"Müsabaka stratejisi üzerine birkaç söz"

"Müsabaka mesafesi" bir taekwondocunun bilmesi gereken en önemli kavramlardan biridir.Çünkü sizle rakibiniz arasındaki mesafe yapacağınız tekniklerin çeşidini ve performansını da tayin eder.

Her müsabık için "müsabaka mesafesi" ayrı ayrıdır.Çünkü her müsabık farklı kol ve ayak uzunluklarına bağlıdır.Temel olarak rakipten daha uzun ayak ve kollarınız varda "müsabaka mesafeniz" ve tekmelerinizin verimliliği ona göre daha iyi olacaktır.Çünkü onun tekmelerinin vuruş mesafesinde dururken o sizin vuruş mesafenize girecektir.Bu 5-6 cm.lik fark bile olsa taekwondoda çok önem taşır.Bu sizin mümkün olduğunca kapalı dövüşün ( yakın mesafe dövüş) dışında kalmanızı sağlayacaktır.
Başlangıç seviyelerinde ilk müsabıklara dikkat ederseniz birbirlerine çok uzak mesafede dururlar.Uzaktan boşa tekme atarlar .Bu onların kendilerine öz güveni olmamasından ve mesafe kontrolünü bilmemelerinden kaynaklanır.Zamanla öz güven sağlanınca bu aradaki gereksiz mesafe kapatılır ve rakip sürekli olarak vuruş mesafesinde tutulmaya başlar.
Bazı sporcular sürekli rakibe durması gereken mesafenin fazla içine girerler ve vuruşları verimliliğini kaybeder.Geriye kaçarken tekme veya rakibin içine  girildikten sonra atılan tekme son derece verimsizdir.Verimli tekme ayağın gerekli açılma mesafesi ile atılan ve ses getiren tekmedir.Mesafe ayarsız tekme can alıcı olmaz ve asla puan getirmez.Bu nedenle tekmeniz ne kadar isabet ederse etsin sert ve etkili olmazsa puan getirmez.Bunu sağlayan kriter mesafe ayarı yapılarak atılan ve bu nedenle güçlü olan tekme atmaktır.


Güç ve kapasitenizi bilin:

Müsabaka yeteneğinizi geliştirmek için teknik ve güç kapasitenizi bilmeniz gereklidir.Öncelikle özel fiziksel yetenekleriniz nedir.Pratik yaparak ne kadar geliştirebilirsiniz ve avantaj sağlayabilirsiniz.Hızlı ,çevik, güçlü veya esnek misiniz. Bunların hepsi veya kaç tanesi sizde mevcut.Bu yeteneklere geliştirilebilir mi.Yaşınız ve fiziksek yapınız buna uygun mu?
Hızlı sporcular ön tekmeleri, yan tekmeleri veya yarım dairevi tekmeleri çok kullanırlar.Hızlı bir sporcu iseniz ön ayak tekmeleri , arka ayak  tekmelere göre daha çok tercih edersiniz. Çift tekmeleri daha çok kullanırsınız.Müsabakada teknik varyasyonları ( ard arda teknik)daha çok yaparsınız

Eğer çevik bir sporcu iseniz, Vücut hareketlerine ve yer değiştirmelerine iyi odaklanmalı maçı tüm ringe yaymalısınız.Ayak teknikleri ve sağa sola kaçmaları çok yapmalısınız.Bu hareketler sizin rakibe üstünlük kumanızı ve onları hataya çok sürüklemenizi sağlar.Çevik sporcular atlayarak tekmeleri daha çok ve başarılı olarak yaparlar.

Fazla çevik değil ancak güçlü bir sporcu iseniz, güce dayalı direkt tekmeleri kullanmalı rakibi güç savaşına zorlamalısınız.Güçlü sporcular diğer tip sporculara göre biraz daha yavaştırlar.Bu nedenle rakibin çıkacağı tekniği önceden tahmin etmeleri ve tedbirli olmaları gereklidir.


Esnek sporcular yüksek tekmeleri kullanma konusunda daha avantajlıdırlar.Baş seviyesine tolyochagi, balyotolyo chagi, kanca vuruşu gibi dışardan içe içerden dışa tekmeleri çok rahat kullanabilirler.Çift tekmeler , özellikle orta seviyeye kombine tekniklerde çok başarılıdırlar.

Gücünüzün bilin —Fiziksel yetenekler:

Hızlı dövüşçüler:
Ön tekmeler, yan tekmeler, dönerli yarımay tekmeleri kullanırlar.Arka ayak yerine ön ayak tekmeler daha çok tercih edilir.Çift tekmeler başarı ile uygulanır.

Çevik Dövüşçüler:
Vücut hareketleri sık kullanılır.Rakibin vuruş mesafesinde ( içeri-dışarı) giriş çıkışlar ve yana ( sağa solar) kaçlar çok yapılır.
Sıçrayarak yapılan hareketler  başarı ile yapılır.

Güçlü Dövüşçüler:
direk zora dayanan güçlü tekmeler ve yumruklar sık kullanılır. Yan tekmeler ve ters tekmeler sık kullanılır.

Esnek Dövüşçüler:
Yüksek tekmeler ve özellikle dönerli tekmeler başarı ile uygulanır.Çift tekmeler özellikle orta seviyeye çift tekmeler yapılır.


Vücudunuzu kontrol edin..Uzun mu, kısa mısınız, İrimi ,zayıf mısınız .Gücünüzü ,esnekliğinizi ve çevikliğinizi test ediniz.Bunlar sizin antrenman ve dövüş stratejinizi belirleyecek önemli unsurlardır.

Örnek olarak diyelim ki rakibe göre kısa boylu ama irisiniz.Bu durumda çok güçlü darbeler vurmalısınız.Ancak rakibiniz vuruş mesafeniz dışında olacaktır.Yani boyunuzun kısalığından dolayı vuruş mesafesii dezavantajınız vardır.Bu nedenle yakın mesafeden vuruş tekniklerine özel olarak çalışmalısınız.İçeriden vuruşları iyi öğrenmelisiniz.rakibe sarılınca yumrukla mesafe açmayı ve çok yakından vurmayı becermelisiniz.İçeriden çift vuruşları mükemmel derecede yapabilmelisiniz.

Kısa boylu ve küçüksünüz, burada da hemen hemen aynı taktikle maç yapmalısınız.Rakibin mümkün olduğunca içine girmelisiniz.Rakibe sarılmadan tutmadan aradaki mesafeyi çok dar tutmalısınız.İçeriden yan tekmeler dönerli teknikleri denemelisiniz.

Uzun ve iri olanların elbette bazı avantajları vardır.Onların kolayca uzanma (sünme) yetenekleri ve güçlü tekmeleri vardır.Fakat bunun yanında diğer vücut tiplerine göre daha yavaş olma eğilimleri vardır.Eğer böyle bir vücut tipiniz varsa, mesafe ayarı yaparak rakibe uzanma çalışmalarını çok iyi yapınız.Ön ayak tekmelerle yapılan vuruşlar size rakibi vuruş mesafesinde yakalamanız avantajını kazandıracaktır.Kısa boylu rakibiniz içeri girmek istediğinde güçlü tekmeler veya güçlü yumruklarla onu dövüş mesafesi dışına itebilirisiniz.
Ağırlığınız ve gücünüzle rakibin başına atacağınız tekmelerle anında skoru lehinize çevirebilir ve onu yıldırabilirsiniz.Yapacağınız sizden kısa olan rakipleriniz içinize girmeye yani mesafeyi kapamaya çalışırlarken onları yakalayabilmektir.Rakip daha içeri hareketlendiğinde dönerli tekmeler, çift tekmeler , tolyolar çok müsait atacağınız tekniklerdir.Uzun olmanızın avantajı ile rakibe atacağınız apchagiler veya sıçrayarak tekmeler onun dengesini bozacak ve ardından daha sert tekme atma avantajını yakalayabileceksiniz.Unutmayın taekwondoda iyi kullanılabilirse uzun tekmelere sahip olmak her zaman için avantajdır.

Unutmayın, dürüst b,ir şekilde kendi vücut tipinize uygun olan dövüş stilini seçin ve ona çalışın.Olmanız gerekenden fazlasını yapacağınızı sanmayın.Kendinizi her şeyi yapacak olağanüstü bir yetenek sanmayın. Vücut fizyolojinize göre dezavantajlarınız ve avantajlarınız vardır.Vücudunuzun yapamayacağı olmadık tekniklere girmeyin.
Kendinize uygun dövüş stilini seçin ve ona çok iyi çalışın.