Taekwondoda Poomse yönetimi

Poomse sahte dövüş biçimidir.Dövüş taklidi yapma sanatıdır.Hayali bir saldırgana karşı belli düzende yapılan tekme,blok ve yumruk kombinasyonlarıdır.Poomse müsabakalarında size yardımcı olacak bazı faktörler şunlardır.Bunları asla ihmal etmeyiniz antrenmanlarınızda tam ve eksiksiz uygulayınız.

1-İlk ve son hareketinizde patlayıcı güç hakim olmalı.poomsenizin ilk ve son tekniğinde de aynı sansasyonel gösteriş yapılmalıdır.poomseye çok güzel başlayıp sonlara doğru aynı güç ve isteği göstermemek zafiyettir.

2-Adımlarınızı sert ve köklü atın , hareketlerinizde başın konumunu ve sabitliğini sürdürün.Asla başınızı eğmeyin veya yukarı kaldırmayın sağa sola bakmayın.Gücünüzü hızınızı ve dengenizi kaybedersiniz.

3-Dönüşlerinizi destek ayak üzerinde yapınız ve gerekli bloğu veya vuruşu yapınız.Dönüşleriniz tek hamlede ve çok net olmalıdır.Asla dönüşünüzü sektirmeyin.Yani iki hamlede yapmayın.Kalçanınız dönüşü bloğun veya yumruğun birlikte yapılışı son derece akıcı bir bütünlük içinde olmalıdır.Bu dönüş ve vuruşlar bir bütünlük göstermelidir.Hareketleri parçalı yapmak işi yeni poomseye başlayanların kendilerini geliştirmeli için gerekebilir.Ancak bu asla bir alışkanlık haline gelmemelidir.Poomsedeki tüm hareketler pürüzsüz ve tek bir hareket halinde yapılmalıdır.

4-Ayaklarınızın vücudunuzun altında vücudunuzun ise üste ve merkezde olduğunuzu hissediniz.Asla o uzuvlara bakmayınız.Yani blok yaparken bloğunuza ,tekme atarken tekmenize veya adım yaparken ayaklarınıza bakmayınız.Merak etmeyin hiç biri yerinden kaçmaz.Asla vücudunuzu öne doğru bükmeyiniz.ayaklara bakmak güven eksikliğini ifade eder.Belinizi aşağıya bükmek ise  kararsızlık ifadesidir..Bunlar hareketinizi bir bütünlük içinde tamamlayamayacağınız  izlenimi verirler.

5-Her hareketi ne çok hızlı nede yavaş yapın.Hareket olması gereken zaman ve akışkanlıkta olmalıdır.hareketi yaparken asla bir sonraki tekniği düşünmeyin.Bu yaptığınız hareketi düşünmemenize ve hatalı yapmanıza neden olur.
hareket hızlı, sert ve kuvvetli olmalıdır.Her hareket seyredenlere çarpıcı şekilde gösterilmelidir.

6-Başın kuvvetice ve hızlı çevrilmesi poomse estetiğinizin geliştiğinin ve bu işi bildiğinizin işaretidir.Bu şekilde poomseniz tüm seyredenlere kuvvetli ve göze çarpıcı gözükür.Bakışlarınız başkalarına bu işi bildiğiniz izlenimi bırakmalıdır.

7-Ellerinizin ve ayaklarınızın uyumu çok önemlidir.Aynı anda hareket etmelidirler.Ellerinizi bir hareket esnasında asla yere düşürmeyiniz , yukarı kaldırmayınız veya döndürmeyiniz.Poomsede en çok dikkat edilen sporcunun bloklar dışında ellerini sanıl kullandığıdır.Bloğa dikkat edebilirsiniz ,ancak bir, apchagi atarken ellerinizi boş verir ve dikkat etmeyebilirsiniz.Unutmayın poomsede apchagiden ziyade vücudun o teknik esnasındaki komple duruşu önem taşır.Tekmeleri tamamlayan en önemli etken el hareketleridir.

8-Poomseye başlamadan önce kendinizi poomseye bütün olarak hazırlayınız.Zihinsel ön çalışma yapınız.Gevşeyiniz ve tüm poomseyi hayalinizde canlandırınız.Çünkü sizi seyreden herkes her şeyinizi not edecektir.Özelliklede hakemler.daha poomseye başladığınız anda ön hazırlıksız iseniz bunun hemen farkına varacaklardır.

9-Asla sinirlilik altında poomse icra etmeyin.Tereddütlü bir tavır sergilemeyin.Bunlar sizin ön hazırlıksız bir poomse müsabakası sergilediğinizi ifade ederler.Özellikse ruhsal ve düşünsel zafiyetinizi ortaya koyarlar.

10-Poomseyi icra etmeden özce muhakkak surette döşemeyi gözden geçirin ve daha önce orada ön hazırlık antrenmanı yapın.Döşemenin kalitesi ,yeni veya eski olması ,tahta veya plastik zemin olması pivot ayağınızla yapacağınız dönüşleri olumsuz veya olumlu yönde etkileyen faktörlerdir.Döşemenin asla kaygan olmamasına dikkat edin.Daha önce poomse icra eden sporcuların ayak terleri döşemeyi kayganlaştırır ve bu dikkatlerden kaçabilir.Silinmesini ve kuru olmasını takip edin.Ayak tabanına özelliklede destek (pivot) ayak tabanına tıbbi sargı sarmak veya saç spreyi sıkarak ayak tabanını gerginleştirmek iyi bir yöntemdir.

11-Poomsenizin ritmini iyi ayarlayın.Formun  başlangıcından bitimine kadar tüm hareketler aynı güç ve hızda yapılmalıdır.Poomseyi sık antrenman yapmak sizin güzel bir ritim yakalamanızı sağlar.Yüksek tekniğe ve kas gücüne sahip olmak ritmik hareket etmenizi kolaylaştırır.Poomsenizde ne kendinize aşırı güvenin nede miskin ve uyuşuk davranınız.Çok tabi olmalısınız ve sahte ifadelerden kaçınmalısınız:Kendinizi olduğunuzdan farklı ifade ederseniz bu ritminizi kaçırır.Çünkü kendinizi harekete değil karakter yapınızı değişik göstermeye odaklarsınız.Karakterinizdeki yapmacık tavır ise poomsenizde sahte ve yapmacık olmasına neden olur.

12-Poomsenizi müsabakada icra etmeden önce isminiz anons edilince,hemen dabokunuzun son şeklini kontrol edin ve düzenleyin kemerinizin tam ve düzgün bağlanmasını kontrol edin.Müsabaka sahasına çıkınca bunlarla uğraşmayın.Müsabaka sahasında kemer düzeltmez dabokunuzun kolunu ,pantolonunu sağa sola çekiştirmek size puan kaybettirir. Müsabaka sahasına ne çok hızlı nede yavaş girin.Son derece sakin tavırla ve normal yürüyüş temposunu koruyun.Müsabaka sahasına girmeden önce başla zilinden veya komutundan önce selamlamanızı yapın.Bu selamlamayı poomse bitiminde de asla ihmal etmeyin.Hazır olduğunuzu hissettiğiniz anda selamınızı verin.Ondan sonra başlama zili veya komutu verilecektir.Bu nedenle asla komutu veya zili duymadan poomseye başlamayın.

13-Hakemlere poomsenizin işten geldiğini ve yaşantınızın bir parçası olduğunu göstermelisiniz.Duygusallığınız ve aklınızı poomse yaparken birleştirmelisiniz.Hakemler iki çeşittir.Poomseyi bilen yaşayan ve tatbik edenler olduğu gibi onu hayatı boyunca çizmeyen duygusallıktan uzak ona sadece katı hareketler olarak görenlerde olabilir.Bu iki gurup hakemi de etkileyebilecek bir yapı göstermelisiniz.

14-Başınızı ve gözlerinizi vücudunuz tam o istikamete çevrilmeden  çevriniz ki seyredenler sizin poomseye odaklandığınızı , konsantre olduğunuzu anlasınlar.

15-Poomse çizerken vücut ağılığınızı bacaklarınız , kalçalarınız taşıyor izlenimi vermeyin.Bir balerin gibi komple bir bütünlük arz edin.Vücudunuz ağırmış ta zor hareket ediyor görüntüsü poomseyi bozar ve çirkin gösterir.
16-Puanınız açıklanmadan müsabaka sahasını terk etmeyiniz. hazır pozisyonda be3kleyiniz.poomseniz hakemlere ters istikamette biterse yavaşça dönüş yaparak hazır pozisyonunu alınız.Puanınız açıklanınca selamlamanızı yaparak müsabaka alanını terk ediniz.Müsabaka sahasından çıkışınız aynen girişiniz gibi düzenli olmalıdır.Asla lakayt davranmayınız.

17-Düşük puan alınca asla küstahlığa ve itiraza kalkışmayınız.Alçak gönüllülük ve samimiyet bir taekwondocunun baş karakteridir.Bunun dışına çıkmak eğitmeninizin onurunu da zedeler.

18-Hakemlerin sizden ne istediğini hazırlık döneminizde çok iyi analiz ediniz.zararlı huylarınızdan çark ediniz.

19-Konuşmalarınız sakin ve kararlı olsun.Konuşmanızda kararlılığınızı, kendinize olan güveninizi ve güçlü iradenizi gösteriniz.

20-Ki-Yap ( bağırmanızı) sert yapın.Kiyapınzı hareketin bitiminde yapılmalıdır.Hareket bitmeden önce veya hareket bitip bir sari saniye sonra yapmak son derece sahte durur.

21-poomse çizerken asla tökezlemeyiniz ve duraksamayınız.Hata yaparsanız asla duraksamayın ve hatayı doğrusu ile değiştirmeye kalkmayın.Hiç bir şey olmamış gibi çizmeye devam edin.

22-Poomsede yüz ifadeleri ve bağırma çok önemlidir.Poomsede yüz ifadeleri kişinin korkularını güçlülüğünü, tedirginliğini veya kendine güvenini anında açığa vurur.Sizi seyredenlere karşı her zaman ciddi durun ve mimiklerinize dikkat ediniz.
23-Üniformanız kaliteli ve kalın kumaştan yapılmış ve son derece temiz kolalı ve ütülenmiş  olmalıdır.Boyu ne uzun ve nede kısa olmalıdır.Bu görüntü hakemleri ve izleyenler profesyonelliğiniz konusunda etkiler.Sağı solu aşınmış, kirli ve ütüsüz dabokla poomse yarışmasına katılmak baştan düşük puan alıp kaybetmek anlamına gelir.

24-Bileklikleriniz (sargılarınız) beyaz renkli tıbbi plasterler olmalıdır.farklı renkler hakemlerin oralara bakmasına ve poomsenize odaklanmamasına neden olabilirler. Yani üzerinizde fazla dikkat çekici materyaller olmamalıdır.

25-Poomse çizerken müsabakada veya antrenmanda sürekli birilerinin sizi seyrettiğini unutmayın.Poomse taekwondonuzun gelişimi için çok önemlidir.Karakter yapınızın gelişimini gösterir.poomseye değer vermeyen bir sporcu sadece bir dövüş sporcusu olabilir.Ama ama spor hayatı bitince bir eğitmen bir teknik direktör asla olamaz çünkü taekwondosunda temel dayanaklardan yoksundur.Çünkü kökü olmayan ağaç gibidir.Poomse taekwondonun köküdür.Kökü kuruyan ağaç nasıl çürürse,poomseyi bilmeyen bir sporcuda her şeyi unutur gider.