"Pozisyon değişimi"

Bir müsabaka esnasında vücut konumunu değiştirme zorunluluğu vardır.Taekwondo müsabakası pek durağan geçmez. Her az hareketlenmeyi gerektiren bir spor dalıdır.Sıkışılan köşeden kurtulmak için, sarılan rakipten ayrılmak için, rakibin ataklarında kurtulmak için, veya atak yaptıktan sonra rakibin kontrasından kurtulmak için çok hızlı yer değiştirmeler yapılır.
Bu yer değiştirmeler adımlamalar,kaymalar ,dönmeler, eskivler, vücudu yana eğdirmeler,atlamalar, kıvrılmalar, düşmeler  veya bu hareketlerin kombinasyonları ile yapılırlar.
Yer değiştirmeler esnasında dikkat edilecek hususlar:

1-Hareketler ( vücut yer değiştirmesi) çok hızlı, düzgün ve tabi olmalıdır.

2-Bu esnada denge ve stabilite korunmalıdır. Minimum denge iki ayağın aynı doğrusal çizgi üzerine ( yan veya ileri geri istikamette) getirilmemesi ile oluşur.Buna dikkat edilmeli ve sağa sola kaçmalarda asla ayaklar aynı doğrusala getirilmemelidir.

3-Vücut ağırlığı saha sola direk alınmamalıdır.yani destek ayak konuma getirilip vücut dengesini sağlamadan vücut sağa sola atılmamalıdır.Bu kesinlikle düşme ile sonuçlanır.Önce destek ayak hareketlenmeli ve bu destek ayak üzerinde vücut hareketlendirilmelidir.

4-Dövüş pozisyonunuzu kaybetmeyiniz.Yani sağa sola kaçacağım veya köşeden kurtulacağım derken asla rakibi göz ardı etmeyiniz ve her an atak gelebileceğini göz önüne alınız.

5-Gard pozisyonunuzu bu esnada asla bozmayınız.

6-Vücudun yer değiştirmesini atak veya kontra atakla birlikte yapınız. Durup dururken kaçmalarda kesinlikle teknik yersiniz.Diyelim ki köşeye sıkıştınız.Buradan kurtulmanın tek yolu ya atak yapmak sağa sola hareketlenmek yada rakibin atağını beklemek ve konta atarak kaçmaktır.

7-Kalçalarınız yer değişim esnasında yukarı veya aşağı kaydırılmamalı.Sürekli olarak biz hizada ve sadece düzgün bir hatta hareketlendirilmelidir.

8-Ayaklar hafifçe kaldırılmalıdır.Ayaklar yerden kesilmemelidir.Ancak yere çok sert teması da olmamalıdır.Yar değişimi yaparken ayaklar döşemeyi çok hafifçe hissedebilmelidir.

9-Çok hızlı sporcular bu yer değişimini ayakları bir araya getirerek ve destek ayağı değiştirerek yaparlar.Bu çok serilik isteyen bir çalışmadır.

10-Yer değiştirmede çok hızlı olarak rakibin vuruş mesafesinin dışına çıkmalısınız.Eğer bunu başaramazsanız rakibin tekmesini yersiniz.

11-Yer değiştirmelerdeki başarı sporcunun her iki gartrını da( sol ve sağ) iyi kullanabilmesine bağlıdır.Sol gart dururken yer değişimi ile sağ garda geçebilirseniz çok daha seri ve ati,k olabilirsiniz.Bu nedenle her iki gardı da mükemmel kullanabilme çalışması yapmalısınız.Yani sizin için ters gartla dövüşen bir rakip asla söz konusu olmamalıdır.