Taekwondoda torba çalışması

 Çoğu öğrenciler torba çalışmasından hoşlanırlar.Hele taekwondoya yeni başlıyan ve birkaç vuruş tekniği öğrenen sporcular için torba bulunmaz bir rakiptir.Çünkü kontraatak yapmadığından ,yeni sporcular rakiple karşılaşmak yerine torba ile kavga etmeyi yeğlerler.İşin şaka yanını bir yaana bırakırsak torba çalışması taekwondoda önemli antrenman safhalarından biridir.Ancak torba sayısı salonlarda her öğrenci için yeterli sayıda olmadığından sınırlı sayıda öğrenci tarafından kullanılır.
              Genelde torba çalışması bir  öğrencinin torbaya belli sürede,tekrar tekrar vurması ve bu sürenin sonundada yerini başka bir öğrencinin alması şeklinde yapılır.Bu şekilde bazı öğrencilere hiç sıra gelmemesi zorluğu doğacağından, kimi çalıştırıcılar öğrencilerini bir sıraya dizerler ve birer veya ikişer vuruş  yapmaları şartıyla   dönerli bir sistem uygularlar.Yani torbaya vuran öğrenci 15 kişilik sırarın sonuna geçer ve sıranın tekrar kendine gelmesini bekler.Herkesin birbiri peşi sıra dönmesi her öğrenciye fırsat tanınması açsından iyi bir çözümdür ancak süre uzayınca sıkıcı olmaya başlar.
             Biz burada torba çalımasının ,iki partner arasında veya küçük bir gurup tarafından nasıl sıkıcılıktan kurtarılarak zevkli bir çalışma haline dönüştürülebileceği hakkında birkaç ipucu vermeye çalışacağız.
Çalışma- 1)
iki öğrenci torbayı ortalarına alacak şekilde karşılıklı dururlar.Eğitmenin komutu ile aynı anda Palding veya burgu palding atarlar.Bu   taeknik eğitmenin dur komutuna kadar veya sporculardan biri yorulana kadar devam eder.Sporcular tekmelerini hem sert ve çok hızlı atar hem de torbaya  sekronize bir ritimle aynı anda vururlarki torba sağa sola sallanmadan yerinde sabit kalır.Bu yarış sporculardan biri yorulana ve torba o sporcunun bulunduğu istikamate gidene kadar devam     eder.Çok zevkli ve bir yarışma haline gelebilen çalışma metodudur.Gerekirse öğrencileri iki guruba ayırıp  takım yarışmalarıda yapılabilir.
Çalışma- 2)
İki öğrenci yine torbanın her iki yanına karşılıklı olarak geçerler.Yine sağ ayaklarıyla bir teknik (misal palding) çıkartırlar.Tekme attıktan sonro torbaya göre 90 derece sağa kayarak ikinci tekmeyi atarlar.Böylece sporcular her tekmede bir saat çeyreği mesafe torba etrafında dönerler.(4 tekmede bir tam devir olur.)Çok sürhatli ve güçlü tekmeleri her iki sporcununda aynı anda atması lazımdır. Müsabık seviyede ve teknik sporcuların yaptığı ve göze hoş gelen mükemmel bir torba çalışmasıdır.
Çalışma-3)
3 yada 6 öğrenci torbanın etrafını çavreleyerek dururlar. Eğitmenin komutu ile torbaya yumruk kombinasyanuna başlarlar.Torba hareketlenir her öğrenci üzerine gelen torbadan tyerini değiştirmeden ustaca bel hareketleri ile sıyrılmaya çalışır.Sporcuların kilolarına ve yaşlarına ve beceri seviyelerine göre guruplandırmalar yapılır.
Çalışma-4)
2 yada 4 öğrenci torbanın etrafında dizilirler.Eğitmenin talimatıyla sırasıyla sağ yumruk, sol yumruk, sağ yumruk, sol yumruk, sağ avuç içi ile torbaya vuruş yaparlar.Bu çalışma durmaksızın eğitmenin dur talimatına kadar devam eder.
Çalışma-5)
Bir sporcu torbauya karşı dururken diğer sporcu torbayı taban kısmından yada yan kısmından tutar.Torbayı tutan sporcu torbanın sağa sola öne arkaya kaçmasını sağlar..Diğer sporcu bu hareketlere adapte olarak gerekli tekniği çıkartır.Torbayı tutan sporcu torbanın etrafında dönebilir ,vuran sporcu ise onu takip eder.Bu arada torbayı tutan sporcu torbayı diğer sporcunun üzerine itip reflekslerini kontrol edebilir.Vuran sporcu her zaman için torbayı kontr eden sporcunun karşısında yer almalıdır.