Kalite Standartları

İyi bir taekwondocu  olabilmek için  5 temel nokta vardır.


1-"Kabiliyeti"  amacından emin ve amacının kendisini nereye getireceğini  bilmelidir

Sporcuda "Birinci bir sınıf bir sporcu  olma amacı ve ideali  olmalı"
Sporcu yükselmek için yüksek düşünülmelidir.Kazanacağını ve başaracağını önceden düşünmeyen ve hayal etmeyen biri asla başaramaz. Başarı , başarmayı isteyene verilir.Hedefinde ve hayallerinde kalite standardı olmayan asla kaliteye ulaşamaz.
Spora başladığınızdan itibaren hedefinizi tayin ediniz ve en iyisi olmaya çalışınız.Hiç bir maça sıradan bir sporcu olarak çıkmayın.Rakibiniz kim olursa olsun eğer kazanmak için çıkmıyorsanız mağlubiyete daha baştan alışmış bir ruh haline sahip olursunuz.Hiç çıkmayın daha iyi.Ya en iyisi olmaya çalışın yada hiç olmayın.Yükselmek için yüksek düşünmek zorundasınız.Hiç bir maçınıza yenmek yada yenilmek önemli değil diye çıkmayın.Muhakkak kazanmak azim ve hırsına sahip olmalısınız.

Bu amacı gerçekleştirecek  istek ve ısrar olmalı:
Sporcu hedefini tespit ettikten sonra bu hedefe ulaşmada ısrarcı olmalıdır.Kişinin hayatında belli dönemler hakimdir.Spora çok zaman ayırdığı ve iyi antrenman yaptığı dönemler olduğu gibi, yaşamında karşılaşacağı değişimlerde vardır.Ergenlik, Eğitim, iş hayatı evlilik gibi  sporda verim alacağı çağda mecburen karşılaşacağı ve önemli zaman ayırtması gereken sosyal hadiseler kaçınılmazdır. Böyle dönemlerde ısrarcı olan ve hedefini unutmayan sporcular daha profesyonel olarak başarıya ulaşmaktadırlar.
Başarı dönemlerinde büyük istek ve hırsla spora tutunan çoğu sporcu , arka arkaya gelen yenilgi ve sosyal hadiselerden çabuk etkilenip sporu terk etmektedirler.

2-Onun hareketi "ritimleri"

Kaliteli bir sporcu müsabaka ritmine sahip olmalıdır.Müsabakanın başlaması ve bitmesi arasında değişmeyen ve aslında müsabıkın kalitesini ortaya koyan bu ritim uzun çalışmalar sonunda kazanılan bir olgudur.Buna "Step" te diyebiliriz.Düzgün  ve kendine has ritim sahibi bir sporcu müsabaka hakimiyetini de elinde tutar.Üst seviye sporcuların kendine has step "ritim" sahibi olmaları ve başkaları tarafından taklit edilememeleri aslında onların kalite göstergesidir.


3-Onun "vuruş gücü, etkisi" ve rakibini iyi seçmesi

Taekwondoda teknik beceri yerini güce terk etmektedir.Teknik yeterliliği güç ile birleştirmeyen sporcular başarısız olmaktadır.Bu nedenle "patlayıcı güç" çalışması taekwondonun olmazsa olmazıdır.Bu nedenle artık taekwondo salon dışı ek çalışma gerekliliğini de getirir.Müsabakaları sadece teknik değil teknikle beraber güçlü olan sporcular kazanır.4-Müsabaka taslağını ,imkanlarını, zamanlama e mesafe ayarlarını iyi tespit eden ,müsabaka  savunmamı yoksa hücum mu yapacağını iyi bilmelidir.

Tün bu bilgilere sahip olma kendine güvenin belirtisidir.Buda çok iyi çalışma ile olur.Tüm bunlar uzun pratik çalışmalar sonucu tecrübe kazanmakla olunur.Kaliteli sporcuları ayırtan önemli vasıflar mesafe ayarı ve zamanlamadır.


5-Eksiklerini önceden  tespit edip onları tamamlamalıdır. Çalışmalara ara vermeden  devam etmelidir.

Bir Sporcu Kendi bünyesini  iyi tanımalı, bu spora kabiliyeti  olup olmadığını anlamalıdır.Bununla birlikte  hocanın kendisine  vereceği tavsiyelerle  çalışır ve bu sporu yapmayı ister.Eksiklik izafidir.Bir sporcuya göre hiçbir eksiğiniz olmayabilir , ama başka bir sporcu karşısında zaaflarınız bir bir ortaya çıkar ve tel tel dökülürsünüz.Yenilen her sporcunun rakibi karşısında eksiklikleri var ve bunları telafi etmesi gerekiyor demektir.Bu nedenle kendinizi Dünya ve Olimpiyat şampiyonalarına namzet olarak hedefliyorsanız, eksikliklerinizi o standarda göre belirleyip antrenman yapmalısınız.