Olimpiyatlarda ve Dünya şampiyonalarında
Müsabaka Kazanmaya yarayan taktik davranışlar.

olima.jpg (20217 bytes)-Müsabaka başlangıcında veya ortalarında , müsabıklar direkt ataklarla  net skor elde etmeye çalışır.Bu ataklar genelde kombine değil sadece bir tekniktir.Ama daha risksiz ve kesin tekniklerdir.Kombine ,seri ve riskli teknikler daha çok müsabaka sonlarında gerçekleştirilmeye başlar.Bu genellemeyi baştan bozarak rakibe iyi bir süpriz hazırlayabilirsiniz.

-Skor olarak önde olan bir sporcu için bekliyerek kontraatak yapmak ve skor değiştirmek,  atak yapmaktan daha iyi ve avantajlıdır.

-Kapalı geçen ,beraberlik kokan maçlarda atak yapan sporcu, kontratakla karşılık vermeye çalışana göre kazanmaya daha yakındır.Böyle bir yapınız sizin aleyhinize oluştuğunu hissettiğiniz anda puan almak için riskli vuruşlar yapınız.Puan alarak veya nakavt yaparak skoru değiştirmeye bakınız.

-Müsabakada atak veya kontraataklarınızda balyotolhio, duitchagi ve neoryo chagi gibi üst seviye teknikleri muhakkak kullanınız.Bu tekmeleri kullanan sporcular teknik üstünlükte kesinlikle öne geçerler.

-Yan tekme(palding) ve ön tekmeler( ap chagi) nadiren kullanılan ve müsabakada skor değiştirmeye yetmeyen zayıf tekmelerdir.Bunlar belki yöresel maçlarda diğer teknikler az kullanıldığından bir kıstas olarak işe yarayan tekmelerdir.Ama olimpiyat ve Dünya şampiyonalarında teknik sporcular bu tür tekmeler yiyerek pek puan vermezler.Hakemlerde bu tekmeler üzerine müsabaka oturtan bir sporcuya asla değer vermezler.Çünki bunlar müsabakayı rölantiye alan ve rakibin oyununu bozmaya yönelik tekmelerdir.Taekwondoyu çirkinleştirir ve sokak kavgası görüntüsü verir.Unutmayın Türkiye'de size bol puan kazandıran Paldingin uluslararası arenada bir değeri yoktur.Son Dünya Kupasında bu tekmeleri bol kullanan sporcularımız rakiplerinden 9-10 sayı fark yediler sebebi yeni puanlamada bu tekmelere itibar edilmemesindendir.Taekwondoda artık beleş maç kazanmak yok.olimb.jpg (17094 bytes)

-Döner tekmeler taekwondo müsabakalarında en çok tercih edilen ve müsabaka kazandıran tekmelerdir.Çünki denk gelir ve hakem sayarsa 3 net puan birden alırsınız.Kaybetmekte olduğunuz bir müsabaka anında sizin lehinize döner.Yine neoryo chagi ve duitchagide böyle hakem saydığında 3 puanlık maç kazandırabilen tekmelerdir.

-Gövdeye yapılan vuruşlara oılan isabetiniz  ,başa yapılanlara göre daha fazla olur.Baş seviyesine vuruşlar daha az isaabet şansına sahiptir ancak tabiki daha net puan getirir.Bu nedenle başa yapacağınız vuruşlarda puan durumuna göre hareket etmeniz gerekir.

-Yanıltarak boşa alma tekniklerini bir veya iki kez olarak nadir yapınız.Sık sık yapmaya kalkarsabnız rakip yutmaz ve tedbirini alarak ani kontraatak yapar.Yani tüm müsabaka içinde belki bir belki iki kere yapınız.Çünki karşınızdaki zaten olimpiyat ve Dünya derecesi yapacak seviyede sporcudur.Bu tür acemi sporcuları aldatmaya yönelik eskivleri pek yutmaz.

-Kontratak yapacak sporcu ön ayağını ileri almasından ve ön ayak tekniklerini kullanmaya başlamasından anlaşılır.

-Müsabakayı her zaman ringin merkezinde kabul ediniz.Asla ring kenarlarını kullanmayınız.Müzsabakada tüm ringi kullanarak basmadık yer bırakmayınız.

-Rakip sizi köşeye sıkıştırdığında çok hızlı ve agressiv olarak kontraatak çıkınız ve rakibi ring ortasına sürünüz.Asla ring dışına teknik atarak bile yapsanız taşmayınız

-Hakem "Kaesok" dediği anda çok hızlı atak çıkmayı öğreniniz.Rakip daha orasını burasını düzeltirken teknik yer.