"Kontrol"

Görevlileri kontrol:

Hakemler ve bilir kişiler müsabakalar boyunca saatlerce otururlar.Bir süre sonra her şey onlara yavan ve aynı görünmeye başlar.Dikkatleri dağılır.O günün sonunda dikkatleri dağıldığı gibi,bir kaç gün sonraki maç yönetimlerinde de bu dikkat dağılımı ve monotonlukları göze çarpar.Günün ilk saatlerindeki dikkat ve özen yerini akşam saatlerine doğru verimsizliğe terk eder. Bu nedenle gün sonuna doğru bir müsabakadaki dikkatleri, çok belirgin ve net hareketleri algılar.Günün ilk saatlerinde yapılan bir tekniğe net puan verebilen hakemler akşama doğru yorgunluk başlayınca ve odaklanma kaybolunca aynı kalitedeki bir tekniğe puan vermeye bilirler.Bu nedenle puanlarınız çok net ve belirgin olmalı onların odaklanabileceği pozisyonu almalı ve tekniklerinizi göstermesini bilmelisiniz.Bu tekniği çok belirgin ve daha sert atmanızla mümkündür.Onlara sürekli olarak yüksek performansınızı hissettirmelisiniz.
Şunu unutmayın bir insanın bir anda iki objeye odaklanması çok zordur.Bu nedenle hakemler ve görevliler bir maçı izlerlerken sadece müsabıkın birine odaklanırlar.Bu nedenle müsabıklar eş zamanlı olarak(bire bir) puan kazansalar bile hakemler butona basarlarken öncelikli olarak odaklandıkları sporcuya puan basarlar.Buda genellikle favori olarak ringe çıkan veya müsabakada daha baskın görünen sporcudur.Eğer Arada bir puan kaynayacaksa bu asla odaklanan sporcunun puanı olmaz. bilhassa altın vuruşa kalan maçlarda yapılan birebir vuruşlarda eş zamanlı vuruş bile olsa muhakkak surette öncelikli olarak çıkan (bilgisayarda görünen) çıkan puan baskın görünen ve hakemlerin üzerine odaklandığı sporcunun olacaktır.

Müsabakanın daha başında hakemlerin dikkatini sizin çekmeniz ve size odaklanmalarını sağlamanız lazımdır.Elbette bunu palyaço gibi saçma sapan şeyler yaparak el kol sallayarak değil,üst seviye bir sporcunun davranışlarını sergileyerek yapmalısınız.
Temiz ve üzerinize yakışan bir üniforma, iyi bir selamlama, yüksek sesli kialar , net ve kendinden emin duruş ve tekniklerle bunu sağlamalısınız.
Hakemlerin dikkatini tutmanın en etkili yolu da müsabaka süresince yorulmamaktır.Eğer yorgunluk emareleri belirtmeye başlarsanız hakemlerin odaklanması rakibe döner.Bilhasa yaıkn dövüşlü maçlarda hakemler yorgun olmayan sporcuya odaklanırlar ve onu gözlemlemeye başlarlar.
Maçın her raunduna başlarken ve biterken güçlü bitiriniz.Bir raundu güçlü bitirmeniz diğer raunda avantajlı başlamanıza neden olur.Çünkü hakemler diğer rauntta ne yapacak diye size odaklanırlar.
Müsabakada önde olduğunuza eminseniz ringde kendinden emin tavırlarla gezininiz ve maçı aldığınız izlenimini veriniz.Ancak hiç bir şeyin garanti olmadığını da biliniz.Aslında yaptığınız sadece size odaklanılmasını sağlamaktan ibarettir.Çünkü herkes bilir ki gezinmekle maç kazanılmaz..
Skoru kontrol ederek bunu da hakemlere göstererek skora göre maç yaptığınızı gösteriniz.Bu sizin kendinden emin bir tavır sergiliyormuş görüntüsüne neden olur.Skoru her an kontrol altına aldığınızı belli ediniz.

Rakipleri Kontrol

Dövüşte rakibi  kontrol etmek tıpkı basit bir satranç oyununa benzer. Ne zaman atak yapacağınızı, ne zaman defans ne zaman blöf ve ne zaman kontra atak yapacağınızı iyi bilmelisiniz. Önde iken nasıl geride iken nasıl davranacağınızı ve oyun sahasındaki tüm hareket tiplerini çok iyi uygulamalısınız.
Hızlı veya yavaş bir dövüş olup olmayacağı sizin kurduğunuz plana göre işlemelidir. Asla rakibin dövüş seyrini belirlemesine imkan vermeyin.
hakem dövüşmenizi ister ve " dövüşün" komutu verirse kemen atak yapıyor imajı verin.
        Rakibi köşeye sıkıştırdığınızda puan alamasanız bile sınır çizgisi dışına çıkmasına neden olun.Artık sınır ihlalleri de hemen hemen puan değerinde ihtarlar alınmasına neden olmaktadır.Maçı illa aldığınız puanlarla değil verdirdiğiniz ihtarlarla da kazanabileceğinizi unutmayınız.
        Köşeye sıkışan rakip kontraya veya ani çıkışla yapacağı bir atağa çok konsantredir.Köşeye sıkıştırmalarda çok dikkatli olmalısınız.Sadece atağı düşünerek davranmanız gafil avlanmanıza neden olabilir.Her köşeye sıkışan sporcu korkuyor ve kaçacak ve çaresizlik içinde anlamında gelmez. Üstelik kontra atağa son derece hazırlıklı ve konsantre olurlar .Bilhassa son rauntlar köşelerde geçer.Bu nedenle hemen tüm sporcular köşelerde yapılan atak ve kontra atakları çok iyi bilirler ve hazırlıklı olurlar.

       Aslında rakibin kafasını karıştırmanın tek yolu önyargısız olmaktır.Yani belli bir plan ve taktik üzerine maç yapmamaktır. Böyle çok belirgin ve aynı ritimli maç yaparsanız rakip anında sizi çözer ve maç üzerinde kontrol kurmaya başlar. Bu nedenle bazen atak, bazen savunma ve kontra atak bazen hızlı ve seri kimi zamanda yavaş ve durgun maç yaparak rakibi sürekli olarak düşünmeye sevk etmelisiniz.
       Rakibi çok iyi bilmelisiniz.En iyi tekniğini öğrenmeli ve buna karşı uygulayacağınız tekniğe çok iyi konsantre olmalısınız.Rakibi favori tekniğini kullanmaya sevk etmelisiniz.Gerekirse ona o tekniğini kullanabilmek için blöf yapmalısınız.
       Tanımadığınız rakibi test edebilmelisiniz.İleri geri aldatıcı hareketler yaparak rakibin tutumunu anlamalısınız.Blöf yeyip yemediğine dikkat edip öğrenmelisiniz.Tanınmayan rakipler en zor olanlarıdır.
       Rakibe asla net teknikle puan vermeyiniz.Bu ona çok güven verir.Bu nedenle müsabaka süresince asla blöf yutmayınız ve açığa düşmeyiniz.En zor konumlarda bile bire-bir vurmayı denemelisiniz.

Ringi Kontrol

Hakemlerin ve teknik komitenin nerelerde konumlandığına çok dikkat ederek maç yapınız.
Hakemlerin ve teknik heyetin görüş açısında olmaya dikkat edin.(Unutmayın kendinizi beğendireceksiniz.).Bunun için illa maç kazanmaya gerek yoktur.Çok maç kaybeden sporcuların milli kamplara çağırıldığını unutmayın.Bu teknik heyetin sporcuyu beğenmeleri ile mümkündür.
Ringde belli avantajlı noktalar vardır.rakibe göre sürekli olarak ringin avantajlı yerlerine siz yerleşin.Misal olarak ringin ortası en avantajlı noktadır.Bu şekilde rakip etrafınızda döner ve daha fazla enerji harcayarak yorulur.
Taekwondo ruhunu tam olarak gösterin.Rakibe saldırılarınız sert olmalı ve hırsla saldırmalısınız.Tabi ki kontrolü ve rakibe saygıyı kaybetmemelisiniz.Maç sonunda kazansanız da kaybetseniz de saygınızı, vakar ve asaletinizi kaybetmeyiniz.
Rakiple hareketlerinizi sürekli siz kontrol edin.geri gidin , ileri adımlanın, sağa sola hareketlenin sürekli rakibi kendinize uydurmaya çalışın.
Ringe durmayın.atak, agressiv, ısrarcı olun..sabit atılan basit tekniklere rakip kolay çözümler bulur .sürekli yanıltıcı hareketler ve blöfler yapın.Rakibi tekniğe zorlayacak basit açıklar yapın..Hakem durun demeden durmayın.
Ring köşelerinde her zaman için bir adım geri kaçarak vuracak şekilde mesafenizi ayarlatın.Tam çizgide olmanız demek kontra vursanız bile dışarı çıkacağınız anlamına gelir ki.Şimdi alınan ihtarlar puan kadar değerli rol oynamaktadırlar.