Taekwondoda Öldürücü tekmeler

Öldürücü ( Bitirici) Tekmeler:
Modern Taekwondoda müsabakasında amaç rakibin puan almasını önlemek ve bu arada puan alarak maçı kazanmaktır.Tabi ki geçmişte Kore dövüş sanatlarının öncüsü olan taekwondoda amaç bu değildi.Dövüş sanatları aslında düşmanları etkisizleştirmek veya öldürmek için geliştirilmişlerdi.Bir sporcu olarak elbette alışkanlığınız serbest müsabaka stillerine odaklanmıştır. Ancak bu tekniklerle sokakta karşılaştığınız ve hayatınıza kasteden bir tehlikeyi bertaraf edemezsiniz.Müsabakada tolyo chagi atabilir veya duit chagi atabilir ıska geçerek yere düşebilirsiniz.verilecek ceza bir ihtardır.Ama karanlık bir sokakta aynı şekilde düştüğünüz zaman size öyle bir ceza verilir ki bu hayatınızın sonu olur.
Evet şahsınıza yapılan hayatınıza kast edecek saldırılarda sizi koruyan ve saldırganı bertaraf eden şey sadece tekmeniz değildir."Doğru hedefe, doğru tekniği" kullanmanızdır.
Öldürücü( bitirici) tekme için ilk öncelikli hedef baş kısmıdır. başımızdaki şakak kısımları kafatasının en ince kısmıdır.Sert bir darbede kolaylıkla çöker veya kırılır ve darbeyi anında beyine iletir.
Tolyo chagi uygulanması şakak bölgesine vurulan tekmeler için en ideal tekmedir ve çok etkilidir.
Şakak bölgesine yapılan Diğer bir etkili ancak yapılması çok zor olan tekme atlayarak yapılan yarımay şeklindeki  vuruştur.Bu tekmeler aşağıdan dışarı veya dışardan içeri içerden gelerek şakak tarafında saldırganın yüzü ile buluşur.Çok etkili ve bitirici bir darbedir.Bu darbeyi alan kişi, asla ayağa kalkamaz.Bu tekme çift ayakla da şakağın iki tarafına aynı anda yapılabilir.
Kafatasının en hassas noktasından biride kafatasının arka veya ön (alın) bölgesidir.Buraya ayağın üstü ile yapılan tolyo chagi gibi tekmeler saldırganı anında etkisizleştirir.Hatta ayağın topuğu ile yapılanlar öldürücü bile olabilir.Yine yarımay şeklindeki darbeler çok sarsıcıdır.

Boyun kısmı çok sağlam bir bölgedir çünkü görevi zaten ağır olan kafatasını desteklemek ve tutmaktır .Bu nedenle çok güçlü kas guruplarından oluşur.
Boyun yan kısmı çok kuvvetli olmasına rağmen,Tolyo balyatoli, kanca vuruşlarında buraya gelen darbeler baş dönmesi ve bayılma oluşturur.Bu bölgeye et etkili vuruşlar çift darbelerdir. Atlayarak çift vuruşlarda bir ayak göğse ve hemen ikincisi boyun yan tarafına gelen havada çift darbeler çok etkili tesir yapar ve saldırganı bertaraf eder.

Diğer bir darbe bölgesi işse gırtlak bölgesidir. .Buraya gelen darbe anında nefessizilik oluşturur ve saldırganın yere yığılmasına neden olur.Buraya yapılan ön ayakla dürtücü tekmeler ( ayak topuğu ile ap chagi gibi) öldürücü bile olabilirler.Çeneye yapılan her tekme saldırganı etkisizleştirir.

Diğer bir etkili bölge de köprücük kemiğidir.Buraya yağılan neoryo chagiler öldürücü değildir ancak rakibi anında etkisizleştirir.Saldırgan yere yığılır ve iş yapamaz hale gelir.Köprücük kemiği kırılmasa ve omuz çıkmasa bile , darbenin etkisi ile kişinin o taraf kolunda geçici bir felç oluşur ve saldırgan hareketsizleşir.

Gövde çok iyi korunan bir bölgedir.Ancak bazı kısımları hassastır ve saldırıya açıktır.Solar pleksusu bölgesi ayak topuğu ile yapılan apcagiler (ön dürtücü tekme) son derece açıktır. Göğse gelen yan tekmeler son derece etkili ve hatta öldürücü dahi olabilir.

karın bölgesine yapılan en etkin vuruş doğru yapılırsa ( Duit chagi) geri tekmelerdir.

Kaburgaların sağ tarafı son derece etkilenmeye açıktır.Buraya atılacak döner tekme veya sert yan tekmeler kişiyi nefessiz bırakır.Çünkü akciğer sirkülasyonu bu taraftan çok olur.Ayrıva bu bölgede ani iç kanamalar meydana getirir.
 

Nedense etkili ve yok edici tekme deyince akla hemen başa veya gövde üst kısmına atılan tekmeler anlaşılır.Halbuki bedenin aşağı tarafına ve ayaklara vurulan darbelerde son derece can yakıcı ve etkisizleştirici tekmelerdir.Baldırın dış veya içine atılan sert tekmeler iç kanama ve geçici paraliziler oluşturur ve saldırganı anında bertaraf eder.

Dikkat ederseniz profosyonel dövüş sporlarında sporcular rakiplerinin kafasından çok sağ ve sol baldırının dış kısımlarını hedef alırlar.Bu bölgelere sert darbeler kas spazmı meydana getirerek saldırganı hareketsizleştirirler.

Yine ayak dizinin arka tarafına atılan bir tekme eklem kırılmasına ve saldırganın boylu boyuna uzanmasını sağlar.Son derece ağrılı ve acı verici bir durum oluşturur.

Unutmayın bir saldırganı etkisizleştirmenin yolu doğru hedefe doğru tekmeyi atmakla sağlanır.