın ve yanılan kenara çekilsin ve çalışma bir yarışma haline gelsin.Bu sizin düşünme ve yerine getirme alışkanlığınızı arttıracak ve algılama mesafesini (reaksiyon zamanı) en aza indirecektir.
   Yine partnerinizle müsabaka antrenmanı yapınız ,partneriniz size tekniği tam yapmasın, yapar gibi davransın.Siz yüksek sesle hangi tekniği yapmak istediğini söyleyin.Böylece partnerinizin yapar gibi davrandığı teknikleri bilmeye çalışın.

  Bu çalışmalar çok iyi reaksiyon zamanı çalışma yöntemleridir.Unutmayın ben hızlı tekme atmak istiyorum diyorsanız reaksiyon zamanını düşürmelisiniz.İnsan vücudu sinir sistemi ile kontrol edilir ve hareketlendirilir.Sinir sistemini yönlendiren şeyse sizin düşüncenizdir.Bu nedenle hız önce insanın düşüncesindedir.Düşüncenizde hız yoksa , pratiğinizde de yoktur.
  Profesyonel sporcular bu reaksiyon zamanını 0,19 sn. ye kadar indirebilirler.Yani tekmeye karar vermeleri ile uygulamaya başlamaları arasındaki zaman 0,19 sn. kadardır.Buda onların duruşlarının mükemmelliğinden ve her an için teknik atmaya hazır olmalarından gelir.
Hareket zamanını yani tekmenin düşünme ile vuruşun olduğu ana kadar geçen zamanı düşürmenin yolu ise bol tekme pratiği yapmaktır.İnsanlar her zaman için sizi tekme atarken veya uçarken görmelidirler.Her iki ayağın pratik çalışma miktarı aynı olmalıdır.Müsabakada ters gard diye bir konu söz konusu olmamalıdır.Eğer tek taraflı pratik yaparsanız Ters gardla dövüşmek zorunda kalırsanız hareket zamanınızın ne kadar kötü olacağını tahmin edebilirsiniz.

    Diğer yandan vücut ağırlık merkeziniz ne kadar yere yakın olursa  hareket zamanınız o kadar düşük olur ki buda hızlı tekme demektir.Vücut hareket merkezine kadar yere yakın olursa ,kendinizi o kadar dengeli tutar ve  iyi şekilde ileriye fırlatabilirsiniz.Bunu 100 metre koşucularının fırlamak için kendilerini yere indirmeleri ve rampaya konumlanmaları gibi düşünün.. Bu konu sitemizde teferruatlı olarak işlenmiştir.( TIKLAYINIZ)
   Duruşunuzda dizleriniz hafifçe bükülü olacak ve ön ayak ile arka destek ayak arasındaki açıyı iyi ayarlamanız gerekir.Bu duruşunuz hareket zamanı için size 0,07 sn.lik kazanç sağlar.
Kuvvetli uyluk kaslarına sahip olmalısınız.Çünkü bu kaslar sizin ayağınızı yukarı kaldırıp vuruş yaptıracaktır.Çabuk yorulurlarsa maçın ilerleyen bölümlerinde vuruş hızınız düşer.Ancak sık kas çalışması yapar ve kuvvetli kaslara sahip olursanız müsabaka sonlarında bile aynı performansı sürdürürsünüz.