Müsabaka öncesi dönemde yapılması gerekenler
 

Müsabakaya çıkmadan evvel bir takım ön hazırlıkların yapılması şarttır.Bu hazırlıklar sizi müsabakaya daha rahat ve kendinden emin olarak çıkmanızı sağlar

1-Müsabaka gününüzde müsabakalar daha başlamadan dabokunuz giyilmiş olarak salonda yerinizi alın.
2-Müsabakada giyeceğiniz koruyucuları kontrol edin ve yanı başınızda hazır bekletin.En ufak bir eksiklik hissettiğinizde eksik malzemeyi tedarik edin.Müsabaka anonsunuzda  bunları arama telaşına düşmeniz sizi ayrıca bir strese sokar.

3-Müsabaka öncesinde dağıtılan kura listesini muhakkak surette inceleyin.Hangi grupta ve hangi minderde maç yapacağınızı öğrenip o bölümde yerinizi alın.
4-Müsabaka yapacağınız sporcuları yakın takibe alın.Ve rakipleriniz maç yaparsan siz yapıyormuşçasına alternatif taktikler geliştirin.O esnada hocanızın sporcular hakkındaki talimatlarını dikkatlice dinleyin.

5-Müsabaka zamanından evvel küçük su veya diğer fizyolojik ihtiyaçlarınızı gidermiş olun.Anonsla beraber genç kardeşlerimizde olan idrar sıkıştırmasına aldırmayın.Bu heyecana bağlı olup geçici bir haldir.Ancak yinede İhtiyaçlarınızı çok önceden gidermiş olun.
6-Müsabaka anonsu yaklaşmadan evvel muhakkak surette basit ısınma hareketleri yaparak kaslarınızı ısıtın ve gevşetin. Sağlık bölümümüzdeki  kendi kendine masaj kısmındaki teknikleri uygulayarak kaslarınızı ısıtın ve gevşetin
7-İlk anonsla beraber müsabaka Elbiselerinizi giyinmiş olun.Son çağrı yapıldığında siz ve hocanız müsabaka sahasında yerinizi almış olun.Sağlık ve elbise kontrollerinizi aceleye gelmeden sakin yaptırın.Alelacele kan ter içinde ,koşar adımlarla bu işleri yapıp kendinizi müsabaka sahasına atmak size sıkıntılı bir maça başlamanıza neden olur.
8-Müsabaka öncesinde rakibinizle pek ilgilenmeyin.Kemerinin renginin sizden üstün olması veya maç öncesi ısınma sırasındaki yaptığı davranışlar sizde bir etki bırakmasın.Maç psikolojisi çok ayrıdır.
9-Müsabaka sahasında tüm hareketleriniz hakem direktifi ile olsun.Müsabaka sahasına girişiniz,selamınız,hazır ol vaziyetini alınız kesinlikle bir olgunluk içinde heyecandan uzak ve sakin olsun.Acemice davranışlarınız rakibe de bir moral kaynağı olabilir.
10-Müsabaka sahasına indiğinizde artık seyirci ile ve kendi takım arkadaşlarınızla muhatap olmayın.Tribünden gelecek direktiflere .talimatlara ve seslere kulağınızı tıkayın.Seyirci ve slogan üstünlüğünün rakip tarafta olması Taekwondo gibi sporlarda pek avantaj sağlamaz.Kendiniz ,rakibiniz ,hakem ve direktifleri alacağınız hocanızdan başkalarıyla tüm irtibatı kesin.
10-Müsabakaya çıkacağınızı unutmayın.Maç öncesinde rakibi dövmeyi değil ondan nasıl puan alacağınızı düşünün.Kendinizi kavgaya değil puana şartlayın.Unutmayın yenilmeyen sporcu yoktur.Onun zaaflarına karşı kendi üstün yönlerinizi  yüklerseniz maç kazanılır.

Bunlar, maça çıkarken çok kısa sürede yapabileceğiniz basit hareketlerdir.Ben bu hareketleri devamlı yapıyorum.Bu nedenle bu sene katıldığım tüm maçlarda elendim.Belki siz başarabilirsiniz.:)))